Urla Gezi Rehberi: Huzurun Adresi Bir Ege Kasabası

Urla Gezi Rehberi: Huzurun Adresi Bir Ege Kasabası

İzmir’in şirin bir ilçesi olan Urla eşsiz doğası, mavi bayraklı plajları, köklü tarihi, lezzetli yemekleri, kendine has köyleri, festivalleri, üzüm bağları, misafirperver insanları, kültürel yapısıyla sakinlik ve huzur bulacağınız Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Bunların hepsinin bir arada olduğu Urla gezi rehberimizi incelemeye başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Urla’da Gezilecek Köyler

Urla’nın kendine hayran bırakan köylerinde doğal yaşam ve sakinliği bulacaksınız. Urla’nın birbirinden güzel kendine has yaşam tarzlarına sahip köylerini görmek için aracınızla yola çıkabilir ya da Urla merkezden bu köylere toplu taşımayla ulaşım sağlayabilirsiniz. Gelin hep birlikte Urla’nın en az kendi kadar güzide köylerinden birkaç tanesine bakalım.


Bademli Köyü: İsmini etrafındaki badem ağaçlarından alan Bademli Köyü, Urla merkeze 9 km mesafede yer alıyor. İzmir’in aydın köyü olarak bilinir. Kültürel etkinliklere önem veren bir köydür. Ülkemizde tiyatroya sahip olan ilk köy olarak bilinir. 1969 yılında kurulan Bademler Köy Tiyatrosunda hala yılın belli dönemlerinde oyunlar sergilenir. Köyde bir de Çocuk Oyuncakları Müzesi bulunur. Arkeolog Dr. Musa Baran köy meydanındaki evini dönüştürerek Türkiye’nin ilk geleneksel çocuk oyuncakları müzesini kurmuş. 72 yıllık kütüphanesi var. Köy esnafı dükkanlarında bol bol Deniz Gezmiş, Albert Einstein gibi ünlülerin sözlerine rastlarsınız.  Köy halkı çok cana yakın ve çevreye karşı çok duyarlı.   Pazar günleri burada kurulan pazara denk gelirseniz mutlaka uğrayın. Köylülerin kendi el yapımı lezzetleri mahsullerinden hem alın hem de oracıkta lezzetine varın.

Balıklıova Köyü: Balıklıova Köyü, Urla merkeze 30 km mesafede bir balıkçı köyüdür. Balık restoranları tüm Türkiye’ye yayılmış bir üne sahip. Yazlıkçıların, sakin kafa ile dinlenmek isteyenlerin, sahilde çay içip köyün güzel kurabiyelerinden yemek isteyenlerin yeridir. Güzel plajı ve denizi olan bu köy sakin bir tatil için oldukça ideal.

Barbaros Köyü: Gelişirken özünü korumayı başarmış nadide köylerden biri. Urlaya 22 km uzaklıkta bulunuyor. Köy halkı, özellikle kadınların geleneklerini canlandırmak, doğanın onlara verdiği mahsülleri köylerinin sakinliği ve doğallığını bozmadan, üretim güçlerini ortaya koymak ve sürdürülebilir kalkınma  ile büyük gelişim sağlamış küçük ama örnek oluşturacak bir köydür. Gelenekselleşen Oyuk Festivali her yıl Haziran ayının ilk haftasında yapılır. Bu festivalde köyün her tarafına korkuluklar yapılır. Korkulukların her biri farklı görünümdedir. Geleneksel kıyafetler giydirilmiş olan bu korkulukları festival sonrasında da tüm yıl köyün her bir yanında görebilirsiniz.


Bu köyde dikkat çeken diğer bir şey de ‘Çat Kapı Evler’dir. Bu ibareyi gördüğünüz evlerde çat kapı girerek cüzi bir ücret karşılığında ev kadınlarının yaptığı birbirinden lezzetli yöresel lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Urla’nın Plajları

İzmir’de denize girilebilecek en yakın plajlar merkeze yarım saatlik mesafedeki Urla’da yer alıyor. Urla’nın güneyinden kuzeyine 40 kilometrelik uzun sahil şeridinde denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajları var. Bunlardan birkaçına birlikte bakalım.


Demircili Plajı: Güney sahil şeridinde bulunan bu plaja serin ve ağaçlı bir yoldan ulaşacaksınız. Suyunun soğuk olduğunu söyleyebiliriz. Yürüyüş yapmayı seviyorasınız burayı tercih edebilirsiniz ve belki şanslıysanız flamingo kuşlarını görebilirsiniz. Bu koyda kamp da yapmak mümkün. Kamp yapmayı seviyorsanız deniz kıyısında çadırınızı kurup deniz manzarasına karşı içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Altınköy Plajı: Urla’nın güneyinde bulunan Altınköy Plajı aynı zamanda en soğuk suyuna sahip plajı. Halk plajı olduğu için ücretsizdir. 

Melengeç Plajı: Samimi bir aile işletmesi olan bu plajda deniz, kum, güneş ve çimen keyfi çıkarabilirsiniz. Genellikle çocuklu aileler tercih ediyor. Ağaçlı bir plaj olması da tercih nedeni diyebiliriz.

Kum Denizi Plajı (Mavi Bayrak): Urla’nın Mavi Bayrak Plajı olarak bilinir. Geniş bir alana sahiptir. Burada sadece denize girmek için değil, piknik yapmak için de gelebilirsiniz. Kum Denizi Plajında bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, kafeteryalar mevcut olduğu için burada rahatça tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Soğuk su severlerin yıldız plajlarındandır. Halk plajı olduğu için girişi ücretsizdir.

Mavi Plaj (Çeşme Altı Plajı): Urla merkeze yakın bir halk plajı. Denizi oldukça güzel ama deniz kestaneleri fazlaca olduğundan mutlaka deniz ayakkabısıyla denize girmenizi öneririz. Şehre yakın ve halka açık olduğu için hafta sonları kalabalık olabiliyor.

Malgaça Koyu: Malgaça koyunda deniz suyu soğuk ve temiz. Burayı diğer koylardan ayıran bir özelliği termal suyunun da olması.

Balıklıova Koyu: Karaburun yarımadasına yakın olan Balıklıova koyunun denizi serin ve temiz. Salaş balık restoranlarında yemek yemenizi de öneririz.

Yassıca Adası: Urla açıklarında yer alan bir ada. Günübirlik gidip gelmek için vapur seferleri düzenleniyor. Deniz suyu ılık, berrak ve sığ olduğundan özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor.

Urla Bağ Yolu: Üzümün Yolculuğu

Urla'da ne yapılır diye merak ediyorsanız; gününüzün bir kısmını ya da tamamını üzüm bağları içinde geçirmek, üzüm tanelerinin dünyanın en iyi şaraplarına dönüşüm hikayesine tanık olmak istiyorsanız hadi Urla Bağ Yolu sizleri bekliyor. Bu bağ yolunu ister bisikletle ister arabayla keyifli bir gurme rotasına çevirebilirsiniz. Bağ evleri birbirine yakın olduğu için bir günde iyi bir zaman planıyla hepsini de gezmeniz mümkün. Bir zamanlar Roma İmparatorluğunu kıskandıran lezzetli şarapların ve bugün dünyada şarabın başkenti sayılan Fransa’ya şarapçılığın tam da bu bağ yolundan çıktığını biliyor musunuz? Urla Bağ Yolunda bulunan yedi kadar üzüm bağının içinde şarap evleri var. Bazılarında tadım da yapılıyor. Marketlerde bu şarapları bulmak imkansızken siz direkt üreticiden şaraplarınızı alabilirsiniz.


Urla Festivalleri

Ege’nin sakin yüzü Urla’da birbirinden güzel festivaller ve etkinliklerde doğa, tarih ve kültürü bir arada yaşayacaksınız. Ege’nin bu şirin kasabasında hem uluslararası hem de yerel olarak yılın belirli zamanlarında doğanın içinde kültür ve sanat aktivitelerini de içeren festivaller ve etkinlikler düzenleniyor.

Urla’ya yapacağınız seyahatinizi festival ve etkinliklere denk getirirseniz daha renkli bir tatil yapma imkanınız olacaktır. En çok bilinen festival ve şenlikleri sizin için bir araya getirdik.

Uluslararası Urla Enginar Festivali: Enginar festivali Urla’nın en meşhur festivalidir. Her yıl Nisan ayının ortalarında üç gün boyunca dünyaca ünlü şefler enginarlı yemekler yapar ve çeşitli konser ve etkinliklerle dolu dolu renkli geçen bir festivaldir.


Urla Bağ Bozumu Festivali: Urla bağ bozumu her yıl Ağustos ayında gerçekleşir. Üzümlerin bağlardan toplanmasından sıkımına kadar siz de bu heyecana eşlik edebilirsiniz. Ayrıca konserler ve yarışmalarla dolu dolu bir programla unutamayacağınız anılar biriktireceksiniz.

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali: Mart Dokuzu Urla Ot Festivali her yıl 24-25 Mart’ta düzenlenir. Bu festivalde egenin eşsiz doğal otlarıyla hazırlanan yemekleri tadabilir, yapılan kültür gezilerine katılabilir, yemeklerinize lezzet katacak bu tazecik otlardan satın alabilirsiniz.

Urla Sanat Günleri: Urla’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel aktiviteleri ve aydın halkıyla da öne çıktığından bahsetmiştik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk getirilerek yapılan Sanat Günlerinde yazarlarla söyleşiler, tiyatro gösterileri, konserlerle tam bir bayram ve kültür atmosferi yaşatıyor. Etkinlikler Urla Cumhuriyet Meydanı, Malgaca Pazarı ve Sanat Sokağı’nda kırktan fazla zanaat ve sanat atölyesinin katılımıyla düzenleniyor.

Urla’da Ne Yenir?

Urla’da kendinizi, Urla’nın sakinliği, doğallığı ve eşsiz lezzetleri samimi esnafıyla birleştiğinde hayatın akışına bırakmanın anlamını keşfederken bulacaksınız. Çünkü gittiğiniz her mekanda güveçler, otlu yemekler, geleneksel hamur işleri, lezzetli zeytinyağlı yemekler, mezeler ve samimi esnaf güler yüzüyle sizleri karşılayacak.

Urla’yı keşfetmeniz için bu sıraladığımız beş sebepten çok daha fazla sebep var elbette. Bunlardan en az biri bile sizi cezbettiyse hiç düşünmeden yollara hemen düşmelisiniz.

Eğer içeriğimiz ilginizi çektiyse sizleri şöyle alabiliriz:

Türkiye’nin En Güzel 15 Köyü

Türkiye’deki CittaSlow Şehirler

Yorum (0)
Yorum Bırak