HES Kodu İç Uçuşlarda Zorunlu Olacak

HES Kodu İç Uçuşlarda Zorunlu Olacak

(22.05.2020) tarihinde güncellenmiştir.

Normalleşme sürecinde en çok merak edilen konulardan biri de ulaşım oluyor. Hayatımızı direkt olarak etkileyen ulaşım kısıtlamaları, belirli büyükşehirlerde kalkmaya başladı. Hava sahalarının açılması ve uçak yolculuklarının yeniden başlamasını ön gören normalleşme sürecinde sağlıklı seyahat etmek adına önemli bir uygulama hayata geçiriliyor. 

HES Kodu Nedir?

HES Kodu uygulaması;  uçağa binerken, serbest giriş kartı niteliğindedir. Bu uygulamaya öncelikle Ülke içinde şehirlerarası ulaşımda geçilecektir. Mobil uygulama üzerinden alınacak kodu’un kullanılmasıyla uçak ve tren seyahati yapabilmesi mümkün olacaktır. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili ulaşım firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacaktır. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Tüm ulaşım süreçlerinde, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi, uygulamayı kullanmayanlar ise SMS kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilir.

28 Mayıs'ta başlayacak iç hat uçuşlarında 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu şekilde alınabiliyor:

 • Hayat eve sığar (HES) uygulamasından
 • 2023 e SMS atarak
 • E-Devlet üzerinden

HES Kodu nasıl alınır en çok merak edilen konular arasında arasında yer alıyor. Yolcular telefonlarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturabilirler. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim yolcuların kendi kontrolündedir. Yolcu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilir, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilir, dilerse iptal edebilir ya da yetkilerini kaldırabilir.

İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj SMS ile mümkündür. Yolcular, HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecektir. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacaktır.)

Üçüncü yol ise e-Devlet üzerinden HES kodu alınabilmektedir.

HES Kodu Uygulaması Nasıl Olacak?

İlk aşamada tüm iç hat uçuşlarında da bu kodun yolcu tarafından alınması ve havayoluna/acentaya ibrazı zorunlu olacaktır. Havayolları ise her yolcu için ibraz edilen kodların geçerliliğini ve yolcunun uçuşa elverişliliğini belirten Kodun statütüsünü biletleme, check in ve boarding süreçlerinde sorgulamak ve dönen cevaba göre aksiyon almakla yükümlü olacaklardır.


HES Kodlu Biletlerde Satış ve Kontrol Süreci

 • Yolcudan HES Kodu alınacak ve sisteme tanıtılacak ,
 • HES Hangi kanaldan alınırsa alınsın yolcu TC vatandaşı ise TCKN ile değilse uçuşu gerçekleştireceği ID nosu ile HES kodu tanımlayacaklardır.

Uçuşa 24 saat kala sistem tüm yolcular için HES kodlarının güncelliği ve statü kontrollerini yapacaktır. Statüsü uçuşa elverişsize dönen yolculara bilgilendirme SMS i yollanacak ve Bu şekilde uçuşa kabul edilmeyecekleri bildirilecektir.

Bu yolculara ve grup PNR I olmayan PNR larda aynı PNR daki tüm yolculara ; grup PNR larında sadece ilgili yolcuya “I” indikatörü eklenecek ve involantery işlem hakkı tanımlanacaktır.

HES Kodu ile Havalimanlarındaki Check-in Süreci Nasıl İşleyecek?

Check-in esnasında bir şekilde APIS bilgisi revise edilirse yeni girilen TCKN için aynı sayfada HES kodu girilmesi gerekecektir. APİS güncelleme için onay tuşuna basılınca sistem, girilen TCKN ve HES kodu eşleştirilecek ve sağlık bakanlığından statü sorgulanacaktır.

Statü uçuşa elverişli ise check-in e izin verilecektir. Statü uygun değilse veya eşleşme olmazsa ilgili uyarı ekranda çıkacaktır. Statüsü elverişli olmayan yolcu uyarısı durumunda alandaki kolluk kuvvetine bilgi verilmesi sağlık bakanlığınca talep edilmektedir.

Burada istisnayi olarak bu uygulamanın başladığı 18 Mayıs tarihine kadar satılmış olan biletlerde HES kodu bulunmayacaktır. Bu biletlerin sahiplerinin check-in de yolcunun hızlıca HES kodu alması talep edilebilecektir.

HES Kodu ile Boarding Süreci Nasıl Olacak?

TURSAB'ın web sitesinden derlenen bilgilere göre; Boarding öncesi STD -60 dakikada her uçuş için yolcu listesi için topluca sağlık bakanlığı sisteminden statü kontrolleri yapılacaktır.

Statüsü uygun olmayan yolcular otomatik olarak offload edilecek ve system tarafından gate comment olarak statüden dolayı uçamayacağı bilgisi eklenecktir.

Gate reader a bu yolcu okutulduğunda sistem uyarı verecek ve boardlamayacaktır. Bu yolcuya gerekli bilgi verilip uçurulmayacak ve kolluk kuvvetine bilgi verilecektir.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler?

 • Tamamı yurt içi olan uçuşlar için HES kodu zorunludur.
 • Eğer ilk uçuşa 25 saatten az kalmış ise HES kodu üzerinden yolcunun sağlık durumu kontrol edilecektir.
 • HES kodu bebek yolcular için zorunlu değildir.
 • Kıbrıs (Ercan Havalimanı) uçuşlarında HES kodu zorunlu değildir.

Havalimanlarında Ne Tedbirler Alınacak?

SİVİL Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından getirilen kurallara göre, terminal binası içine maskesiz hiçbir yolcu alınmayacak. Yolcu yakınları terminale giriş yapamayacak. Uçağa sadece bebek bakım malzemeleri, laptop ve kadın el çantaları alınabilecek. Alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan gibi sıvıların 100 ml. altında olması kaydıyla uçağa alınmasına izin verilecek.

İstanbul Havalimanında Hangi Önlemler Hayata Geçirilecek?

İç hat uçuşları 28 Mayıs,  dış hat uçuşları da Mayıs ayının sonunda başlayacak. Havalimanlarında ise yolcu sağlığı ve güvenliği için şu tedbirler uygulanacak:

 • Yolculara hizmet verecek personel maske ve siperlik kullanacak.
 • Yolcular terminale maske takmadan giremeyecek, yanlarında eldiven bulundurmaları istenecek.
 • Terminal içinde yolcu hareketinin bulunduğu her nokta sosyal mesafe ayrımına uygun şekilde düzenlendi.
 • Yolcuların geçiş yapacağı pasaport ve transfer alanlarında vücut ısıları termal kamerayla ölçülecek.
 •  Havalimanına dezenfektanlı paspaslar konuluyor. Dezenfektan sıvı ile ayakların altındaki virüsler engellenecek.
 • Yeme-içme alanlarında ürünler paketlerde satılacak.
 • Temassız ödeme sistemleri hayata geçirilecek.

Sabiha Gökçen Havalimanında Hangi Tedbirler Alınacak?

İstanbul'un ikinci büyük havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanında alınacak tedbirler sıralandı. Bu tedbirler ise şöyle: 

 • Güvenlik taraması öncesi yolcu sıraları kontrol edilerek, sosyal mesafeler belirlenecek.
 • Sensörlü kameralarla alandaki yolcu sayıları sürekli olarak kontrol edilecek.
 • Kişi sayısı belirlenenin üstüne çıkarsa güvenlik personeli uyarılacak. Sosyal mesafenin korunması için önlem alacak.
 • Tesis havalandırması, temizlik kontrolleri, ilaçlama ve dezenfeksiyon yapılacak.
 • Yolcuların ve personelin kullanımındaki tüm temas noktalarında el dezenfektanları konulacak.
 • Terminale gelen yolcu veya personelin giriş kapılarında termal kameralar ile ateş ölçümleri yapılacak.

Havalimanlarına Covid-19 Sertifikası Verilecek

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu; ''Havalimanlarını Covid-19'a karşı sertifikalandıracağız. Havalimanlarında Covid-19'a karşı tüm tedbirler alınacak. Salgına karşı bütüncül tedbirleri alan ilk ülke Türkiye olacak. '' dedi.

THY'nın HES Kodu Duyurusu

Türk Hava Yolları HES Kodu uygulaması hakkında bir duyuru yayınladı. Duyuru metninde ise şu bilgiler verildi:

Koronavirüs ile mücadele kapsamında seyahat düzenlemelerinin başlaması, turizmi de canlandıracak.  HES kodu ile seyahat düzenlemeleri hakkında bilgi aldıktan sonra Normalleşme Sürecinde Otellerde Konaklamalar Nasıl Olacak? içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak