Evdeyken Okumalık En Güzel Gezi Kitapları

Evdeyken Okumalık En Güzel Gezi Kitapları

Kitap okumayı kim sevmez ki? Birbirinden renkli dünyalara açılan pencerelerdir. Hele bazı kitaplar vardır ki, insanı sanki geziyormuşçasına heyecanlandırır ve ilham verir. Sosyal izolasyonun önem kazandığı şu günlerde evde kalıp online müzeleri gezerek, filmler-belgeseller izleyerek veya kitap okuyarak genel kültürümüzü arttırabiliriz. İşte gezi tutkunları için derlediğimiz evdeyken okumalık en güzel gezi kitapları listesi.

Bir Dinazorun Gezileri – Mina Urgan

İngiliz edebiyatı profesör olan Mina Urgan aynı zamanda yazar, çevirmen ve filologtur. William Golding, Balzac, Aldous Huxley gibi isimlerin eserlerini dilimize kazandırmasının yanı sıra beş ciltlik İngiliz Edebiyatı Tarihi'nin de yazarı. Ayrıca Virginia Woolf ve D.H. Lawrence başlıklarıyla yayımlanan iki önemli inceleme kitabı mevcut. Ancak kendisi Bir Dinazorun Anıları ve Bir Dinazorun Gezileri kitaplarıyla tanıdı. Samimi bir yazım diline sahip Urgan, bu kitabında okuru adeta bir muhabbet ortamında hissettiriyor. Kitabında anlattıkları "hangi ülkede nereler gezilmeli’’ gibi başlıklardan ziyade gezilerinden yola çıkan hayata dair deneyimler ve görüşleri içeriyor.


İnatçı Keraban – Jules Verne

Bu sefer geçmişe yolculuk etmeye ne dersiniz? İnatçı Keraban Fransız yazar Jules Verne’in kaleme aldığı, 1883 yılında yayımlanmış macera romanıdır. İnatçı tüccar Keraban Ağa ve Hollandalı tüccarın yolculuğunu anlatır. Üsküdar’a tekneyle geçeceklerken 10 paralık vergiyi ödememek için Kırım ve Kafkasya’yı dolaşacakları bir aylık yolculuğa çıkarlar. J. Verne’nin Akdeniz’i gezdiği biliniyor ise de Türkiye’ye gelip gelmediği kesinleşmiş bir konu değildir. Fakat kitapta yer alan 103 çizimden çok büyük çoğunluğu Türkiye ile ilgili çizimler olduğu gibi yapılan bu çizimler oldukça gerçeğe yakın resimlerdir. Bu nedenle ressam Léon Benett’in Türkiye ve İstanbul’a gelmiş olduğu rahatça iddia edilebilir. Osmanlı coğrafyasını mekan olarak seçen romanın kahramanlarının pek çoğu da Osmanlı halkından seçilen bu kitabın orijinal resimlerle süslü baskısı özellikle çizilen resimleri nedeni ile Türk Kültürü açısından son derece büyük bir önem arz etmektedir.


Yalnız Gezginin Gezi Defteri - Benian Çulhaoğlu

Yalnız Gezginin Gezi Defteri ile bir Türk kadının tek başına yaptığı seyahatlere arkadaşlık edeceksiniz. Kırmızı bir otomobille Hindistan yollarında maceralara karışacak, yağmurlu bir günde Hollywood caddelerinde yıldızların üzerinde yürüyeceksiniz. Davranış Bilimleri Uzmanı Benian Çulhaoğlu, üniversiteyi bitirdikten sonra küçük bir seyahat çantası ile tek başına yaptığı dünya gezilerinden edindiği tecrübelerini kitabında başladı. Yirmi yılda yüzü aşkın şehre yaptığı yolculuklardaki ilginç olayları, yaşantıları, farklı mekânları sayfalara taşıdı.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi - İlber Ortaylı

Hepimizin çok sevdiği ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın, aynı zamanda Orta Asya’dan Avrupa’ya, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya 50 yıldır gezen bir seyyah kimliği de var. Çıktığı sayısız yolculuktan en önemli notları aktaran İlber Ortaylı’nın anlatım gücüyle gezeceğimiz coğrafyalar şöyle: Suriye, Ürdün, İsrail, İran, Azerbaycan, Rusya, Kırım, Özbekistan, Tuna, Bosna, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Romanya, Eski Avusturya, Yunanistan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Litvanya, Estonya, İsveç, Hindistan, Japonya ve Singapur.


Evliya Çelebi – Seyahatname

Evdeyken okumalık en güzel gezi kitapları arasında Seyahatname olmaz mı hiç? Evliya Çelebi’nin meşhur seyahatlerine başlama hikayesi ilginçtir. 1630 yılının ağustos ayında rüyasında Muhammed Peygamber’i gördüğünü söyleyen Çelebi, kendisinden yanlışlıkla “şefaat” yerine “seyahat” dileyince yollara düşer. 2011 yılı Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. Yılı olan 2011 yılını UNESCO “Evliya Çelebi’yi Anma Yılı” ilan etmiştir. Evliya Çelebi yalnız Türk milletinin seyyahı ve kültür insanı değil; o tüm dünyaya mal olmuş bir seyyahı ve kültür insanıdır.


Avrupa’da Görülecek 101 Yer – Saffet Emre Tonguç

“En iyi profesyonel rehber ve gezi yazarı” ödüllü Saffet Emre Tonguç bu sefer rotayı Avrupa’ya çeviriyor. 40 ülke ve 101 yerin anlatıldığı kitapta “Avrupa’da nerede yenir”, “nerede kalınır” sorunlarının cevaplarının yanı sıra Avrupa’daki Osmanlı ve Türk izlerini de takip edebilirsiniz.


Mavi Anadolu - Azra Erhat

İlyada ve Odissea kitaplarının çevirisiyle tanınan, eski Roma dilleri uzmanı, filolog, arkeolog ve çevirmen olan Azra Erhat, Mavi Anadolu kitabında Anadolu topraklarında yaşamış uygarlıkların izini sürüyor. Tohumlarını Halikarnas Balıkçısı’nın ektiği “Mavi Anadolu” anlayışını sürdürerek Anadolu’yu dile getirdiği yazılarıyla günümüze aktaran Azra Erhat, adım adım gezdiği bu toprakları mitolojisi, tarihi ve edebiyatıyla anlatarak yeni yolculara kılavuzluk ediyor. Evdeyken okumalık en güzel gezi kitapları listemizde yer alan Mavi Anadolu’yu mitoloji severler de mutlaka okumalı.


İstanbul Gezi Rehberi – Murat Belge

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan İstanbul, tarih boyunca içinden çeşitli medeniyetler geçen; Bizans, Osmanlı gibi büyük imparatorluklara başkentlik yapmış olağanüstü tarihi dokuya sahip bir şehirdir. Kendine has bir üsluba sahip Murat Belge’nin yazdığı bu rehber kitapta İstanbul’un eşsiz zenginliğini, ilginç hikâyelerini ve tarihi dedikodularını bulabilirsiniz. Pera, tarihi yarımada, Boğaziçi, Üsküdar gibi eski yerleşim merkezlerinin yanı sıra Pendik’e, Florya’ya, Küçükçekmece’ye, Kilyos’a, hatta Polonezköy’e kadar uzanan bir İstanbul Gezi rehberi kitabı evdeyken okumalık en güzel gezi kitapları arasında yer alıyor.


Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler – National Geographic

Dünyanın en popüler dergilerinden birisi olan National Geographic’in, seyahat uzmanları ve ödüllü fotoğrafçıları sizi dünyanın en muhteşem yerlerine doğru uzun bir yolculuğa çıkartacak. Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri Dağların zirvesinden büyüleyici güzellikteki adalara, yağmur ormanlarına ve antik anıtlara kadar gezegenin bilinen ve pek bilinmeyen, doğal ya da insan yapımı 200'den fazla yerinin, harika görsellerle beraber anlatıldığı bu kitap, dünyadaki en muhteşem bölgelerin kapsamlı bir rehberi niteliğinde.