Uçak Yolculuklarında Uygulanacak Yeni Kurallar

Uçak Yolculuklarında Uygulanacak Yeni Kurallar

Koronavirüsle mücadele kapsamında başta seyahat sektörü olmak üzere firmalar önlemler almaya başladı. Süreç sebebiyle uçakta uygulanacak yeni kurallar da değişmeye başladı. Habertürk yazarı Nagehan Alçı, THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı ile konuşması üzerine yazdığı makalesinde bundan sonra uçuşların nasıl yapılacağına dair birtakım gelişmeleri kaleme aldı. 

Uçakta Uygulanacak Yeni Önlemler Neler Olacak?

Gelin öncelikle uçakta uygulanacak yeni kurallara kısaca göz atalım:

  • Tüm yolcular ve uçuş görevlileri için maske ve göz siperliği zorunlu olacak, görevliler için eldiven şartı da getirilecek
  • Havalimanlarına Girişte Covid Testi Uygulaması Yapılabilir
  • Uçaklarda orta koltuklar boş bırakılmayacak
  • İç hatlarda ve kısa mesafe dış ikramlar kaldırılacak
  • İç Hatlar Seferlerinin 28-29 Mayıs, Dış Hat Seferlerinin 1-5 Haziran Arasında Başlaması Bekleniyor

Nagehan Alçı yazısında şunları aktarıyor: ''İlker Aycı THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi.''

THY'de 10-15 Noktaya Bilet Satışı Başlamış

Henüz kesinleşmiş bir tarih yok. Devlet otoriteleri onay vermeden de olamaz. Onay için rakamlar ve süreç izlenecek. Ancak bahsedilen tarihler için iç hatlar ve dış hatlarda 10-15 kadar noktaya bilet satışları başlamış.

İlker Aycı THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi. Özellikle belirteyim: Henüz kesinleşmiş bir tarih yok. Devlet otoriteleri onay vermeden de olamaz. Onay için rakamlar ve süreç izlenecek. Ancak bahsedilen tarihler için iç hatlar ve dış hatlarda 10-15 kadar noktaya bilet satışları başlamış.''

Havalimanlarına Girişte Covid Testi Uygulaması Yapılabilir

Nagehan Alçı şöyle devam ediyor: ''Birkaç seçenek üzerinde duruluyormuş: Havalimanlarına girişte Covid testi uygulaması gündeme gelebilir. Hastalığı geçirmiş olanlara bir belge verilmesi ve bu virüsü taşımadığına dair bir sağlık karnesi oluşturulması da gündemde. Bu karne uluslararası uçuşlarda pasaport gibi yanımızda taşımamız gereken bir belge olacak. Yurtdışı uçuşların açılması karşılıklı ilerlemesi gereken bir süreç. Uçulacak ülkenin de size hava sahasını açması, bilgi ve riskleri paylaşması gerekiyor. Bunun için ortak çalışmalar sürüyormuş.


Orta Koltuğun Boş Bırakılmasına Sıcak Bakılmıyor

Aycı, orta koltuğun boş bırakılması uygulamasına sıcak bakmadıklarını söyledi. Şunları ekledi: Orta koltuk boş da bırakılsa arada 1,5 metre olmuyor Nagehan Hanım, uçakta sosyal mesafe kuralına boş koltukla da uyulamaz. Üstelik orta koltuğun boş kalması demek uçağın ancak yüzde 66’sının satılabilmesi demek. Bunun maliyeti ile baş etmek mümkün değil. Zaten dünyada da buna sıcak bakan havayolu yok denecek kadar az. Böyle bir ek maliyeti yolculara yükleyemeyiz.

İkramlar Hijyen Kurallarına Göre Hazırlanacak

Peki o halde nasıl önlemler düşünülüyor? Tüm yolcular ve uçuş görevlileri için maske ve göz siperliği zorunlu olacak, görevliler için eldiven şartı da getirilecek. İç hatlarda ikramlar kaldırılıyor, zira maskeyi çıkarmak yasak, nasıl yenip içilsin? Dış hatlarda da kısa mesafelerde ikram olmayacak. Uzun mesafelerdeki ikramlarda ise yemekler hijyen kurallarına göre paketli bir şekilde hazırlanıp virüs kontrollerinden geçirilerek dağıtılacak.


3 Yıl İçerisinde 2019 Rakamlarına Erişilebilir

İlker Aycı’ya ek maliyetlerle nasıl baş edileceğini, bilet fiyatlarına bu krizin nasıl yansıyacağını, devletin zararı sübvanse edip edemeyeceğini de sordum. Yapılan tüm projeksiyonlarda iyi ihtimalle 3 yıl içinde 2019 rakamlarına gelineceği öngörüsünün yapıldığını söyledi Aycı. “Devlet kredi verebilir, destekler ama sübvanse edemez” diye konuştu. Ve ekledi: “Nagehan Hanım bu süreçte havayolları için ek temizlik ve ekipman masrafları da çıkacak. Bir de tamamen kayıp olan 2-2,5 ayı düşünün.”

Kaynak: Habertürk

Yorum (0)
Yorum Bırak