Tayland’da Görülmesi Gereken İlk 10 Yer

Tayland, Asya ülkeleri arasında tarihi, kültürü ve mutfağı ile en çok dikkat çeken ülkelerden biri. Tatillerin en egzotiğini, iklimlerin en tropiğini yaşayabileceğiniz Tayland, çoğu insanın “gidilecek yerler listesinde” ilk sıralarda yer alıyordur hiç şüphesiz. Tayland’da görülecek yerler elbette ki 10 taneyle sınırlı değil elbette. İlk 5, mutlaka görülmesi gereken, son 5 ise alternatif görülecek yerleri kapsıyor. Skyhub’ın Tayland ofisi tarafından oluşturulan Tayland turlarında da yer alan bu eşsiz yerler, Tayland turlarına adeta renk katıyor.

 

1 – Bangkok


Tayland’ın en kalabalık şehri Bangkok, hiç şüphesiz Tayland için düzenlenen turların olmazsa olmaz rotası. Dört yıl üst üste seyahatseverler tarafından dünyanın en iyi şehri seçilmiş. Bangkok, elbette ki başlı başına bir keşif gezisini hak ediyor. Skyhub’ın Tayland ofisi, özellikle lokal bazda Bangkok’a da son derece hakim. Onlar tarafından hazırlanmış bir Bangkok turu ile şehri baştan aşağı keşfediliyorsunuz.

 

2 – Chiang Mai


Burası Tayland’ın kuzeyinde yer alıyor ve ülkenin en büyük şehri. Bununla birlikte gerek coğrafi yapısı, doğası ve tarihiyle de Tayland’ın en ilgi çekici destinasyonları arasında bulunuyor. Chiang Mai, 300 Budist tapınağına ev sahipliği yapıyor. En özel ve en görkemli tapınakların başında ise Phrathat Doi Suthap Tapınağı geliyor. Şehri keşfetmek için en az 1 hafta ihtiyacınız olduğunu da belirtelim.

 

3 – Ayutthaya


Bir zamanlar dünyanın en kalabalık şehri unvanına sahip ve yine bir dönem Tayland’ın başkentliğini yapmış olan Ayutthaya, Bangkok’a yakınlığı nedeniyle her yıl milyonlarca turist misafir ediyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Ayutthaya, mistik atmosferi ile oldukça büyüleyici bir şehir.

 

4 – Tay-Burma Tren Yolu


Yapımı sırasında, on binlerce savaş tutsağının çalıştırıldığı ve tutsakların hayatlarını kaybettiği Tay-Burma Tren Yolu, “Ölüm Yolu” olarak da anılıyor. 415 km uzunluğunda olan yol, II. Dünya Savaşı sırasında Burma’ya destek verme amacıyla Japon Krallığı tarafından inşa edilmiş. Eğer tren yolculuğu seviyorsanız, bu yolculuğa kesinlikle bayılacaksınız.

 

5 – Tayland Adaları


Tayland’a gelip de o ince beyaz kumlarda güneşlenmeden, o turkuaz rengindeki berrak sularda yüzmeden dönmek olmaz tabi ki. Dolayısıyla Tayland Adaları için ayrı bir tur organize etmek kesinlikle şart. Koh Tao, Koh Samui, Koh Phi Phi ve Phuket popülaritesi en yüksek adalar arasında bulunuyor.

 

6 – Bo Sang Şemsiye Köyü


Chiang Mai’ye arabayla 30 dakika mesafede bulunuyor Bo Sang. Rengarenk el yapımı bambu şemsiyeleriyle ünlü olan Bo Sang Köyü’nde şemsiyelerin yapım aşamasına da sahip oluyorsunuz.

 

7 – Khao Yai Ulusal Park


Tayland’ın Nakhon Ratchasima bölgesinde bulunan Khao Yai Ulusal Park, ülkenin en büyük üçüncü doğal yaşam parkı. İçerisinde binlerce tropikal hayvan barındıran park, özellikle vahşi yaşamı sevenlerin bir hayli ilgisini çekecek cinsten.

 

8 – Ao NangBurası sırt çantalı gezginlerin uğrak noktalarından. Tayland’ın Krabi şehrinde bulunan Ao Nang, Railey Plajı ile ünlü. Bunun yanı sıra dalış, kaya tırmanışı yapmak ve farklı koylarda yüzmek için de biçilmiş kaftan. Bölgenin en ünlü plajı ise Phra Nang.

 

9 – Phanom Rung Tarihi Park


Tayland’ın Burriam bölgesinde yer alan Phanom Rung Tarihi Park, en büyüleyici Hindu tapınaklarından biri olan Khamer Tapınağı’na ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Park, 80’li yıllarda restore edilerek ziyaretçilere açılmış. Her yıl 13 Nisan’da ışık ve havai fişek gösterileri düzenleniyor.

 

10 – Pai Stok


Myanmar sınırına yakın bir bölgede bulunan Pai Stok, Tayland’ın küçük bir şehri. Daha az turistik olmasından ötürü de adeta bir huzur noktası. Zaten bu bölgeye daha çok sırt çantalı gezginler ve doğaseverler geliyor. Huzur noktası demek, sıkıcı demek değil elbette. Pombok ve Mo Paeng Şelalesi, Pai Kanyonu ve hareketli Walking Cadddesi ile Pai Stok, Tayland’ın alternatif destinasyonlarından biri.

Etiketler: taylandda-gorulmesi-gereken-ilk-10-yer

Diğer Bloglarımız

Japonya Turu Yapacaklar İçin 15 Enfes Yer

Hem tarihi hem de turistik açıdan dünyanın en değerli ülkelerinden biri Japonya. Günümüzde modern yaşantısını köklü gelenekleriyle başarılı bir şekilde birleştirmesinden ötürü olsa gerek, dünyanın dört bir yanından turist çekmeye devam ediyor. Türkiye’den . . .

DEVAMINI OKUYUN

Kurumsal Seyahat Yönetimi Nasıl Yapılır?

Şirketinizle gerçekleştireceğiniz kurumsal seyahatlerin beklentilerinizi en iyi şekilde karşılaması, maksimum tasarruf ve verim sağlanması, tüm sürecin doğru bir şekilde planlanması ve şirket politikalarınızla kesişmesi oldukça önemlidir. Kurumsal seyahat . . .

DEVAMINI OKUYUN