Online Gezebileceğiniz Türkiye'nin Tarihi Yerleri ve Müzeleri

Online Gezebileceğiniz Türkiye'nin Tarihi Yerleri ve Müzeleri

İnsanlık tarihine tanıklık etmiş Anadolu toprakları, zengin bir geçmişe sahip. Türkiye’nin her yeri tarihi yapılar ve eserlerle dolu. Artık internet ortamında online keşfedilecek birçok yer bulunuyor. Siz de üç boyutlu sanal turlarla her zaman görmek istediğiniz müzeyi ya da tarihi yapıyı görmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız ‘’Evet’’ ise gelin sizler için hazırladığımız online gezebileceğiniz Türkiye'nin tarihi yerleri ve müzeleri içeriğine göz atalım.

Göbeklitepe

UNESCO tarafından 2011 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe, online gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Tarihte bilinen en eski yapıttan daha eski olma özelliğine sahip Göbeklitepe, İngiltere’de bulunan Stoneheghe’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı! ‘’Tarihin sıfır noktası’’ olarak da adlandırılan bu ören yeri, varlığını taş devrinden bu yana sürdüren kalıntılar hala yapısını korumaya başarmış. 12 bin yıl öncesinin yaşantısını hayal etmek ve Göbeklitepe’yi evinizden hiç çıkmadan gezmek ve incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Boğazköy Müzesi

Eylül 1966 yılında açılan Boğazköy Müzesi, 2011 yılında yeniden düzenlenmiştir. Çorum’un güneybatısındaki Boğazkale ilçe merkezinde yer müzede, Hitit başkenti Hattuşa kazılarında açığa çıkartılan eserler sergileniyor. Kalkolitik, Eski Tunç Çağı ve Asur Ticaret Kolonileri Çağı eserleriyle başlayan teşhir düzeni kronolojik olarak Frig, Galat, Roma Dönemi ile devam etmekte ve Doğu Roma dönemi ile son buluyor. Kadim uygarlıkların tarihi zenginliklerini yakından görmek isterseniz Boğazköy Müzesini ziyaret edebilirsiniz.


Hasankeyf

Tarihi 12.000 yıl öncesine kadar uzanan, verimli Mezopotamya topraklarında yer alan Hasankeyf, 1981'de doğal koruma alanı ilan edilmiştir. İki yakasını Dicle'nin ayırdığı tarihi ilçe çeşitli medeniyetlere de ev sahipliği yapmış bir şehir. Kayalara oyulmuş evleri online Hasankeyf turuyla gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Topkapı Sarayı

Türkiye'nin tarihi yerleri ve müzeleri denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de İstanbul’un siluetini oluşturan Topkapı Sarayı. Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı sarayda aynı zamanda 4 bin kişinin ikamet ettiği bir yermiş. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında, İstanbul yarımadasının ucunda bulunan Sarayburnu’ndaki Bizans akropolü üzerine inşa edilen Saray, 1400 metre uzunluğundaki “Sur-ı Sultani” denilen yüksek ihata duvarları ile karadan, deniz tarafından ise Bizans surlarıyla çevrilmiştir. Saray’ın kapladığı alan yaklaşık 700 bin metrekaredir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan sarayda dünyanın en önemli tarihi eserleri bulunuyor. Bu muhteşem yapıya yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Dara Antik Kenti

Mardin’in 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Oğuz Köyü'nde yer alan Dara Antik Kenti, tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olarak biliniyor. Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amacıyla İmparator Anastasius'un girişimiyle 505 yılında kurulan Dara, zamanında bir garnizon kentiymiş. Dara Antik Kenti, 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Antik kent içerisinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntılarını yakından görebilmeniz mümkün. Antik kenti online gezmek için buraya tıklayın.


Aizonoi Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti Kütahya Çavdarhisar ilçe merkezinde, Kütahya’ya 50 kilometre uzaklıkta yer alan Aizanoi Antik Kenti, antik Frigya'ya bağlı olarak yaşayan Aizanitis’lerin ana yerleşim merkeziydi. Su Perisi Erato ile efsanevi Kral Arkas'ın birleşmesinde Aizanoi şehrinin ortaya çıktığı sanılmaktadır. Aizanoi Antik Kenti, Zeus Tapınağı, Stadyum- Tiyatro Kompleksi ve Macellumu (Dünyanın Bilinen İlk Borsa Yapısı) 2 tane Roma Hamamı, Antik Baraj yapısı, Sütunlu caddesi, 2 tane Roma Köprüsü ile Roma Döneminin en önemli kentlerindendir. Bu muhteşem kenti gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'un görkemli tarihsel yapılarından birisi olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcıdır. Suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir Bazilika bulunduğundan, Bazilika Sarnıcı olarak da anılır. İstanbul’un en büyük sarnıcı olan bu muhteşem yapıyı online gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Antalya Müzesi

Online gezilebileceğiniz Türkiye'nin tarihi yerleri ve müzeleri listesine Akdeniz bölgesinden devam ediyoruz. Bugün Antalya Müzesi, 30 bin metrekarelik bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşuyor. Antalya Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer alan üç antik kültür bölgesi Likya, Pamfilya ve Pisidya’dan çıkan birçok önemli eseri Antalya Müzesi’nde görebilirsiniz.


Pergamon Antik Kenti

Helenestik dönemin yıldızı Pergamon Antik Kenti, milattan önce 281-133 tarihleri arasında muhteşem Pergamon Krallığı’na yaklaşık 150 yıl boyunca başkentlik yapmıştır. Sarayları, mimarisi, sokakları, sosyal ve ticari meydanları, muhteşem kütüphanesi, tiyatro alanı, suyolları, çeşmeleri ile dünyada ve ülkemizde tarihi ününü koruyup günümüze dek ulaşmayı başarmış. 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine giren antik kent, Türkiye’nin en ünlü antik kentleri arasında yer alıyor. Permamon Antik Kenti’ni keşfetmek için buraya tıklayın.


Beypazarı

Anadolu’nun en eski merkezlerinden birisi olan Beypazarı, Roma döneminden itibaren bölge halkının hayatında başrolü oynamıştır. Bağdat ile İstanbul arasındaki ticaret yollarının Beypazarı’ndan geçmesi sonucu, şehir yüzyıllar boyunca popüleritesini korumuştur. Osmanlı döneminde ise Beypazarı, bir Tımarlı Sipahi merkezi olmuştur ve ilçenin ismi bu iki mirasın etkisiyle şekil almıştır. Kendine has mimarisiyle dikkat geçen Beypazarı’nın sokaklarında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.


Efes Müzesi

Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçi kapasitesi ile de Türkiye'nin en önemli müzelerinden birisi de Efes Müzesi’dir. Ağırlıklı olarak Efes ve yakın çevresinde bulunan antik kentlerin izlerini ve eserlerini bulabileceğiniz müzede dünyaca ünlü tarihi eserler bulunuyor. İki büyük Artemis heykeli, Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi'nin ünlü eserlerinden sadece birkaçını oluşturuyor. Efes Müzesi’ni online gezmek için buraya tıklayın.


Online gezinize devam etmek istiyorsanız, diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz:

İnternetten Gezebileceğiniz 10 Doğa Harikası Yer

İnternetten Gezebileceğiniz 6 Yer

Online Müzeler: İnternet Üzerinden Gezebileceğiniz Müzeler