Venedik Karnavalı'na Gitmek İçin 10 Neden

Adriyatik’in masalsı şehri Venedik yılın her döneminde ziyaretçilerine pek çok güzelliği sunsa da, karnaval zamanı bir başka oluyor. Tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan ve ünü tüm dünyaya ulaşan karnaval boyunca katılımcılar rengarenk kostümler giyiyor ve ünlü Venedik maskeleri her yeri kuşatıyor. 

İlk Venedik Karnavalı'nın 1162 yılında halk tarafından Aquileia Patrikliği’ne karşı kazanılan bir zaferi kutlamak için düzenlendiğine inanılıyor. Daha sonra kutlamalar geleneksel hale geliyor ve Aralık ayının sonundan paskalya yortusunun başlangıcına kadar olan süreye yayılıyor. Paskalya yortusu döneminde et yenmiyor, karnaval sözcüğü de aslında Latincedeki “carne vale” kelimelerinden geliyor ve “ete veda” anlamını taşıyor. 

Venedik Karnavalı 2020 yılında 8 Şubat-25 Şubat günleri arasında gerçekleşiyor. Peki, dünyaca ünlü bu karnavala neden gitmelisin?

1. Venedik her zaman bir parti şehriydi ve öyle kalacak

Daha 18. yüzyılda Venedik turistler için bir çekim merkezi haline gelmişti. Eğlence hayatı, kumarhaneler ve karnaval kentin insanlarla dolup taşmasını sağlıyordu. Bu parti atmosferi Pietro Longhi ve Gabriele Bella’nın tablolarında da görülebiliyor. Querini Stampalia ve Ca’Rezzonico müzelerinde bu tabloları görebilir, kentin eğlenceli geçmişine tanık olabilirsin.

2. Casanova’yı hapishanede ziyaret edebilirsin

Gelmiş geçmiş tüm çapkınların en ünlüsü Casanova, Venedik’te önemli izler bıraktı. Bu zevk ve sefa düşkünü karizmatik beyefendi bir dönem Doçlar Sarayı’nın hapishanesinde kalmış ve hücresi halâ ziyaret edilebiliyor.


3. İstanbul’dan izler bulabilirsin

828 yılında iki tüccar, Venedik’in koruyucu azizi Aziz Markus’un (San Marco) naaşını İskenderiye’den çalarak azizin kendi adını taşıyan ve Doçlar Sarayı ile bitişik ve bağlantılı olan bazilikaya yeniden gömdü. Azizi onurlandırmak için gömülü olduğu binanın ön cephesi, İstanbul’dan getirilen Roma heykelleri, sütunlar ve bronz at heykelleriyle süslendi. San Marco Bazilikası günümüzde Venedik’te en çok ziyaret edilen noktalardan birisi.

4. Maskelerin geçmişini öğrenebilirsin

Venedik'le özdeşleşen maskelerin tarihi de karnaval kadar eskiye dayanıyor. Bu eğlenceler yıl içinde alt ve üst ekonomik sınıflardan gelen insanların bir arada olduğu tek zaman dilimiydi ve maske hem kimliğini belli etmeden her türlü taşkınlığı yapma hem de sınıflar arasındaki farkları gizlemeye yarıyordu. Ünlü Venedik maskeleri 18. yüzyılda kimliğini gizlemek isteyen kumarbazlar ve eğlence hayatı içinde çalışan kadınlar tarafından o kadar çok kullanılıyormuş ki, karnaval zamanları dışında takılmaları yasaklanmış. Günümüzde hala geleneksel maskeler üretiliyor ve satılıyor, Ca’ Macanà adlı mağaza bunları bulabileceğin yerler arasında öne çıkıyor.

5. Maskeni şık bir pelerinle tamamlayabilirsin

Eğer sen de gizemli kalabalıklara karışmak isteyip bir maske aldıysan, bunu “tabarro” adı verilen şık bir pelerinle tamamlamalısın. Geleneksel Venedik stili pelerinlerden birine sahip olmak istiyorsan San Marco'daki Monica Daniele isimli tasarımcı butiğini ziyaret edebilirsin.

6. İhtişamlı Venedik balolarına katılabilirsin

Venedik dünyada romantizm için en çok tercih edilen birkaç destinasyon arasında bulunuyor. Karnaval baloları ise adeta romantizmin zirvesi. Akşam yemeği ve eğlencenin bir arada olduğu bu balolardan birisine sen de katılabilirsin. Tarihi saraylarda düzenlenen bu gecelerin biletleri ucuz değil, ancak böyle bir deneyim için biraz masrafa değer.


Dünyanın en büyük romantik jestlerinden birisi 1840’larda Venedik’te yapıldı. Rus prens Troubetzkoy, aşık olduğu İtalyan balerin Marie Taglioni’ye Venedik’te Grand Canal üzerinde bir saray hediye etti: Ca d’Oro Sarayı. Burası günümüzde bir sanat müzesi olarak hizmet veriyor. Sen de müzeyi ziyaret ederek hem eserleri hem de bu romantik jeste konu olan yapının eşsiz mimarisini görebilirsin.

8. 200 yıllık suskunluğa şaşırabilir, sonrasında operada kulağının pasını silebilirsin

Napolyon, 1797’de Venedik’in kontrolünü eline aldığında kostüm giymeyi ve eğlenceleri yasaklamış. Karnaval aslında neredeyse 200 yıllık bir süre boyunca gerçekleştirilememiş. 1979 yılında ise turizmi canlandıracağı düşünülerek kutlamaların yeniden başlamasına karar verilmiş. O günden bu yana karnavalın kent turizmi için büyük bir başarı olduğuna şüphe yok. Venedik’te yapabileceğin en güzel şeylerden birisi de kentin daha önce üç kez yangın geçiren ve 2004 yılında restore edilen ihtişamlı opera binasında bir gösteri izlemek olabilir. Şansın varsa “Sevil Berberi” gibi çok önemli operalardan bazılarını yakalaman mümkün.

9. Gondolcuları ve ilginç tarihlerini tanıyabilirsin

Yolcuların kapalı kabinlerde görünmeden yolculuk edebildiği eski günlerde, kapıdan kapıya kişisel ve gizli ulaştırma sağlayan gondolcular, kentin bütün sırlarına hakim ve yasa dışı bağlantıları olan bir meslek grubuymuş. Günümüzde turistik bir sembol olarak kalsalar da renkli ve keyifli yolculuklar sunmaya devam ediyorlar. Sen de Venedik’te turistler için düzenlenen kısa kurslara katılarak gondol kullanmayı öğrenebilirsin. Eğer gondol tercih etmiyorsan, “vaporetto” adı verilen deniz otobüsleriyle de Grand Canal boyunca çok keyifli bir gezinti yapabilirsin.

10. Meleğin uçuşunu görebilirsin

San Marco meydanında gösterişli bir karnaval kostümü içinde havada süzülen bir güzellik kraliçesi mi? Evet, böyle olağanüstü bir şey var! “Meleğin Uçuşu” (Il Volo dell’Angelo) adı verilen bu gösteri, karnavalın en popüler etkinliklerinden birisi. Bu yılki uçuş 16 Şubat’ta yapılacak ve “yılın meleği” Linda Pani olacak.

Etiketler: venedik-karnavali , italya , avrupa , yurtdisi

Diğer Bloglarımız

Türkiye’deki UNESCO Miras Listesi Şehirleri

Kültür, bilim ve eğitimi uluslararası bir düzeyde koruma ve geliştirme görevini üstlenmiş bir organizasyon olan UNESCO dünya üzerindeki kültürel miras olarak kabul edilebilecek doğal ve tarihi güzellikleri üyesi olan ülkelerden seçer ve bunları koruma alt . . .

DEVAMINI OKUYUN

Bu Yaz Bitmeden Görmeniz Gereken Mavilikler Ülkesi Yunanistan

Ege'nin incisi Yunanistan, özellikle yaz aylarında olmak üzere her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapar. Yakınlığı ve misafirlerine sunduğu harika imkanlar nedeniyle, ülkemizden de Yunanistan'a çok büyük bir ilgi vardır. Eşsiz doğal güzellikleri ve . . .

DEVAMINI OKUYUN