Amerika Vize Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Unsur

Amerika Vize Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Unsur

Hem turizm hem de iş fırsatları bakımından küresel çapta tercih edilen ülkelerden olan Amerika Birleşik Devletleri, rağbet gören bir ülke olduğu için vize süreçlerini de bir hayli zorlu gerçekleştiriyor. Diğer ülkelerin vizelerine göre ret alma olasılığı çok daha yüksek olan Amerika Birleşik Devleti vizesi başvurusunda her dört kişiden bir tanesinin başvurusu reddediliyor. Bu dört kişi arasında yer almamanız için Amerika vize süreci öncesinde iyi hazırlanmanız ve bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. 

Amerika Vize Başvurusu Hakkında Merak Edilen Her Şey içeriğimizi okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

1. Rahat, Doğal ve Nazik Davranın

Amerika vizesi almak her ne kadar  olsa da her yıl çok sayıda insan bu vizeyi alarak Amerika seyahatini gerçekleştiriyor. Dolayısıyla zor olsa da asla imkansız değil. Fakat bu süreci zihninizde de zorlaştırmanız ve gergin olmanız daha büyük sorunlar yaratabiliyor. Amerikan Konsolosluğu'nun vize için başvuran kişilere pozitif bir tutumla yaklaştığını unutmamalısınız. Bu yüzden tüm süreçte ve görüşmelerinizde rahat davranmanız, sakin ve net bir tutum içerisinde olmanız size artı puan kazandırıyor. 


2. Başvuru Formunu Eksiksiz ve Doğru Şekilde Doldurun

Herkes mülakata fazlaca odaklanıyor olsa da Amerika vize başvurusundaki en önemli ayrıntı başvuru formu oluyor. Formu doldururken maksimum özeni göstermelisiniz. Size sorulduğunda açıklayamayacağınız ya da farklı bir cevap verebileceğiniz herhangi bir bilgi kesinlikle formunuzda bulunmamalı. Bu yüzden sorulara açık, net ve tutarlı cevaplar vermeye özen göstermelisiniz. Bu noktada eksik bilgi vermemeye de dikkat etmelisiniz. Çünkü eksik bilgi olması halinde seyahatinizle alakalı bazı soru işaretleri hissedilebileceği için başvurunun olumlu sonuçlanmama riski ortaya çıkıyor.


3. Mülakat Öncesinde İngilizce Konuşma Pratiği Yapmaya Çalışın

İngilizce yeterliliğiniz konusunda kendinize güvenmiyorsanız mülakat öncesinde kendinizi doğru ifade edebilmek adına bir miktar pratik yapmanızın faydası büyük olacaktır. Çünkü bu durum hem planlarınızı doğru şekilde anlatabilmek hem de soruları doğru anlayıp cevaplayabilmek adına size avantaj sağlıyor. Aksi takdirde eksik ya da yanlış İngilizce bilgisi nedeniyle hiç istemediğiniz bir cevap verebilir ve ret alabilirsiniz.


4. Mülakat Günü Belgelerinizi Asla Unutmayın

Vize başvurusu belgelerini dosyalayarak yanınıza almayı unutmayın. Bunun için öncesinde hazırlıklarınızı kontrol edebileceğiniz bir liste hazırlayabilirsiniz. Pek çok kişi mülakat günü belgelerini unuttuğu için ret alıyor. 


5. Görsel Anlamda İyi Bir İzlenim Yaratmaya Çalışın

Bu mülakatın alelade bir görüşme olduğunu düşünmeyin. Karşı tarafta iyi ve olumlu bir izlenim oluşturmak için görünümünüze özen göstermelisiniz. Mutlaka temiz, bakımlı ve düzgün giyinin. Çok resmi olmak durumunda değilsiniz ama size ciddiyet katacak bir gömlek tercih edebilirsiniz.

6. Seyahat Amacınızı Açık Bir Şekilde İfade Edin

Amerika’ya seyahat amacınızı mülakatta mutlaka soracaklardır. Bu soruya olabildiğince açık ve net bir şekilde cevap vermelisiniz. Karşı tarafın kafasında soru işareti bırakabilecek planlardan ya da başka sorulara neden olabilecek cevaplardan kaçınmalısınız. Seyahatinizde birden fazla şey yapmak istiyorsanız bunları kapsayan ve çok detaya inmeyen bir cevap vermenizde yarar var. Aksi takdirde karşı taraf verdiğiniz cevapla ilgili başka sorular sormak durumunda kalabilir ve bu noktadan sonra ipleri elinizden kaçırabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz yer ile ilgili de bir miktar bilgi edinmeli ve orasıyla ilgili soru sorulduğunda kısa ama bilgili olduğunuzu belli edecek cevaplar vermelisiniz.


7. Mevcut Durumunuzu Rahatça Açıklayın

Unutmayın; vize sürecinde önemli olan sizin yeniden ülkenize döneceğinizden emin olmaları. Bu yüzden Türkiye’deki yaşamınızda ilgili soracak sorulara açık ve özgüvenli bir şekilde yanıt vermelisiniz. Fakat şüphe uyandırabilecek ya da sert karşılık bulacak cevaplardan kaçınmalısınız. Aksi takdirde evraklarınız tam olsa dahi sırf bu şüphe ya da hoşnut karşılanmayan davranışlar ve ifadeler yüzünden başvurunuz reddedilebilir.

Eğer tüm vize süreçlerinin sizin için sorunsuz şekilde takip edilmesini ve planlanmasını istiyorsanız bizVize’nin Amerika vize başvurusu için vize danışmanlık hizmetinden yararlanabilir, vize sürecinin çok daha güvenilir ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak