Hafta Sonu Kaçamakları İçin Yurt Dışında Gidilebilecek 11 Rota Önerisi

Hafta sonu tatili yurt dışı seyahatleri için kısa bir zaman gibi görünebilir ancak TürkiyeAvrupa ve Akdeniz’deki pek çok popüler destinasyona yakın bir konumda yer alıyor. Dolayısıyla hafta sonu gidilip görülebilecek çok sayıda bütçe dostu, yakın ve tatmin edici seçenek bulunuyor.

1. Şarap Diyarı Moldova


Ülkenin başkenti Kişinev gelişmekte olan bir şehir ve yeşil alanlarının çokluğuyla ziyaretçilerini memnun ediyor. Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi, 1892 yılında inşa edilmiş tarihi Su Kulesi, Stefan Cel Mare Parkı ve Anıtı hafta sonu tatili için Kişinev’deki başlıca duraklarınız olabilir.

Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en büyük şarap mahzeni de Moldova’da bulunuyor. “Mileştii Mici” adındaki mahzen 120 kilometre uzunluğunda ve tam 2 milyon şişe şarap burada muhafaza ediliyor. Dünyanın en büyük ikinci şarap mahzeni “Cricova” ise 1.2 milyon şişe şarap barındırıyor.

2. Yeşil ve Mavinin Her Tonu Tarihle Buluşuyor: Karadağ


Tarihi sokakları ve muhteşem sahilleriyle Budva, Karadağ’ın en gözde yeri. “Old Town” yani tarihi şehir merkezinin size zamanda yolculuk yaptıracak sokaklarında kaybolmayı unutmayın. Hafta sonu tatili boyunca gündüz plajda keyif yapıp, akşam casino ve gece kulüplerinde eğlenmek de mümkün.

Muhteşem doğası, mimarisi ve mutfağıyla Kotor Körfezi’ndeki küçük yerleşimler, Kotor tarihi şehir merkezi, tarihi sahil yerleşimlerinden Herceg Novi ve başkent Podgorica ülkede gezilip görülebilecek diğer yerler arasında. 

3. Bir Hafta Sonunda İki Başkent: Avusturya ve Slovakya, Viyana ve Bratislava


Hafta sonu tatili için iki başkentli bir rotaya ne dersiniz? Avusturya’nın başkenti Viyana ve Slovakya’nın başkenti Bratislava aralarında sadece 80 km mesafe olsa da tarihleri, dilleri ve kültürleriyle birbirinden çok farklı iki kent. Viyana size mimarisi, sarayları, cafe kültürü, köklü tarihi, dünya sahnesine kazandırdığı pek çok yazarı ve müzisyeni ile zengin ve şık bir Orta Avrupa kenti sunarken, Bratislava’da Almancanın yerini Slovakça alacak, daha mütevazı, küçük ancak sevimli ve sıcak bir kentte Doğu Bloku nostaljisi yaşayacaksınız.

Avusturya ve Slovakya’ya giriş için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Bu konuda sıkıntı yaşamamak için Biz Vize gibi profesyonel kurumlardan yardım alarak sorunsuz bir seyahat yaşayabilirsiniz.

4. Tanıdık ve Samimi: Makedonya


Balkanlar’ın incisi, huzurlu Ohrid gölü ve kıyısındaki Ohrid şehri Makedonya’nın en çekici ve en popüler noktası. Ohrid’de Eski Şehir bölgesi, Çar Samuel Kalesi, Ali Paşa Camii gibi noktalar görülmeye değer yerler arasında. Bitola ya da Türkçe adıyla Manastır, ayrıca Tetova, Mavrovo, Resne ve başkent Üsküp de hafta sonu tatili sırasında atlanmaması gereken yerleşim yerleri. Vizesiz gidilebilen Makedonya, kültürü, tarihi ve mutfağıyla Osmanlı’nın izlerini taşıyan, Türklerin kendilerini yabancı hissetmeyeceği bir yer.

5. Ataların İzinde: Bosna Hersek


Hafta sonu için Balkanlar’da Osmanlı izleri taşıyan bir rota daha. Bosna Hersek’i gezmeye elbette başkent Saraybosna’dan başlanmalı. 1. Dünya Savaşı’nın başladığı Latin Köprüsü, yerel lezzetleri tadabileceğiniz ve kendinizi bir Anadolu şehrinde sanabileceğiniz kadar tanıdık Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey ve Fatih Camileri gibi Osmanlı yadigarı camiler, Srebrenica soykırımında yaşamını yitirenlere adanmış 11/07/95 Galerisi mutlaka görülmeli. Neretva Nehri’nin kıyısındaki şirin Mostar kenti de ülkede görülmesi gereken yerlerden.

6. Tarih, Deniz, Güneş, Eğlence Bir Arada: Malta


Bu küçük Akdeniz adası boyutundan beklenmeyecek zenginlikte bir tarih ve kültüre sahip. Adayı bir hafta sonuna sığdırmak gayet mümkün. Avrupa’nın en küçük başkentlerinden Valletta kolaylıkla yürüyerek gezilebilecek, küçük ama tarihi mimarisiyle baş döndüren güzellikte bir şehir.

San Giljan gece hayatının kalbinin attığı, restoranların, cafelerin ve barların yoğunlaştığı, genç ve enerjik bir bölge. "Three Cities" (Cottonera) bölgesi, surlarla çevrili tarihi Mdina ve Rabat, küçük ama şirin sahil kasabası Marsaxlokk, Gozo Adası ve ünlü Azure Window gezilecek yerlerden sadece bazıları.

7. Avrupa’nın Kalbi Belçika


Belçika, komşusu Lüksemburg kadar olmasa da küçük bir ülke. Farklı dil ve kültürlerin iç içe geçtiği, Avrupa’nın bu köklü ve zengin kültüre sahip ülkesi ziyaretçilerine sunacak çok şeye sahip. Tren ağının çok gelişmiş olduğu ülkede bir hafta sonu tatili için farklı şehirler arasında ulaşım kolay. Başkent Brüksel’i keşfettikten sonra yönünüzü ülkenin Flamanca konuşulan kesiminin başkenti Brüj (Bruges) şehrine çevirebilirsiniz. Kanalları, tarihi mimarisi, doğasıyla burası size Kuzey’in Venedik’i hissini yaşatacak. Patates kızartması, midye ve Belçika çikolatası gibi ülkenin ünlü lezzetlerinden tatmayı da unutmayın.

8. Bu Sefer Kuzey Afrika: Tunus


Akdeniz kıyılarının bir de bu tarafını görmelisiniz. Hafta sonu kaçamağınızda Tunus köklü kültürü, lezzetli mutfağı ve harika plajlarıyla sizi bekliyor. Ülkeyle aynı adı taşıyan başkentin yanı sıra dünyanın en önemli mozaik müzelerinden Bardo Ulusal Müzesi’ni, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki El Cem amfitiyatrosu ve diğer Roma ve Kartaca kalıntılarını, plajlarıyla ünlü Hammamet’i gezip görebilir, dahası zamanınız olursa çölde safari bile yapabilirsiniz. 

9. Hem Gezilecek Hem Yaşanacak Ülke: Lüksemburg


Avrupa’nın küçük ülkesi Lüksemburg aynı zamanda dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden. Ucuz bir yer olmasa da ülkenin küçük olması, ayrıca çevresinde Almanya, Fransa, Belçika gibi önemli Avrupa ülkelerinin bulunması onu hafta sonu kaçamağı için ideal yapıyor.

Avrupa Birliği’nin üç idari başkentinden birisi olan ülkeyle aynı isimdeki, büyüleyici bir tarihi mimariye sahip Lüksemburg şehrini gezdikten sonra Avrupa Birliği ülkelerinin ortak vize rejimi anlaşmasının yapıldığı ülkenin güneyindeki Schengen kasabasını da görebilirsiniz. 

10. Avrupa’nın Çatısı İsviçre


Refah seviyesi en yüksek ülkelerden İsviçre, hafta sonu tatili için özellikle kış turizmine ve doğa sporlarına ilgi duyanları memnun edecek bir yer. Alp Dağları’nın eteklerindeki şehir ve kasabalarının her biri Almanca, Fransızca ya da İtalyanca konuşan halkı, mimarisi, kültürüyle farklı bir renk sunuyor. Ülkede pek çok kayak merkezi bulunuyor. Başkent Bern, Matterhorn Dağı, göl kenarında şık ve romantik bir ruha sahip Zürih kenti, Chillon Şatosu, Leman Gölü kıyısında ülkenin Fransızca konuşulan bölgesinin başkenti konumundaki Cenevre ülkede görülebilecek yerler arasında. 

11. Gizli Kalmış Bir Cevher: Arnavutluk


Bugüne kadar dışarıya kapalı kalan ve pek bilinmeyen Arnavutluk aslında Akdeniz’in en güzel sahillerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Yakın ve bütçe dostu bir ülke olan Arnavutluk, küçük yüzölçümü ile bir hafta sonu tatili için uygun destinasyonlardan. Durrës kenti ve çevresindeki ya da Saranda’daki plajlarda deniz ve güneş tatili yapabileceğiniz gibi, göl kenarındaki İşkodra, Berat, Gjirokastra gibi tarihi kentleri gezip Osmanlı havası almanız da mümkün. 

Etiketler: kotor , moldova , karadag , viyana , makedonya , malta , bosna-hersek , belcika , tunus , luksemburg , isvicre

Diğer Bloglarımız

Türkiye’nin En Güzel 15 Köyü

Türkiye sadece şehir merkezleriyle değil köyleriyle de zengin bir ülke. Kimi köylerin tarihi kiminin doğası kendine has güzellikleriyle ortaya çıkıyor. Bu yazımızda Türkiye’nin en güzel 15 köyünü derledik. Hamsiköy-Trabzon Trabzon’a 50 km uzaklıkta s . . .

DEVAMINI OKUYUN

Türkiye’de Yaşayan Yabancılara Sokak Lezzeti Önerileri

Türkiye birbirinden güzel gezilecek yerlerinin yanında muhteşem bir mutfağa da sahip. Başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sokak lezzetleri oldukça popüler olmasının yanında oldukça ucuz ve sağlıklı. Bu yüzden Türkiye’ye gelen turistler ve çalışanla . . .

DEVAMINI OKUYUN