Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Tekne Kiralamak İsteyenler İçin 10 İpucu

Tekne kiralama, birçok tatilcinin uzun süredir ev izolasyonunda kalması nedeniyle 2020 yaz sezonunda en iyi tatil fikirlerinden biri oldu. Ege ve Akdeniz’de tekne kiralamak ve sosyal mesafeyi göz ederek daha izole bir tatil yapmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Ailecek, arkadaş gruplarıyla tekne kiralamak isteyen tatilciler için her bütçeye uygun farklı tekne tiplerindeki alternatifler rahatlıkla bulunabiliyor. Size özel bir alanda, istediğiniz gibi bir tatil yapmak için tekne kiralamak gerçekten de oldukça iyi bir tatil fikri. Ve 2020’de olduğu kadar 2021’de de popülerliğini sürdüreceğe benziyor. Tekne kiralamak konusunda araştırmalar yapıyor ve tatilinizi masmavi sularda geçirmek istiyorsanız bu sürece dair bilgi edinmeniz oldukça faydalı olacaktır. Gelin tekne kiralamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bilgilere hep birlikte bakalım.

1- İdeal Bir Tatilin Anahtarı: Güvenilir Turizm Şirketleri

Tekne kiralamak için güvenilir turizm şirketlerinden ve acentelerden destek alın. Doğru tekneyi seçmeniz ve güvenli bir tatil için bu öncelikli kural diyebiliriz. Turizm şirketleri sizi referansları güçlü ve memnun kalacağınız tekne ve kaptanları ile buluştururken aynı zamanda teknelerin bakımlarının ve sigortalarının yapıldığına karşı içiniz rahat olabilir. 


2- İşin Uzmanlarına Güvenin

Tekne ile nereye gitmek istediğini belirleyin eğer bir karar veremiyorsanız işin uzmanları sizi nerede tatil yapmanız konusunda yönlendireceklerdir. 

3- Teknede Tatilinizi Kiminle Geçireceksiniz?

Teknede kiminle tatil yapacağınız da oldukça önemli. Limitli bir alanda olmanız nedeniyle anlaşabildiğiniz ve iletişiminizin güçlü olduğu kişilerle denizlere açılmanızı öneririz. 

4- Yelkenli, Gulet ya da Motor Yat

Bütçenize ve tarzınıza göre hangi tekneyi tercih etmeniz gerektiği de önemli bir konu. Yelkenli, gulet, motor yat gibi birçok farklı tekne türünden hangisi size uygunsa onu tercih etmelisiniz. 


5- Muhteşem Bir Tekne Tatili İçin Yüzmek Şart Değil

Tekne kiralamak ve deniz tatili yapmak için yüzme bilmek elbette oldukça önemli. Yüzme bilmiyorum ama tekne tatili yapmak istiyorum diyebilirsiniz. Elbette yüzme bilmeyenler de tekne ile tatil yapabilir. Daha sığ sularda yüzmeniz için olanak tanınabileceği gibi yüzme konusunda mürettebattan da destek alabilirsiniz.

6- Tekne Fiyatlarını Araştırmak

Tekne tatili yapacaklar için önemli kriterlerden biri de fiyat oluyor. Kiraladığınız teknede nelerin geçerli olduğunu, hangi öğünlerin tatilinize dahil olduğunu netleştirin. Dilerseniz, kendi tatilinizi de istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Eğer tekne tatili yurt dışını kapsayacaksa vizeler ve liman ücreti gibi konuları da önceden netleştirmeniz önemlidir. 

7- Tekne Tatiliniz İçin Güvenlik Tedbirleri

Çok önemli bir nokta olan teknede güvenlik meselesi tekne kurallarının başında gelmektedir. Tekne tatiliniz boyunca Tekne içerisindeki güvenlik ve sağlık tedbirlerine mutlaka uymalısınız. Özellikle tuvalet, elektrik ve ortak alan kullanımları tekne tatilinde dikkat edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. 


8-Planlı Bir Tatil İçin: Liste

Tekne tatiline başlamadan önce kendiniz ve mürettebat için bir liste oluşturabilirsiniz. Çoğu teknede kaptanlar da bunu yapmaktadır. Herhangi bir eksiklik ve aksaklık olmaması adına gerekenler listenizin üzerinden birlikte gidin ve henüz karadayken eksikliklerinizi tamamlayın. 

9-Rota Seçimi

Tekne tatiline başlamadan önce rotanızı kaptanınızdan ya da iletişimde olduğunuz turizm acentesinden isteyebilirsiniz. Hangi koylarda yüzmek için mola verecek, hangi koylarda tekneniz demir atacak ve uyuyacaksınız gibi tüm detayları öncesinde öğrenmeniz iyi olacaktır. 

10- Teknede Eğlence Araçlarını Unutmayın

Sonsuz maviliklere yelken açacağınız teknenizde yanınıza kitap, müzik sistemi, topluca oynanabilen oyunlar almanız eğlenceli zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır.


Tekne kiralamak için yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak planınızı yolculuk öncesi ve yolculuk zamanı olmak üzere ikiye bölebilirsiniz.

Tekne Kiralama Sürecinde Yolculuk Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Bütçe hazırlığı, güvenilir acente bulunması, doğru tekne seçimi, rotalar ve yeme-içme planı, kalkış ve varış noktaları, market alışverişi, valiz hazırlığı gibi konular tekne tatilinde yolculuk öncesi aşamaları kapsar. 

  • Teknedeyken yanınıza fazla kıyafet ve sivri topuklu/sert tabanlı ayakkabılar almamanızı öneririz. 
  • Valiz yerine daha az yer kaplayan çanta tercih edebilirsiniz.
  • Tekne içerisinde yeme-içme planınıza ek olarak biniş öncesi market alışverişi yapabilirsiniz. Buna kumanya hazırlığı denir ve öncesinde belirlerseniz teknede kalacağınız gün sayısına kadar tedariğiniz olmuş olur. 
  • Almayı unuttuğunuz ya da canınızın çektiği gıdalar için koylarda market ve bakkal servisi verilmektedir. 

Teknede Yolculuk Ederken Uyulacak Kurallar Nelerdir?

Ve o muhteşem gün geldi. Yolculuk zamanı uyacağınız kurallar ile unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. 

  • Teknelerde kabinlerde sigara içmek ve tekne seyir halindeyken denize atlamak yasaktır. Seyir halinde olan bir teknenin pervanesi oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. 
  • Tekne içindeki hareketliliğinize de dikkat etmelisiniz. Lomboz kenarlarına, halatlara ve donanım kablolarına dokunmamalısınız. 
  • Tekne içinde dolaşırken dalgalı ve rüzgarlı anlarda mümkün olduğunda ayakta olmamalısınız. 
  • Tekne içerisinde eşyalarınızı koymak için kalacağınız odalarda (kamaralarda) bölümler vardır. Eşyalarınızı kamaradaki bu bölümlerde muhafaza edebilirsiniz.  
  • Sürekli denizde olacağınız için güneş çarpmalarına dikkat edin ve yanınızda krem ve ilaç bulundurun.
Yorum (0)
Yorum Bırak