Seyahat Ederken Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Seyahat Ederken Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Seyahatler iş yaşamının önemli birer parçasıdır. Fuarlar, etkinlikler, seminerler veya toplantılar için seyahat etmeniz gerekebilir. Ancak iş sebebiyle sıklıkla seyahat edenler bazen enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıya kalır. Keyifle çıkılan iş seyahatlerine hastalık riskleri gölge düşürür. Sıklıkla seyahat edenler bazı önlemler alarak enfeksiyon bulaşma riskini azaltabilir. Çeşitli hastalıklara neden olan enfeksiyonlar insanlara farklı şekillerde bulaşabilir. Hastalıkların bulaşmasında en yaygın durumlar şunlardır; aynı ortamda bulunmak ve ortak eşya kullanmak. Özellikle sık sık seyahat edenler farklı çeşit enfeksiyonlarla karşılaşabilir. Sık sık seyahat eden kişiler enfeksiyon kapma riskine karşı ilk olarak bağışıklık sistemini güçlü tutmalıdır. Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler basit enfeksiyonun neden olduğu hastalığı bile şiddetli geçirebilir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücut direncini arttırır. Seyahat ederken enfeksiyondan korunmak için ellerin sık sık yıkanması önemlidir. Ellerin temizliği sayesinde el üzerinden enfeksiyon geçme ihtimali azalır.

Seyahate çıkmadan önce rutin aşılarda (tetanoz, Hepatit A, Hepatit B) eksiklikler var ise bunları tamamlamalısınız. Çünkü seyahat sırasında bu hastalıklar bulaşabilir. Eksik aşı dozları tamamlanarak bu enfeksiyonların bulaşma riski azalır. Ayrıca, gideceğiniz bölgedeki hastalıkları araştırıp, seyahate çıkmadan önce aşı yaptırabilir veya koruyucu ilaçlar kullanabilirsiniz. Yolculuk sırasında yanınıza uzun kollu gömlek, pantolon ve şapka alarak, cildinizin dış ortam ile temasını azaltabilirsiniz. Eğer vücudunuzda açık yaralar varsa enfeksiyon kapma riskine karşı daha çok özen göstermeniz gerekir. Açık yaraların mikrop kapma riski daha yüksektir. Bu yüzden açık yaralar temiz tutulmalı ve mümkünse yaraların üzeri kapatılmalıdır. Bu sayede yaraların ortam ile teması kesilerek mikrop kapması önlenir.

Seyahat Ederken Hastalıklardan Nasıl Korunabilirsiniz?

Sıklıkla seyahat eden kişilere hastalık bulaşma riski de yüksektir. Enfeksiyonlar genellikle insanlar tarafından hapşırık ve öksürük yoluyla etrafa yayılır. Hapşırık ve öksürme esnasında yayılan damlacıklar eşyalara tutunabilir. Virüsler yüzey üzerinde belli bir süre yaşayabilir. Bu yüzden ellerin sık sık yıkanması önemlidir. Seyahat ederken mecburen farklı ve kalabalık ortamlarda bulunulur. Bu durum hastalıkların bulaşmasını artırabilir. Temizliğinden emin olmadığınız ortamlara girmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca temizliğinden emin olduğunuz araçlarla seyahat etmek sizlerin yararına olacaktır. Farklı şekilde yayılan enfeksiyonlara karşı koruyucu önlem alarak bulaşma riski en az seviyeye indirilebilir.


  • Kaldığınız otelde veya uçakta yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Özellikle çiğ veya az pişmiş.
  • Yemek için sıcak servis edilen iyi pişmiş yiyecekler tercih etmelisiniz. Kabuğunu kendiniz soyduğunuz meyveleri de tüketebilirsiniz.
  • Açık sular kaynatılarak içilmeli veya ambalajlı sular kullanılmalıdır.
  • Kaynağını bilmediğiniz hiçbir yiyeceği tüketmemelisiniz.
  • Temizliğinden emin olmadığınız havuzlara girmemelisiniz.
  • Seyahat sırasında el dezenfektanı kullanabilirsiniz.
  • Gideceğiniz bölgenin sağlık durumunu araştırmanızı öneririz. Aşı olmanızı gerektiren durumlarda ise aşı olun.
  • Kişisel eşyalarınızı paylaşmayın.
  • Kronik bir hastalığınız varsa kullandığınız ilaç dozlarını ayarlamak için doktorunuz ile görüşün.
  • Yanınıza sinek kovucu losyon veya spreyler alabilirsiniz. Bu sayede sinekler tarafından ısırılarak hastalık kapma ihtimaliniz azalır.

Sık sık seyahat eden kişiler her zaman enfeksiyon kapma riskine sahiptir. Ancak gerekli tedbirler alınırsa bu risk minimum seviyeye düşer. Temizlik kurallarına özen göstermek enfeksiyon bulaşması riskini en aza indirger. Özellikle su ve sabun ile elleri yıkamak ellerin temizlenmesi için yeterli olur. Ayrıca özel üretilen antibakteriyel el spreylerini de kullanabilirsiniz. Eğer seyahat rotanızda salgın gibi durumlar mevcutsa maske kullanmalısınız. Maske kullanımı sayesinde solunum ile geçebilecek enfeksiyon riski en az seviyeye iner.

Seyahat sırasında olumsuz durumlara karşı sigorta yaptırmak hayat kurtarıcı olabilir. Eğer seyahat sigortası hakkında merak ettikleriniz varsa aşağıdaki içeriklerimizi incelemeye başlayabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Neden Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalısınız?

Yorum (0)
Yorum Bırak