Online Müzeler: İnternet Üzerinden Gezebileceğiniz Müzeler

Online Müzeler: İnternet Üzerinden Gezebileceğiniz Müzeler

Yeni Corona virüs (COVID-19) salgını nedeniyle devletler vatandaşlarına sağlıkları açısından ''Acil ihtiyaçlarınız olmadıkça evden dışarı çıkmamaya çalışın'' çağrısı yapıyor. Önlem amaçlı konserlerin ve maçların iptal olduğu şu dönemde dünyanın en önemli müzeleri de kapalı. Peki, koltuğunuzdan hiç kalkmadan dünyanın en iyi müzelerini gezmeye ne dersiniz? Uygulamalar indirerek veya masaüstü bilgisayarınızdan birçok müzeyi online bir şekilde gezebilir ve kültür hazinenize yeni bilgiler katabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz internet üzerinden ziyaret edebileceğiniz dünyanın en iyi müzeleri. Keyifli okumalar.

Louvre Müzesi

Louvre sadece dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri değil, aynı zamanda Paris'in en ikonik tarihi eserlerinden biridir. Müze, Eski Mısır Eserleri ve Michelangelo'nun eserleri gibi en önemli ve popüler sergilerinden bazılarına ücretsiz çevrim içi turlar sunmaktadır. Müzeye 360 derece bakabilir ve tarihleriyle ilgili ek bilgi almak için nadir eserlere tıklayabilirsiniz.


Solomon R. Guggenheim Müzesi

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Guggenheim binasının mimarisi oldukça etkileyici olsa da, içindeki paha biçilmez sanat eserlerinden bazılarını yakından görmek için şehri ziyaret etmek zorunda değilsiniz. Online müzeler listesinde bulunan Solomon R. Guggenheim Müzesi’nde Franz Marc, Piet Mondrian, Pablo Picasso ve Jeff Koons gibi efsanevi sanatçıların eserleri bulunuyor.


Ulusal Sanat Galerisi

1937'de kurulan Ulusal Sanat Galerisi ücretsiz bir müze olup halka açıktır. En popüler online müzeler arasında bulunan müzede aynı zamanda ‘’Van Gogh'un Van Goghs: Van Gogh Müzesi, Amsterdam'dan Başyapıtlar” ve “Angkor Heykeli ve Antik Kamboçya Heykeli: Millennium of Glory” de dahil olmak üzere galerilerinin ve sergilerinin sanal turlarına katılabilirsiniz.


İngiliz Müzesi (British Museum)

Londra'daki British Museum, sekiz milyondan fazla sanat eseri içeren bir koleksiyonla "Kanga: Afrika'dan Tekstil Ürünleri" ve "Pompeii ve Herculaneum'un Roma Kentlerinden Nesneler" de dahil olmak üzere bazı parçalarını çevrim içi olarak görüntülenebilir hale getiriyor. Müze ayrıca Google Street View teknolojisini kullanarak sanal turlar sunmak için Google Cultural Institute ile iş birliği yaptı.


Metropolitan Sanat Müzesi

Online müze hizmeti de veren MET, iki milyondan fazla sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin web sitesinde çevrimiçi koleksiyon ve Vincent van Gogh, Jackson Pollock ve Giotto di Bondone'dan eserler de dahil olmak üzere en etkileyici eserlerinden bazılarının sanal turları bulunmaktadır. Buna ek olarak, Met ayrıca Google Cultural Institute ile birlikte çalışarak (kendi çevrimiçi koleksiyonunda bulunmayan) daha fazla sanat eserinin görüntülenmesini de halka açmış durumdadır.


Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri, yüzyıllar boyunca Papaların küratörlüğünü yaptığı önemli bir sanat ve klasik heykel koleksiyonuna sahiptir. Michelangelo’nun The Sistine Chapel tavanı da dahil olmak üzere müze alanlarını ve ikonik sergileri  online müze uygulamalarıyla gezebilirsiniz.


Van Gogh Müzesi

30’lu yaşlarından sonra başladığı resim sanatına 900’ün üzerinde eser veren ancak hayattayken sadece tek bir resmini satabilen ünlü ustanın resimleri, taslak çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektubun sergilendiği Van Gogh Müzesi’ni gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yunanistan Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunanistan'ın en büyük müzesi ve dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesidir. 11.000'den fazla sergi düzenleyen zengin koleksiyonları, ziyaretçiye tarih öncesi dönemden geç antik döneme kadar antik Yunan kültürünün bir panoramasını sunuyor.


Uffizi Galerisi

Bu az tanınmış galeri, İtalya'nın en ünlü aileleri olan Medicilerin Floransa'sının sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bina 1560 yılında Giorgio Vasari tarafından özel olarak Cosimo I de'Medici için tasarlandı. Linke tıklayarak galeriyi dilediğinizce gezebilirsiniz.


Ayasofya Müzesi

İmparator Konstantios tarafından 360 yılında inşa ettirilen Ayasofya, İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Günümüzde müze olarak ziyarete açık olan Ayasofya’yı online olarak gezmek buraya tıklayabilirsiniz.


Bergama Müzesi

Almanya'nın en büyük müzelerinden biri olan Bergama Müzesi’nde fiziksel olarak orada olmasanız bile görebileceğiniz birçok şey var. Tarihi müze, Babil İştar Kapısı ve Bergama Altarı dahil olmak üzere birçok antik esere ev sahipliği yapıyor. Online müzeler listesinde bulunan Bergama Müzesi’ni buraya tıklayarak gezebilirsiniz.


Google Art Projesi

Kullanıcılarının önemli sanat eserlerini çevrim içi olarak yüksek çözünürlükte ve ayrıntılı olarak keşfetmelerine ve görüntülemelerine yardımcı olmak için Google, paha biçilmez sanat eserlerini arşivlemek ve belgelemek ve Google Street View teknolojisini kullanarak sanal müze turları sağlamak için dünyanın dört bir yanından 60'tan fazla müze ve galeri ile ortaklık kurdu. Google Sanat Projesi'nde Beyaz Saray'dan güzel sanatlar, Katar'daki İslam Eserleri Müzesi ve hatta Brezilya'dan São Paulo sokak sanatı bulunmaktadır. Google Sanat Projesi ve Google Cultural Institute aracılığıyla çevrim içi olarak ziyaret edebileceğiniz online müzelerin tam listesine göz atabilirsiniz.