Dünyanın En İyi 10 Tren Rotası

Dünyanın En İyi 10 Tren Rotası

Siz de tren yolculuğu sevenlerden misiniz? Hiç kuşkusuz trenle seyahat etmek ayrı bir keyifli. Huzurlu bir şekilde dışarıyı izlemek ve sırada sizi bekleyen o birbirinden güzel rotaları düşünmek... Kimi trenler öyle yüksekten gidiyor ki, trenin içine oksijen verilmesi gerekiyor, kimi tren yolculuğu ise vahşi yaşamın eşsiz manzarasını gözler önüne seriyor. Bazı demir yolları tarihi şehirlerde yolculuk ederken, başka tren rotaları ise denizin kenarında yol alıyor. Dünya üzerinde farklı rotalara sahip fakat sunduğu yolculuk bakımından oldukça ünlü tren rotaları var. Dünyanın dört bir yanındaki ünlü tren rotalarına birlikte bakmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız kocaman bir "Evet!" ise gelin içeriğimizi okumaya başlayalım. 

1- Tokaido Shinkansen, Japonya (Tokyo - Kyoto)

Listemizin bir numarasında Tokaido Shinkansen var. Tokyo, Yokohama, Nagoya, Osaka ve KyotoJaponya'daki en büyük üç metropol bölgesini temsil ediyor. Eğer Japonya seyahatinizde bu önemli şehirlerin hepsini ziyaret etmek isterseniz bunu tek bir tren vasıtasıyla gerçekleştirebilmeniz mümkün. Japonya'nın ünlü hızlı tren hatlarından biri olan Tokaido Shinkansen, bu şehirleri birbirine bağlayarak hızlı ve kolay erişim sağlıyor. Fuji Dağı'nın yanından geçen süper hızlı Tokaido Shinkansen; 515 km’lik yolu sadece iki buçuk saatte kat ediyor! Gezginler Tokaido Shinkansen hattının kalitesinden öyle memnunlar ki kalitesinin havayolları şirketleri hizmeti kadar iyi olduğunu söylüyorlar.

Tokaido Shinkansen hattı, 1964 yılından beri dünyanın ilk hızlı tren hattı ünvanına sahip. Adını Edo Dönemi'nde Japonya'nın eski başkenti Kyoto ile mevcut başkenti Tokyo'yu birbirine bağlayan ana yoldan alan ekspres bu yönüyle de tarihle bağını koparmıyor. Tokaido Shinkansen Hattında seyahat etmek için ise Japan Rail Pass gerekiyor. Japan Rail Pass hakkında detaylı bilgi almak için Japonya’yı Baştanbaşa Gezmenin Yolu; Japan Rail Pass adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.


2- The Trans-Mongolian Express, Çin (Ulanbatur- Moğolistan- Beijing)

Moskova'dan hareket eden The Trans-Mongolian Express, trenle seyahat etmeyi sevenlerin yolculuk listesinin başında yer alıyor. Manzara açısından yolculuğun en çeşitli ve güzel bölümü, Moskova'dan Pekin'e uzanan Trans-Moğol rotası boyunca uzanıyor. Sibirya'dan Moğolistan'a giderken trenin çimenli kum tepeleri manzarası yerini bozkırlara bırakıyor. Özellikle gece yolculuklarında, rayların yakınına doğru kıvrılan göllerin ve nehirlerin ışıltısı muhteşem oluyor. 


3- The Riviera Railway Cannes, İtalya (Fransa - İtalya)

Bu trenin rotası Avrupa severleri mutlu edecek cinsten. Tüm banliyö trenleri, Fransa'dan İtalya'ya giden bu rota boyunca ilerliyor. The Riviera Railway Cannes'in yolculuğu ilk olarak Riviera şehrinde başlıyor. 90 dakika sonra sevimli, karmakarışık İtalyan pazar kasabası Ventimiglia'da ise sona eriyor. Işıltılı Ligurya denizinin kıvrımlarını kucaklayan bu çift katlı tren, Cagnes-sur-mer, Juan les Pins ve Antibes gibi daha az bilinen kıyı bölgelerinden geçerek, gezginleri kasaba ve köy manzaraları yerlerden geçirmeyi ihmal etmiyor. Nice ve Monako'da duran tren, yamaçlara kurulmuş şehre yaklaşarak gezginlere muhteşem şehirleri yakından görme fırsatı sağlıyor. 


4- The Sunset Limited, Amerika Birleşik Devletleri (New Orleans - Los Angeles)

Amerika'daki en eski tren hattı olan Sunset Limited, New Orleans'tan Los Angeles'a kadar 2 günde ilerliyor . The Sunset Limited yolculuğu boyunca müzisyenlerden öğretmenlere ve emeklilerden çiftçilere, Amish marangozlarına, demiryolu çalışanlarına kadar Amerikan toplumunun farklı bir kesimleriyle karşılaşabilirsiniz. Ekspres Louisiana körfezini, New Mexico kaktüslerini ve Arizona'nın koyu kırmızı gün batım manzarası içeren eşsiz bir rotaya sahip.


5- The Venice Simplon "Orient-Express", İngiltere (Venedik - Londra)

Dünyanın en ünlü ve Avrupa’nın en eski tren hatlarından birisi olan efsanevi Orient-Expressi 1883 ile 1977 yılları arasında Paris - İstanbul hatları arasında çalışıyordu. Günümüzde lüks bir saat markası tarafından yeniden dizayn edilen tren, oldukça konforlu bir seyahat vaat ediyor. Şunu da belirtmek gerek; Orient Ekspresi artık Venedik Simplon Orient Ekspresi (VSOE) ismiyle biliniyor. Mart ayından Kasım ayına kadar haftada bir kez Londra-Paris-Venedik hattında sefer yapan ekspresin içerisinde muhteşem gastronomik lezzetlerin de tadına bakmak mümkün.


6- The Qinghai-Tibet Railway, Çin (Xining - Lhasa)

Çok az tren yolculuğu kelimenin tam anlamıyla nefesinizi kesebilir, bu tren yolculuğu da muhtemelen The Qınghaı-Tıbet Raılway olacaktır. Çünkü Qinghai-Tibet demiryolu deniz seviyesinden 5.000 metreden daha yüksekte yolculuğunu gerçekleştirir. Evet, biraz fazla yüksek bir rakam.

Çin anakarasındaki Xining'i Tibet'teki Lhasa'ya bağlayan dünyanın en yüksek demiryolu, o kadar zor bir bölgeden geçiyordu ki, mühendislik anlamında yapımı neredeyse imkansız gözüküyordu. Rakım sebebiyle sabahları kompartımana pompalanan saflaştırılmış oksijenin tıslamasıyla uyanan yolcular, bir ütopik bir manzara resmine benzeyen manzaraları izlemek için güneşliği yukarı çekiyorlar. Tren daha yüksek rakımlara ulaşırken hava inceliyor ve toz buza dönüşüyor. Bu tren yolculuğuyla kendinizi farklı dünyalara seyahat eder gibi hissedebilirsiniz.


7- The Mandovi Express, Hindistan (Mumbai - Madgaon)

Mandovi Ekspresinin kapıları açık havada dalgalanan ve ılık deniz havası ile koridorlarda yükselen Konkan Sahili'nden aşağıya inmesi on iki saatten az sürüyor - bir tarafta Umman denizi, diğer tarafta ise Sahyadri tepeleri. Goa'ya inişte tren, Hindistan'ın en yüksek viyadüğü de dahil olmak üzere 2.000'den fazla köprü boyunca takırdayan hindistan cevizi bahçeleri ve palmiye ağaçları ile çevrilidir. Her şeyden önce Mandovi Ekspresi, tüm Hint Demiryolları ağındaki en iyi vagonlara sahip. Tavuk biryani ve raita, Çin böreği ve pekmezli tatlı çay satan seyyar satıcılara trende rastlayabilirsiniz. 


8- The Reunification Express, Vietnam (Hanoi - Da Nang)

The Reunifıcation Express, Hanoi'den başlayarak ülkenin güneyinde bulunan Ho Chi Minh Şehri'ne kadar uzanır, fakat manzara açısından yolculuğun en iyi bölümü Da Nang'a kadar uzanan ilk yarısı olarak bilinir. Demiryolu, Vietnam Savaşı boyunca Amerikan bombaları tarafından tahrip edilmiştir fakat 1976 yılında ülkenin yeniden birleşmesinden sonra yeniden açılmış ve hizmete başlamış. Kilometreler boyunca orman manzaraları sunan ekspres, köylülerin duvarlarının ve bahçelerinin birkaç santim yakınından geçiyor.


9- The Rupert Rocket, Kanada (Jasper – Prince)

Skeena treni (Rupert Roketi olarak da bilinir) Alberta'daki Jasper Ulusal Parkı'ndan, şimdilerse ise yerleşimin çok az olduğu British Columbia'nın kuytu köşelerine kadar gider. Haftada üç gün sefer yapan eden tren, kuzeybatıya doğru esen karla kaplı Robson Dağı'nı - Kanada Kayalıklarının en yüksek zirvesi - Cariboo Dağları'nın yakınından geçer. Tamamen hareketsiz, turkuaz yeşili göllerin kenarında, parlak mavi gökyüzünün altında giden tren, yolcuların panoramik vagonların konforunda kara ayılar, geyikler ve kel kartalları yakından görmesine olanak tanır. Prince George'da bir gecede duraklayan tren, Kwinitsa, Vanderhoof ve Penny adlı minik istasyonlardan geçiyor.


10- Doğu Ekspresi, Türkiye (Ankara - Kars)

Bu listede Doğu Ekspresi olmazsa olmaz! Türkiye'nin en ünlü ekspreslerinden birisi olan Doğu Ekspresi, gezginlere muhteşem manzaralar sunmasıyla biliniyor. TCDD Turistik Doğu Ekspresi, Türkiye’nin Kafkasya rotasını takip eden bir tren. Doğu Ekspresi, Ankara Tren Garı’ndan hareket ediyor ve Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerine uğruyor. Eğer kışın Doğu Ekspresi ile unutulmaz bir serüven yaşamayı planlıyorsanız hava koşullarına bağlı olarak trenin ara duraklarda ne kadar süreyle duracağının belli olmadığını söylememiz gerekir. Turistik Doğu Ekspresi'nin yolculuğu ise ortalama 25 saat sürüyor.


Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Türkiye’de Keşfetmeniz Gereken Muhteşem Tren Rotaları

Yorum (0)
Yorum Bırak