Tatilde Sosyal Mesafe Kuralları Nasıl İşleyecek?

Tatilde Sosyal Mesafe Kuralları Nasıl İşleyecek?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme sürecine ilişkin bir genelge yayımladı. Buna göre 2020 sezonunda tatiller sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecek. Genelgede yer alan bilgilere göre; misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerde, varsa kronik rahatsızlıklarına ve Covid-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenecek.

Buna göre genelgeye göre, turizm işletmeleri, faaliyetleri sırasında ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilen tedbirlere tam olarak uyulacak.

Tatil Yerlerinde Uygulanacak Sosyal Mesafe Kuralları

Tatilcileri ağırlamak için hazırlık yapan tesisler için Covid-19 ve hijyen kurallarını ve uygulamalarını kapsayan bir rehber hazırlandı. COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi isimli kaynağa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Rehberin protokolünde alan maddeler ise şunlar olacak:

 • Protokol düzenli aralıklarla değerlendirilecek.
 • Uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek. 
 • Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanacak.

Gelin hep beraber tatilde sosyal mesafe kurallarının nasıl işleyeceğine dair maddelere hep beraber bakalım.

Plajlarda Uygulanacak Sosyal Mesafe Kuralları

 • Koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından, "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi" güncellendi. Yeni başlıkların eklendiği rehberde bazı değişiklikler de yapıldı. Bu rehbere göre sosyal mesafe kurallarına uyulması gereken yerler şöyle belirlendi: 
 • COVID-19 açısından riskli olan 65 yaş üzeri, yüksek tansiyon, kalp, şeker vb. hastalığı olan kişiler plaj ve yüzme alanlarını kullanmaları esnasında dikkatli olmaları konusunda uyarılacak.
 • Plaj ve yüzme alanında kişiler arasında en az 1,5 metre olan sosyal mesafeyi sağlamaları konusunda uyarılacak.
 • COVID-19 temas riskini artıracağından plaj ve yüzme alanlarında uzun süre kalınmayacak.
 • Plaj alanında kalabalık oluşmasını engellemek için, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiş bir kapasite belirlenmeli ve girişte bu kapasitede kadar misafir kabulünü sağlayan personel bulundurulacak. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye1 kişi olacak şekilde kapasite 162 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI tarafından belirlenmektedir.
 • Localarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenleme yapılacak.. Loca alanlarında 2 metrekareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek.
 • Soyunma kabinlerinin kullanımında sosyal mesafeye dikkat edilecek ve kabinler her kullanımdan sonra dezenfekte edilecek.
 • Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana, deniz bisikleti, ringo, jet ski ve paraşüt gibi araç ve ekipmanlarla yapılan faaliyetlerde aynı aileden olan veya bir grup olarak gelen misafirler arasında sosyal mesafe kuralları uygulanmayacak.
 • Şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olacak.


Havuzlarda Uygulanacak Sosyal Mesafe Kuralları

 • Plaj ve yüzme alanında tüm işleyişten sorumlu en az bir personel sürekli olarak bulundurulacak.
 • Plaj alanında kalabalık oluşmasını engellemek için, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiş bir kapasite belirlenecek ve girişte bu kapasitede kadar misafir kabulünü sağlayan personel bulundurulacak. 
 • Plaj ve yüzme alanlarında COVID-19 ile ilgili uyulması gereken kuralları içeren levhalar görünür yerlere yerleştirilecek
 • Sosyal mesafe kurallarına uyulacak. Aynı ailedekiler (anne veya babanın yanındaki çocuklar) veya otellerde aynı odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilecek.
 • Duş bataryası, musluk, sabunluk vb. elle kullanım yerine sensörlü olanların kullanımı teşvik edilecek.
 • Kafe ve restoran hizmetleri sunulması durumunda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “COVID-19 Kapsamında Kafe ve Restoranlarda Alınması Gereken Önlemler” rehberine uyulacak.

Odalarda Uygulanacak Sosyal Mesafe Kuralları

 • Sosyal mesafe kurallarına uyulacak.  Aynı ailedekiler (anne veya babanın yanındaki çocuklar) veya otellerde aynı odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilecek.
 • Hastalık şüphesi gösteren misafir veya personelin belirlenmesi halinde yetkililere haber verilecek, hasta, sağlık kuruluşunca devir alınıncaya kadar izole edilecek ve hizmetleri güvenlik tedbiri alınmış personelce sağlanacak.
 • Aynı odada konaklayan veya aynı aileden olan misafirlerin genel mahal kullanımlarında birbirleri ile sosyal mesafe şartı aranmayacak. Tesisler içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları, çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi ve alanı gibi üniteler hizmete açılmayacak.

Genel Kullanım Alanlarında Uygulanacak Sosyal Mesafe Kuralları

 • Genel kullanım alanlarına ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanacak. Misafir kabulünde Kovid-19 tedbirleri ve uygulamalarına ilişkin yazılı bilgilendirme ve tesis genelinde misafirin ve personelin kolayca görebileceği yerlerde, uygulanan ve uyulması gereken kurallara ve sosyal mesafelere ilişkin görsel bilgilendirme yapılacak. Sıra oluşabilecek her yerde sosyal mesafe işaretlemeleri yapılacak.
 • Konaklama tesisleri, sosyal mesafe kuralları korunarak belirlenmiş kapasitede misafir kabulü yapacak. Misafirlere tesise girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulamaları yapılacak, dezenfeksiyon halıları (paspasları) ve el dezenfeksiyon imkanı sağlanacak.
 • Misafirlere verilmek üzere maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulacak. Misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerde, varsa kronik rahatsızlıklarına ve Kovid-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenecek. Müşteriden mümkün olduğunca, temassız ödeme alınacak. Asansörlerin sosyal mesafe kurallarına uygun kullanımına ilişkin asansör içi yer işaretleri ve yazılı bilgilendirme yapılacak.
 • Yemek, toplantı, oturma, gösteri, oyun, pasta, konferans salonlarıyla çok amaçlı salonlar, lobi, resepsiyon, eğlence, animasyon alanları, bar, diskotek, satış üniteleri, açık alanlarda yer alan oturma, bekleme, yeme-içme düzenlemeleri ile havuz çevresi ve kıyıda bulunan gölgelikler ve şezlong grupları dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun düzenlenecek.
 • Jimnastik ve spor salonu gibi ünitelerin hizmete açılması halinde güvenli kullanımının sağlanabilmesi için rezervasyon sistemi uygulanacak, aynı anda kullanacak kişi sayısı ve süresi sınırlandırılarak, her kullanımdan sonra standartlara uygun hijyen malzemesi ile kullanım alanları ve ekipmanlar temizlenecek.
 • Bu alanlarda sabun, şampuan, duş jeli gibi ürünler tek kullanımlık olarak misafire sunulacak. Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri Sağlıklı Turizm Sertifikası bulunmayan tesislerde hizmete açılmayacak.

Restoran Alanlarında Uygulanacak Sosyal Mesafe Kuralları

 • Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 santimetre olacak şekilde düzenlenecek. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecek.
 • Açık büfe uygulaması yapılması halinde açık büfenin misafir tarafına, misafir erişimini engelleyecek şekilde bariyer yapılacak, servis, mutfak personeli tarafından sunulacak.
 • Genel kullanım alanlarında yer alan çay, kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçlar kaldırılarak, misafirin servis elemanı aracılığıyla hizmet alması sağlanacak.
 • Yemek masaları, sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat, peçete, menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra alkol bazlı ürünlerle hijyen temizliği yapılacak.
 • Misafir yatak odası temizliği, maske takan personel tarafından her müşteri odası için tek kullanımlık eldivenlerle yapılacak. Kovid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanacak ve ayrı yıkanacak.

Normalleşme dönemine geçtiğimiz şu günlerde turizmde alınan önemleri ve merak edilenleri içeriklerimizde bulabilirsiniz. 

5 Maddede Otobüslerdeki Yeni Oturma Düzeni ve Önlemleri

Turizmde Sosyal Mesafe Kuralları Nerelerde Uygulanacak?

Seyahat Acentelerine Yönelik COVID-19 Kapsamında Alınacak Önlem ve Tavsiyeler

Normalleşme Sürecinde Otellerde Konaklamalar Nasıl Olacak?

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Yorum (0)
Yorum Bırak