Seyahat Ederken En Çok Karşılaşılan Hastalıklar

Seyahat Ederken En Çok Karşılaşılan Hastalıklar

Seyahat etmek insanı zenginleştiren ve ufkunu geliştiren bir deneyimdir. Monoton bir hayat zamanla ruhsal rahatsızlıklara bile yol açabilir, seyahat ise insan ruhunu her daim taze tutan bir faaliyettir. Öte yandan, seyahatle birlikte değişen çevreniz ruhunuza iyi gelse de, sizi birtakım fiziksel sağlık problemlerine açık hale getirebilir. Giderek küreselleşen ve ekonomisi gelişen dünyada seyahat sıklığı da buna paralel olarak artmış durumda. Bu da hastalıkların yayılması açısından riski artırıyor.

Bu yazıda "Sık seyahat edenleri bekleyen hastalıklar neler?" sorusuna yanıt bulabilir ve kendinizi korumak için neler yapabileceğinizi gözden geçirebilirsiniz.

Spor Yaralanmaları

Seyahat hastalıkları denince akla ilk olarak mikrobik hastalıklar geliyor ancak seyahatlerde en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında spor yaralanmaları öne çıkıyor. Tatillerde çeşitli spor ve outdoor aktiviteleri yapmak günümüzde çok popüler fakat yelken, paraşüt, trekking, zipline, kaya tırmanışı, rafting ya da sörf gibi aktivitelerde kazalarla sıkça karşılaşılabiliyor. Kemik kırıkları ve başka yaralanmalar bu kazalarda meydana gelebiliyor, hatta daha ciddi sıkıntılar da görülebiliyor. Bundan kaçınmak için aktiviteyi düzenleyen kurumun yetkinliğini iyi araştırmak, yapılan aktiviteyle ilgili gerekli güvenlik önlemlerini almak ve seyahat sağlık sigortası yaptırmak tatilinizin tadının kaçmasını önleyebilir.

Bölgesel Hastalıklar ve Salgınlar

Ebola virüsü, sıtma, Dang humması, kolera, tüberküloz, MERS, Zika virüsü, Chikungunya virüsü ve sarı humma günümüzde özellikle tropikal bölgeler başta olmak üzere belirli bölgelerde görülen hastalıklar arasındadır. Bunlardan bazıları daha önce salgın halindeyken, yapılan çalışmalar sonucunda kısıtlı bölgelerde görülen hastalıklara dönüşmüştür. Bu tip hastalıklardan kaçınmak için seyahatinizden önce gideceğiniz ülkedeki sağlık sorunlarını araştırabilir ve söz konusu ülkeye gitmeden önce bu hastalıklara karşı herhangi bir aşı olmanız gerekip gerekmediğine bakabilirsiniz. Bazı ülkeler zaten gerekli aşıları olmadığınız sürece size topraklarınıza giriş izni vermeyecektir. Aşı dışında ülkede almanız gereken başka sağlık önlemleri varsa bunları da yetkililerden öğrenebilirsiniz. Bunlar koruyucu maske takmak, bazı bölgelerden uzak durmak, sıtma ya da başka hastalıklar yayan haşerelerden korunmak, hayvanlar ya da başka bazı canlılarla temas etmemek, bazı yiyecekleri yemekten kaçınmak gibi önlemler olabilir.


Bölgesel hastalıklar binlerce kişinin ölümüne yol açan, ölümcül hastalıklar olabilir ve ciddiye alınması gerekir. Eğer gideceğiniz ülkede ciddi boyutta bir salgın varsa seyahat etmekten kaçınmayı düşünebilirsiniz. Gittiğiniz ülkede yetkililerin dediklerini iyi anlamak ve harfiyen uygulamak da hayatınız açısından önem taşır.

İshal

En yaygın seyahat hastalıklarından birisi ishal ya da tıptaki adıyla "diare"dir. Gidilen yerde iklimin ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi ishalin başlıca sebeplerindendir. Hastalıktan kaçınmak için başta sokak yemekleri olmak üzere hijyeninden emin olmadığınız yiyecek ve içeceklerden uzak durabilirsiniz. Ayrıca seyahat boyunca yemeği fazla kaçırmamak ve hafif şeyler yemek de iyi bir önlem olabilir.

Grip

Çevremiz değiştiğinde bağışıklık sistemimiz buna uyum sağlayamayabilir. Bu da bizi en yaygın karşılaşılan hastalıklardan birisi olan gribe karşı daha dirençsiz kılar. Seyahat esnasında ya da seyahat dönüşünde gribe yakalanmak çok sık görülen bir durumdur. Bundan kaçınmak için bağışıklık sisteminizi sağlıklı beslenme, spor, düzenli doktor kontrolleri gibi önlemlerle güçlendirmek, seyahatte beslenmeye, giysilere ve temizliğe özen göstermeye çalışmak faydalı olabilir. Grip bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ölüme bile yol açabilecek, yaygın ancak hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Gribe yakalandıysanız seyahate ara verip bulunduğunuz yerde dinlenmeyi düşünmelisiniz. Eğer semptomlar kendi kendinize atlatamayacağınız kadar şiddetliyse mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız.


Sağlık Sigortası Seyahatte Oldukça Önemli

Çevrenizin değişmesi ve konfor alanınızdan çıkmanız sizi sağlık sorunlarına daha açık hale getiren hassas bir durumdur. Seyahat sırasındaki basit bir tedbirsizlik bile önemli sorunlara yol açabilir, sizi zenginleştirmesi ve keyif vermesi gereken bir deneyimi kabusa dönüştürebilir. Bundan kaçınmak için seyahat sağlık sigortası yaptırarak seyahatinizi içiniz rahat bir şekilde sürdürebilirsiniz. Böylece tatilinizde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaştığınızda sağlık masrafları, gittiğiniz ülkenin sağlık sistemi ya da yapılacak işlemlerin detaylarıyla ilgili kaygılanmanıza gerek kalmaz. Sigortanız masrafları karşılayacağı gibi size danışmanlık da edecektir. Çoğu zaman, sigortanın kapsamını ihtiyaçlarınıza göre siz belirleyebilirsiniz.