Sosyal Mesafelendirme Nedir ve Neden Önemlidir?

Sosyal Mesafelendirme Nedir ve Neden Önemlidir?

Son günlerde hepimizin başkalarıyla temasımızı azaltması bekleniyor ve yetkililer tarafından uyarı yapılıyor. Özellikle bu uyarıların yaşlılar ve diğer savunmasız gruplar için virüsün yayılma tehlikesi açısından olumlu etkileri mevcut. Gelin sosyal mesafelendirmenin virüsle mücadeledeki yerini hep beraber inceleyelim. 

Peki Sosyal Mesafelendirme Ne Anlama Geliyor?

Birçok spor etkinliğinin, turun, festivalin ve diğer toplantıların iptal edildiğini duymak hayal kırıklığı yaratıyor olsa da, bu önlemlerin bir halk sağlığı nedeni var. Bu yasak ve iptaller, hastalığın yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olur ve sağlık sisteminin zaman içinde hastalara daha kolay bakmasını sağlar. Kalabalık çekmesi muhtemel olayların iptal edilmesi sosyal mesafeye bir örnektir. Sosyal uzaklaşma, hastalığın yayılmasını önlemek için insanlar arasındaki fiziksel alanı kasten arttırmaktadır. Diğer insanlardan en az altı metre uzakta kalmak COVID-19'u yakalama şansınızı azaltır.

Öyleyse neden bu kadar aşırı görünen önlemleri takip etmeliyiz? Cevap basit. Virüsün yayılım hızını azaltmaya ve bitirmeye yardım etmek için. Sosyal mesafeyi () hayatının merkezine almak isteyen insanların ne yapması gerekiyor? Ya da başka türlü sormak gerekirse; Bunun için neler yapılmalı neler yapılmamalı?

Sosyal Mesafelendirme Kurallarına Uymak İçin Neler Yapılmalı?

Dünya Sağlık Örgütü de mümkün olduğunca evden dışarı çıkmamayı tavsiye ediyor. Fakat mutlaka çıkılması gerekiyorsa öksüren ya da hapşuran insanlarla aranızda en az 1 metre mesafe koymanızı öneriyor. Ayrıca uzmanlar el sıkma, sarılma ve öpüşme gibi sosyal temaslardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor.


Virüs yayılımı hızını durdurmak işte bu yüzden hepimizin elinde. Uzmanlara göre sosyal mesafelendirme kapsamında alınması gereken önlemlerin diğer maddeleri ise;

Zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkılmaması,

Toplu alanlardan mümkün olduğunca uzak durulması,

Eğer dışarı çıkıldıysa diğer insanlarla araya en az 1 metre mesafe konulması (market ve banka sırası beklemek),

Mümkünse evden çalışma sistemine geçilmesi,

Hijyen prosedürlerini yerine getiren şirketlerde hala ofisten çalışılıyorsa yakın temasa geçilmeden iletişim kurulması ve mümkünse ayrı masalarda yemek yenmesi,

Sevdiklerinizin evine ziyaret gerçekleştirmek yerine elektronik cihazlar yardımıyla iletişim kurmak.

El hijyenine dikkat etmekte sosyal mesafelendirme konusunda önemli bir yere sahip. Her ne kadar evlerde oturmaya davam etsek de evde de hijyen önerilerine ve el temizliğimize dikkat etmek gerekiyor. El yıkama hakkında detaylı yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak