Özel Yat Nasıl Kiralanır?: Motoryat Kiralama Süreci

Özel Yat Nasıl Kiralanır?: Motoryat Kiralama Süreci

Yaz aylarında deniz ulaşımı kullananların sayısı artıyor. Hem deniz havası almak hem de tatil zamanlarının çoğunu denizde geçirmek isteyenler, planlanan tatillerini gerçekleştirmek için özel yat seçeneklerini araştırıyorlar. Özellikle motorlu yattan bahsedildiğinde, birçok farklı seçenek ortaya çıkabilir ve seçim yapmak zorlaşabilir.

Kullanım amacına en uygun yatın bulunması için her şeyden önce ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılacak kişi sayısına göre farklı boyutlarda kiralık yat seçenekleri bulunduğundan, büyük veya küçük bir yat kiralamak çeşitli dezavantajlar yaratacaktır. Gelin özel yat ve motoryatlar hakkında merak edilen soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Özel Yat Türleri Nelerdir?

Kiralanacak yatın büyüklüğünü belirledikten sonra, yatın motorsuz mu yoksa motoryat mı olacağına karar verilmelidir. Her iki yat tipinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Motorlu yatlar, üzerlerindeki güçlü motorlar sayesinde daha fazla hız sağlar. Genellikle kiralık yatlar; guletler, motor yatlar ve yelkenli yatlar olmak üzere üç kategoriye ayrılmaktadır

Gulet Yatlar: El işi ve ahşaptan üretilmiş yatlardır. Bu yatlar genellikle siparişe dayalı üretim şeklinde üretilir. Standart guletler, lüks guletler ve lüks guletler, firmaya bağlı olarak gulet kiralarken seçenek olarak sunulmaktadır. 


Motor Yatlar: Motor yatların genelde rahat bir hissi vardır. Tipik bir motor yat, yat tüm uzunluğu ile ayrılmış iki Staterooms yanı sıra arasında geniş bir oturma alanı sunar. Motor yat kabinleri genellikle suit otele benzemektedir.


Yelkenli Yatlar: Özellikle mavi turlarda tercih edilen tekne türlerinin başında gelen yelkenliler, uygun hava koşulları ve rüzgar hızında motorların susturularak yelkenlerin açılması ile seyrine devam eden teknelerdir. 


Motoryat Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

  • Özel motor yat kiralamak, hızlarını değerlendiren veya yolculuklarının çoğunu denizde geçirmek yerine en kısa sürede koylara veya adaya gitmek isteyenler tarafından tercih edilir. 
  • Motorlu yatlar, üzerlerindeki yüksek hızlı motorlar nedeniyle çok daha hızlı hareket edebilir ve hızlar rüzgar gibi değişken bir faktöre bağlı olmadığından hızlarını sabit tutarak yollarına devam edebilirler.
  • Bu tür yatların genellikle bir mürettebat seçeneği vardır, ancak kiralama yapacak kişinin yat kullanma lisansı varsa, mürettebatsız kiralama seçeneği tercih edilebilir.

Neden Motoryat Kiralamalısınız?

Özel yat kiralama, eşsiz doğasıyla tatillerini mavi renkte geçirmek isteyenler için dikkate alınacak en iyi alternatiftir.


Deniz taşıtlarını kullanmanın basit olduğunu düşünülebilir. Fakat motor yatlarda, yat kullanım lisansına sahip kaptan bulunmadığı müddetçe kiralanmamaktadır. Bu hem yat kiralama şirketlerinin prensibi hem de müşterileri olası kazalardan korumak için aldıkları bir önlemdir. Yıl boyunca otoyolda araba kullanmaya alışkın olan insanların, denizin değişen koşullarına alışık olmadıkları bir araca uyum sağlayabilmeleri kısa zamanda mümkün değildir. 

Motoryat Nasıl Kiralanır?

Bir yat kiralarken, öncelikle ne kadar süre kiralanacağına karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü günlük yat kiralama ve haftalık yat kiralama ücretlerine göre değişebilir. Uzun süreli kiralama her zaman çok daha uygun fiyatlı bir kiralama yöntemidir. Yat birkaç gün boyunca kullanılacaksa, haftalık kiralama seçeneği dikkate alınmalıdır. Kiralama tarihi seçeneğinden sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de yat kiralayan şirkettir. Yat şirketi alanında hem yatların güvenliği hem de şirket personelinin bilgilendirilmesi konusunda uzman ve yetkin bir şirket olmak önemlidir.


Motoryat Kiralama Fiyatları Nasıl?

Motor yat fiyatları, lüks motor yat seçenekleri sunan şirketlerde farklılık gösterebilir. Bu değişikliğin ana nedenlerinden biri motor yatın boyutudur. Bir dereceye ek olarak, yatın ne kadar lüks olduğu da önemlidir. Motorlu yatların kiralanacağı dönem, istenen zaman aralığı, istenen kiralama fiyatının günü en etkili faktörler arasındadır. Haftalık motor yat kiralama fiyatları, daha uygun bir maliyet yarattığı için günlük kiralama sözleşmesinden daha uzundur. Motorlu yatların kiralanması istendiği yerde fiyat belirleyici bir faktördür.

Turizmin yoğun olduğu tatil beldelerinde motor yat kiralama talebi diğer yerlerden çok daha fazla olacağından, özellikle tatil dönemlerinde uygulamaya bağlı olarak fiyat değişimleri olabilir. Özel yat kiralama hizmetlerimiz hakkında bizlere ‎+90 538 434 01 63 numaralı hattımızdan veya operasyon@his.com.tr mail adresimizden ulaşım sağlayabilirsiniz.   

Özel yat kiralamaya dair diğer içeriklerimiz için sizleri şöyle alabiliriz: 

Yalnızca Tekne ile Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Koy

Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Tekne Kiralama Süreci: Yelkenli ile Motoryat Arasındaki 5 Fark

Yorum (0)
Yorum Bırak