Dünyanın En Teknolojik Kentleri

Dünyanın En Teknolojik Kentleri

Kentlerde yaşayan nüfusun her geçen gün artması birçok sorunu da beraberinde getirebilir. Elde bulunan kaynakların sınırlı olması sorunların çözümünde gelişmiş teknolojilerin kullanımını ön plana çıkarıyor. Bu yüzden dünyanın önde gelen birçok şehrinde akıllı teknoloji uygulamaları kent hayatına entegre edilmekte ve yeni teknolojiler geliştirilerek problemlere kalıcı çözümler aranmaktadır. Bu kapsamda, kayda değer başarı elde etmiş teknolojik kentler listesine göz atmaya ne dersiniz?

1- New York

Teknolojik kentler arasında akla gelen ilk şehirlerden biri olan New York’ta hayatı kolaylaştırmak için birçok farklı akıllı sistem kullanılıyor. En dikkat çeken uygulamalardan biri kentteki telefon kulübelerinin vatandaşların farkındalığını artırmak için özel bir teknoloji ile donatılmasıdır. Telefon kulübelerinde bulunan bu teknoloji en yakın alışveriş noktalarındaki indirimler, son dakika haberleri ve kablosuz internet olanakları hakkında vatandaşlara anlık bilgi sağlamaya yardımcı oluyor.


2- Tokyo

Japonya'nın başkenti Tokyo onlarca farklı akıllı sistemin verimli bir şekilde işletildiği ve olumlu neticelerin alındığı bir başka şehir. Ülkenin her yerini gezebilmenizi sağlayan hızlı tren (Japon Rail Pass) ise son derece çevre dostu olmasıyla da tercih ediliyor. Tokyo’nun banliyölerinden birinde kurulan eko-akıllı kentte karbondioksit salınımı sıfırdır. Şehirde elektrik tüketimi gerçekleştiren tüm cihazlar yüksek enerji verimi özelliğine de sahip. Ayrıca sokak aydınlatmalarının tümünde LED ampuller kullanır ve evler hava sıcaklığına göre otomatik olarak soğutulup ısıtılır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Japonya'nın Mega Kenti: Tokyo


3- Londra

Londra, akıllı kent uygulamalarının en iyi örneklerinden bir diğeri. Daha akıllı bir Londra için kurulan Açık Veri Enstitüsü herhangi bir kâr amacı taşımadan Londra’da yaşayan insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Daha şeffaf çalışmaların sağlanması için güvenlik görevlilerinin üzerlerine takılan kamera sistemi, Londra’nın öne çıkan teknoloji uygulamaları arasında yer alıyor. Ayrıca, ulaşımda kullanılan kart sistemi sayesinde de temassız ödeme yapılmasına imkân verilerek ulaşımda zaman tasarrufu sağlanıyor.


4- Barcelona

Barcelona, oldukça verimli sistemlerin kullanıldığı bir başka teknolojik kent örneğidir. Barcelona'da bulunan park yerlerinin boşluk ve doluluk durumu park noktalarında bulunan algılayıcılar sayesinde rahatlıkla kontrol ediliyor. Elde edilen park yeri verileri bir ağ yardımıyla şehir sakinleri ile paylaşır. Barcelona’da kullanılan bir başka akıllı sistem ise seçici atık toplama ağıdır. Bu ağ sayesinde inorganik ve organik çöpler birbirinden otomatik olarak ayrılarak etkin bir atık yönetimi gerçekleştirilir.


5- Kopenhag

Kopenhag ise 2025 yılına gelindiğinde şehrin karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefleyen bir teknolojik şehir olarak dikkat çekiyor. En düşük karbon salınımına sahip kentlerden biri olan Kopenhag’da ev ile iş arasındaki ulaşımın %40’ı bisiklet ile yapılır. Şehir genelinde kullanılan e-bisiklet uygulaması sayesinde hava kalitesine ve trafiğe ilişkin toplanan gerçek zamanlı veriler bir merkezde işlenir. Ayrıca, City WiFi projesi tüm şehre kablosuz internet erişim olanağı sağlar. Kopenhag’da vatandaşlara sunulan belediye ve sağlık hizmetlerinde de bazı akıllı telefon uygulamaları etkin bir şekilde kullanılır.


6- Los Angeles

Los Angeles akıllı ulaşım sisteminin etkinliği ile bilinen teknolojik kentlerden biridir. Los Angeles’ta kullanılan akıllı ulaşım sistemleri seyahat, kavşaklardaki bekleme ve duraklama sürelerinde büyük oranlarda iyileşme meydana getirir. Aynı zamanda bu başarı şehirdeki yakıt tüketimini de önemli ölçüde azaltır.


7- Singapur

Singapur da başarılı teknoloji uygulamaları ile adından söz ettiren bir şehir. Kentin aydınlatma sisteminin kontrolünde, trafiğin yönlendirilmesinde ve atık sisteminin işletilmesinde yapay zekâdan faydalanılır. Trafik sisteminde kullanılan yapay zekâ, elde edilen büyük miktardaki veriyi analiz ederek trafikte bulunan tüm araçları takip eder. Ayrıca sistemin kullandığı resim ve video tanıma teknolojisi trafik sıkışıklığının azaltılmasına, trafik kazalarının en hızlı şekilde algılanmasına ve park yasak olan yerlerin otomatik olarak kontrol edilmesine de olanak sağlar.


8- Seul

Seul, 5G’yi ilk kullanan teknolojik kentler arasında yer alıyor. Şehirde kullanıma sunulan ücretsiz WiFi sistemi ile tüm kentin veriye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşması amaçlanır. Bununla birlikte elektrikli araçların hareket halinde iken şarj olmasını sağlayan yollar da hava kirliliğinin en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Bu teknoloji aynı zamanda enerji tasarrufuna da büyük katkı sağlamaktadır.


9- Amsterdam

Amsterdam teknolojinin etkin olarak kullanıldığı kentlerden bir diğeridir. Amsterdam’da bulunan otoparklardaki boş yerler bir akıllı telefon uygulaması aracılığı ile takip rahatlıkla edilebilir. Ayrıca, Amsterdam City Card isimli online bir kart sayesinde ulaşım, müzelere giriş ve kanal gezileri ücretsiz olarak yapılabilir. Aynı uygulama sayesinde ayrıntılı bir şehir haritasından da faydalanılabilir.


10- Oslo

Oslo da akıllı teknolojilerin verimli bir şekilde hayata geçirildiği şehirler arasında yer alıyor. Oslo şehrinde kullanılan akıllı sokak aydınlatma sistemi %70 oranında elektrik tasarrufu sağlar. Ayrıca, kentte kullanılan Önceden Suç Tespit Sistemi de hırsızlık vakalarında %19 oranında azalma meydana getirmiştir.


Yorum (0)
Yorum Bırak