Türkiye’de Kışın Nereleri Gezebilirsiniz?

Türkiye’de Kışın Nereleri Gezebilirsiniz?

Bir kışsever bilir ki, bu mevsimde keşfedilmeye değecek çok fazla yer, ateşin etrafına kurulup düşen kar tanelerini izleyebileceğimiz çok fazla manzara vardır. Gezmek, keşfetmek sadece ılık ve sıcak havalara özgü bir şey değil. Türkiye’de bazı yerler var ki, kışın gördüğünüzde hemen etkisi altına alır. İşte sizler için hazırladığımız Türkiye'de kışın nereleri gezebilirsiniz içeriği. Keyifli okumalar.

Kars

Doğu Ekspresi’nin son yıllarda popüler olmasıyla beraber Kars da popüler bir lokasyon haline geldi. Kış rotaları arasında hak ettiği yere gelen Kars her ne kadar soğuk olursa da olsun her zaman farklı güzelliğe sahip manzaralar sunuyor. Karlar altındaki Ani Harabeleri’ni görmek ve özellikle Çıldır Gölü’nün donmuş halinde vakit geçirmek istiyorsanız Kars’ı kışın gidilecek yerlr listenize mutlaka eklemelisiniz.


Abant

Hem doğaseverlerin hem de romantik çiftlerin vazgeçilmez rotalarından biri olan Abant, kesinlikle kışın gidilecek yerler arasında bulunuyor. Hele ki bir de Abant’ın karlı haline denk gelirseniz, oldukça şanslısınız demektir. Zaman zaman donan Abant Gölü’nün yansıttığı manzaraya ise hayran olmamak elde değil.


Kartalkaya Kayak Merkezi

Eğer söz konusu kışın gidilecek yerler listesi çıkarmaksa, kış sporlarını göz ardı etmemek gerekir. Kartalkaya Kayak Merkezi, hem pek çok şehre yakın hem de inanılmaz güzel tesislere ev sahipliği yapıyor. Üstelik kayak sporuna yeni başlayacaklar için de son derece ideal pistleri olan bir kayak merkezi.


Kapadokya

Kapadokya, dört mevsim gidilesi bir rota. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri bakımından Türkiye’nin en turistik yeri arasında bulunan Kapadokya’ya daha önce gitmediyseniz kış tatilinde gitmenizi öneririz. Zira sıcak bir içecek eşliğinde karlar altındaki Kapadokya’yı seyre daldıktan sonra belki de Kapadokya balon turları ile şehri kuşbakışı izlemek isteyebilirsiniz.


Artvin

Karadeniz’in incilerinden birisi de Artvin. Gürcistan’ın komşusu Artvin, muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bir kent. Özellikle Karagöl, Türkiye’de kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Eğer kışın gidilecek yerler listesi yapıyorsanız Artvin’i de eklemenizde fayda var.


Kazdağları

Eğer söz konusu olan doğa ve romantizmse, Kazdağları muhteşem bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Kazdağları’nda yer alan pek çok turistik köy ziyaretçilerini bekliyor. Yeşilyurt Köyü ve Adatepe Köyü bu köylerin en popülerleri. Buralarda yer alan konak otellerde şömine başında sakin ve doğa ile iç içe bir tatil yapabilirsiniz.


Safranbolu

Türkiye’de hem Osmanlı tarihine yakından bakabileceğiniz hem de doğal güzelliklerle büyülenebileceğiniz bir yer olan Safranbolu, kışın gidilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalı. Safranbolu’ya gittiğinizde tarihi konakların fotoğraflarını çekebilir, Cam Teras’tan muhteşem kanyon manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.


Pokut Yaylası

Kış denildiği zaman karlar altında bir yayla keyfi yapmadan da olmuyor. Pokut Yaylası’na çıkmak için kış ayları biraz ürkütücü olabilir fakat merak etmeyin, bu durum artık olağan. Zira Pokut Yaylası’ndaki çok sayıda yayla evi, kışın da bir sürü misafir ağırlıyor. Çünkü manzara dünyanın en güzel görüntülerini sunuyor. Eğer doğayla baş başa kalmak istiyorsanız bu keyfi Pokut Yaylası’nda yaşayabilirsiniz.


Van

Doğu Ekspresi ile beraber Van Gölü Ekspresi de popüler olmaya başladı. Bu da Van’ın turistik değerinin artmasına neden oldu. Van’a gittiğinizde görecekseniz ki aslında bu şehir kedisinden ve kahvaltısından da öte bir şehir. Özellikle Akdamar Adası’nın karlar altındaki halini görmek için Van’a kışın gitmenizi tavsiye ediyoruz.


Mardin

O efsunlu taşlara kar düşünce öyle bir görsel şölen çıkıyor ki ortaya, hayran kalmamak elde değil. Türkiye’nin en özel şehirlerinden biri olan Mardin, hangi mevsim giderseniz gidin bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Mardin’e gittiğinizde Mardin Denizi adı verilen manzaraya yukarıdan bakmayı ve badem şekeri almayı ihmal etmeyin.