Sağlıklı Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?

Sağlıklı Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?

Son günlerde ''Sağlıklı Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?'' sorusu turizmcilerin merak konusu oldu. Turistik işletmeler, belgenin alınması için hazırlanan “Değerlendirme Formu” esasları, işbirliği yaptıkları ulusal veya uluslararası hijyen ve temizlik malzemesi tedarikçisi kuruluş işbirliğinde, Bakanlıkça belirlenen Kurum veya kuruluş tarafından yapılacak denetim sonucunda gerekli şartları taşımaları halinde belgeyi alabilirler.

Turizm Sertifikasyon Programı Nedir?

Türkiye’nin Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programının kriterleri Mayıs ayında belli olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde sertifika kriterlerinde tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna kadar uzanan geniş bir yelpazede bir dizi yeni tedbir tanımlıyor.

Uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından verilecek Sağlıklı turizm sertifikası; havayolları, havalimanları ve diğer ulaşım araçları ile konaklama ve yeme-içme tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini belgeleyecek.

Sağlıklı Turizm Sertikasyon Programına Nasıl Başvurulur?

Öncelikle web sitesinden ''Yeme & İçme Tesisleri İçin Pandemi Süresince Uygulanacak Covid-19 Hijyen Değerlendirme Formu'' doldurmanız gerekmektedir. Her Belge‘ye T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sıra sayılı bir numara verilecektir.

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Süreci Nasıl İşliyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan uygulama ile belge vermeye yetkili akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi yapacaklar.

Bu firmalar yapacakları değerlendirmelere ilişkin raporlar düzenleyecek, başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecekler.


Sağlıklı Turizm Sertifikası Almaya Hak Kazanan Oteller Nereden Duyurulacak?

TÜRKAK onaylı denetleme ve belgelendirme işletmeleri dışında bu konuda çalışmak isteyen diğer işletmeler de gerekli yetkinliğe sahip olmaları ve akreditasyonlarının TÜRKAK tarafından teyit edilmeleri halinde denetim yapabilecekler. Belgeyi alan tesisler ise Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden ayrıca duyurulacak.

Tesislere gelen konuklar “Sağlıklı Turizm Belgesi”nde belgenin logosunu, denetime ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı karekod uygulamasını ve denetleyici firmanın logosunu görebilecek.

Sağlıklı Turizm Sertifikası Ne Zaman Verilmeye Başlanacak?

''Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı'', Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İç İşleri ve Dış İşleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşların iş birliğiyle hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kapsamda havalimanı işletmeciliği, yerli hava yolları, karayolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı oluşturulan pandemi protokolleri ve sertifikasyon süreçlerini 04 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla tamamladı.

Otel işletmeleri için de sertifikasyon süreçlerini Mayıs ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu sertifikasyonu alan tesisleri 01 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Bakanlık web sayfası da dahil olmak üzere tüm kanallardan duyuracak.

Sağlıklı Turizm Sertifikası Almak Zorunlu Mu?

Hayır, belgeyi almak zorunlu değildir. Yaptığı açıklamada gerekli hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hizmet verdiğini tescillemek isteyen tesisleri, açıklanan bu kuruluşlar arasından tercih edecekleri işletmelere belgeyi almak üzere başvuruda bulunmaya davet eden Mehmet Nuri Ersoy Ersoy, belgenin kesinlikle zorunlu olmadığını vurguladı.

Sağlıklı Turizm Sertifikasını Belgeyi Vermeye Yetkili Akreditasyon Firmalarının Listesi

  • RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.
  • TÜV SÜD Teknik Güvenlik ve Kalite Denetim Tic. Ltd. Şti.
  • Llyod’s Register Gözetim Ltd. Şti.
  • TSE Personeli (Türk Standartları Enstitüsü Muayyene Gözetim Merkezi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkezi Başkanlığı)
  • BV Inspectorate Uluslararası Gözetim Servisleri A.Ş.

  • Sağlıklı Turizm Belgesi hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey içeriğimize tıklayabilirsiniz.

    Yorum (0)
    Yorum Bırak