İstanbul Boğazı Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

İstanbul Boğazı Hakkında 9 Şaşırtıcı Bilgi

Masalsı atmosferin, benzersiz güzelliğin ve Asya ile Avrupa’nın birleştiği konumun nadir örneklerinden biri olan İstanbul Boğazı hem turizmin hem de ticaretin vazgeçilmez konumu arasında yer almakta. Dünyaca ünlü ikonik bir simge olan İstanbul Boğazı dış güzelliğinin yanı sıra ilginç hikayelere ve keşfedilecek bilgilere de sahiptir. Gelin, ülkemizin dünyaya bir marka gibi adını yazdırdığı İstanbul Boğazı hakkında şaşırtıcı bilgiler öğrenelim.

1- Jeopolitik Açıdan Nadir Görülecek Özellikleri Vardır

İstanbul Boğazı coğrafi ve jeolojik bakımdan her zaman stratejik bir noktada olmuştur. Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan İstanbul Boğazı hem Asya hem de Avrupa kıtasında özel bir konumda yer alır. Tüm dünyanın ikonik simgelerinden biri olan İstanbul Boğazı aynı zamanda deniz taşımacılığının da önemli lokasyonlarından biri konumundadır. Çünkü İstanbul Boğazı, Karadeniz’i güneyindeki açık denizlere bağlayan tek noktadır. Kısacası, İstanbul Boğazı Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin tek geçiş noktasıdır.

2- 3 Köprüye Ev Sahipliği Yapar

İstanbul Boğazı üzerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü olmak üzere 3 adet köprü yer alır. Birinci köprü olan (Boğaziçi) 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 1973’te boğaza inşa edilen ilk köprüdür. İkinci köprü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 1988’de ve üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2017’de iki yakayı birbirine bağlamıştır.


3- Yaklaşık 30 Kilometre Uzunluğuna Sahiptir

İstanbul Boğazı’nın uzunluğu 30 kilometredir. Ortalama 61 metre derinliğe sahip İstanbul Boğazı’nın en derin noktası 120 metreye kadar ulaşmaktadır ve Bebek ile Kandilli, en derin noktalar olarak belirtilir. Dünya üzerindeki deniz taşımacılığına bakıldığında en dar geçide sahip olan İstanbul Boğazı turizmin ve ticaretin odak noktasında yer almaktadır. İstanbul Boğazı’nın en dar noktası ise 760 metre ortalamayla Rumelihisarı ve Anadoluhisarı arasındaki bölgedir.

4- Boğazın Yüksek Tuz Oranına Sahip Yeri Üsküdar Açıklarıdır

İstanbul Boğazı’nın tuzluluk oranı en yüksek alan Üsküdar açıklarına denk gelmektedir. En az tuzluluk oranının görüldüğü yer ise Beykoz tarafıdır.

5- İstanbul Boğazı 2 Kez Donmuştur

İstanbul Boğazı’nın yakın geçmişte yaşadığı donma vakası 1954 yılında gerçekleşmiştir. Şubat ayında yaşanan donma vakası sonucu boğazdan yürüyerek geçilmiş ve tarih sayfalarına unutulmaz bir olay olarak yer edinmiştir. İlk donma vakasının ise 5. yüzyılda gerçekleştiği belirtilmektedir.


6- Doğal Sınırlardan Biri Olarak Kabul Edilir

İstanbul Boğazı, 1923'te Lozan Antlaşması ile birlikte imzalanan Boğazlar Sözleşmesi ile uluslararası su yolu niteliği kazanmıştır. 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile tamamen Türkiye Cumhuriyeti'nin denetimine girmiştir. Bu özelliği ve konumu itibariyle İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Türk Boğazları olarak adlandırılır ve Avrupa ile Asya kıtalarını birbirinden ayıran doğal sınırlardan biri olarak kabul edilir.

7- Birçok Tarihi Yapıya Ev Sahipliği Yapar

İstanbul Boğazı kıyıları görülmeye değer birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Beykoz Kasrı ve Adile Sultan Kasrı gibi yapılar boğazın nadide güzellikleri arasında yer alır.


8- Aynı Anda Birden Fazla Akıntıya Sahiptir

İstanbul Boğazı akıntıları ile de meşhurdur. Aynı yatakta iki farklı yönde hareket edebilen akıntılara sahip boğazda yüzeyden akan su Karadeniz, derinden akan su Akdeniz özelliklidir.

9- Balıkların Göç Yolunu Oluşturur

Balıkçılık bakımından İstanbul Boğazı eşsiz bir konumdadır. Çünkü tuzluluk ve sıcaklık bakımından farklı olan denizleri birbirine bağlamaktadır. Bu da balık çeşitliliğini artırırken boğazın bir göç yolu olmasını sağlamıştır. Palamut, orkinos, lüfer, istavrit İstanbul’da en çok görülen balık türleridir.

İstanbul'u keşfederken bilmeniz gereken birçok şey olduğunu hatırlatırız. Neticede söz konusu olan İstanbul ise, her zaman keşfedilecek şey vardır. Bu içerik ilginizi çekebilir: İstanbul’u Keşfederken Bilmeniz Gereken 10 Güzel Bilgi

Yorum (0)
Yorum Bırak