Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Schengen vizesi, Schengen bölgesinde seyahat etmeyi mümkün kılan bir belgedir. Schengen bölgesinde yer alan 26 ülkede serbest dolaşım hakkı tanıyan bu vize ile Birleşik krallık hariç, Avrupa’nın bu bölgesindeki ülkelere gidebilirsiniz. Ayrıca Schengen Vizesi vermeyen ama Schengen vizesi ile gidebileceğiniz 7 ülke daha bulunmaktadır. Bu ülkeler: Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Monako, Romanya, San Marino ve Vatikan’dır.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik amaçlı Schengen vizesi için gerekli evraklar, ülkeden ülkeye değişen farklılıklardan bağımsız olarak, aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1. Vize Başvuru Dilekçesi

Vize başvuru dilekçesinde Schengen vizesine başvuran kişi; seyahat amacını, planladığı kalış ve çıkış sürelerini, seyahatinin masraflarının kimin tarafından karşılandığını belirtmelidir. Uzun vadeli vize talebinde bulunuyorsa, bunu neden istediğini anlatmalı ve varsa daha önceden alınmış olan Schengen, İngiltere, Amerika veya Kanada vizelerini başvuru dilekçesine eklemelidir.

       2. Vize Ücreti Dekontu

Schengen vizesi almanız için gerekli olan ücreti, başvuru evraklarını teslim edeceğiniz yerdeki gişede nakit olarak ödeyebilir ve alacağınız dekontu başvuru evraklarınızın arasına iliştirebilirsiniz.

       3. Kimlik Fotokopisi

Üstüne T.C. vatandaşlık numaranızın bulunduğu kimliğinizin arkalı-önlü olacak şekilde bir fotokopisini de eklemelisiniz.

       4. Schengen Vizesi Başvuru Formu

Schengen vizesine başvurmanız için doldurmanız gereken bir form olan Schengen vizesi başvuru formu, gideceğiniz ülkeye göre farklılıklar gösterebilir.

        5. Biometrik Fotoğraf

        6. Güncel Pasaportunuz ve Varsa Eski Pasaportunuz

        7. Varsa Daha Önce Alınmış Schengen Vizelerinin Fotokopileri

        8. Uçak ve Otel Rezervasyonu

Seyahatinizin gidiş-dönüş tarihlerini belirten bir uçak rezervasyonu ve kalacağınız yerin konaklama bilgilerinin ve yine sizin rezervasyon onayınızın göründüğü bir belgeyi de eklemelisiniz.

         9. Seyahat Sigortası

Teminatı en az 30.000 Euro olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.

         10. Seyahat Masraflarını Karşılayabilecek Finansal Yeterlilikte Olduğunuzu Kanıtlamaya Yarayacak Belgeler

         11.Davet Mektubu

         12.Kişi Çalışansa:

İşveren kurum tarafından, kişinin seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları içeren vize talebinde bulunulacak Schengen ülkesinin konsolosluğuna hitaben yazılmış, ıslak imzalı kaşeli, şirketin antetli kağıdına yazılmış bir vize talep dilekçesi,

Güncel vergi levhası fotokopisi,

Orijinal ve güncel İngilizce faaliyet belgesi,

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,

Sigortalı işe giriş bildirgesi

SGK (4A) hizmet dökümü (E-Devletten alınabiliyor),

Son 3 ayı gösteren, kaşeli ve imzalı maaş bordrosu,

Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi.

        13. Kişi, İş Sahibi veya Ortağıysa:

Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi,

Kişi çiftçi ise bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi,

Güncel ticaret sicil gazetesinin kopyası,

Şirketin vergi levhası kopyası.

        14. Kişi Emekliyse

Emekli maaşını gösteren belgeler (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

        15. 18 yaşından küçük çocuklar için ek belgeler

Doğum belgesi

Schengen vize başvuru formu (Her iki ebeveyn tarafından imzalı. Fakat çocuğun velayeti tek bir ebeveyndeyse aile mahkemesi kararı da gereklidir.)

Ebeveynlerin nüfus cüzdanları ve pasaportlarının noter tasdikli fotokopileri,

Eğer çocuk tek başına seyahat edecekse, her iki ebeveyn tarafından imzalanmış noter tasdikli muvafakatname (izin belgesi) gerekiyor. Her iki ebevyn imzası kuralı, ebeveyn evli değil ise veya çocuğun tek vasisi kendisiyse geçerli değildir.

       16.Kişi, öğrenciyse:

Öğrenci Belgesi

Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirten ve ilgili konsolosluğa hitaben yazılmış imzalı vize talep dilekçesi,

Öğrenciye sponsor olacak kişiye/kişilere ait maddi destek verebileceğine dair kanıtlayıcı ek evraklar.

Tüm bu evraklarla kendiniz uğraşmadan vize danışmanlık hizmeti almak için bizVize'yle iletişime geçebilirsiniz.


Etiketler: schengen-vizesi , vize-evrak-listesi , vize-danismanlik-hizmeti

Diğer Bloglarımız

Hindistan’da Mutlaka Görmeniz Gereken En İlginç 9 Yapı

Dünyanın en kalabalık ve en büyük ülkelerinden biri olan Hindistan, her daim kaosun hakim olduğu ancak bir o kadar da ilgi çekici bir yer. Oldukça mistik bir atmosfere sahip olan ülke, sokak lezzetleri, farklı gelenekleri ve kozmopolit yaşantısı ile size . . .

DEVAMINI OKUYUN

Türkiye’den Expat Olmak İsteyenlere 7 Tavsiye

“Göç etmek” anlamına gelen “expatriate” kelimesinden türeyen expat, son dönemlerin en ilgi çekici mesleklerinden biri. Kendi ülkesi dışında rotasyona tabi tutulan çok uluslu şirket çalışanı olarak nitelendirilen expat, gittiği ülkede yeni bir hayata başlı . . .

DEVAMINI OKUYUN