İtalya Seyahatinizi Öne Almanızı Sağlayacak 11 Bilgi

Her şehrinde tarih ve sanat barındıran, eğlenceli sahilleri, tasarım binaları ile öne çıkan modanın öncüsü, romantizmin baş şehri İtalya seyahat planlarınızı baştan yaratacak güzellikler sunuyor. Dünya haritasında “çizme” şekline benzetilmesiyle kolaylıkla bulunabilen bu ülke, görmeniz gereken şehirleriyle her dönem cezbedici.

1. UNESCO Dünya Mirası’nda İlk Sırada Yer Alıyor


Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan İtalya, aynı zamanda 51 UNESCO Dünya Mirası alanıyla, dünya birincisi. Tüm şehirlerinde binlerce yıllık tarihi her adımınızda yaşayacaksınız. Tarihe ve sanata ilgi duyuyorsanız, baştan başa İtalya seyahatinizi öne almanın vakti geldi bile.

2. İtalya: Roma, Venedik, Floransa, Milano, Napoli


İtalya denildiğinde, görülmesi gereken şehirler listesi bir hayli uzuyor. Tarihi boyunca kültürel mirasına sahip çıkan İtalya’nın her şehri, dünyanın en çok ziyaret edilenleri arasında. Birbirinden görkemli yapılar barındıran bu şehirlerde geçireceğiniz bir gün bile, İtalya seyahatinizi öne aldıracak nitelikte.

3. Müze Cennetine Hoş Geldiniz


Tarihi dokusunu bu denli koruyan bir ülkede gezilecek müzeler elbette kısa zamanda bitecek gibi değil. Sanat ile uyum içinde, huzur dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız, İtalya’nın dünyaca ünlü müzeleri, görkemli yapıları sizleri bekliyor.

4. Rönesans Etkilerini Hissetmeye Hazır mısınız?


İtalya’da sanatın bu denli gelişmesinin nedenlerinden biri de Rönesans’ın burada ortaya çıkmış olması. Michelangelo, Caravaggio, Raffaello ve Leonardo da Vinci gibi birbirinden önemli Rönesans sanatçılarının etkilerini seyahatiniz boyunca hissedebilirsiniz.

5. Başkentte ‘Aşk’ Dileyebilirsiniz


Başkent olmasının ayrıcalığıyla görülmesi gereken İtalya şehirlerinin başında gelen Roma’da "Aşk Çeşmesi" olarak da bilinen Trevi Çeşmesi, şehrin en uğrak noktası. Estetik kurgusunu hayranlıkla inceleyeceğiniz bu çeşmeye, yılda 10 milyona yakın ziyaretçi tarafından para atılarak dilek dileniyor. Romantizm tutkunuysanız, gece ışıklandırmasıyla Trevi Çeşmesi zihninizi epey meşgul edecek.

6. Her Mevsim Ziyaret Edebilirsiniz


Dört mevsime uygun iklim koşulları ile seyahat severlere birbirinden farklı tatil seçenekleri sunuyor. Yaz tatiliniz için Akdeniz’in iki büyük adası olan Sicilya ve Sardunya’yı tercih edebilirsiniz. Sert iklimiyle bilinen Alp Dağları, ülkenin kuzey sınırlarını oluşturuyor. Piedmont ve Aosta Vadisi gibi kış turizminin popüler bölgelerinde unutulmaz bir seyahat deneyimi edinebilirsiniz.

7. Yemek Yemenin Keyfini Sürün


Dünyanın en lezzetli mutfakları arasında sıralanabilecek İtalyan mutfağını tatma zamanı. İtalya’da yemek yemek, özellikle ayrılan keyifli bir zaman dilimi gerektiriyor. İster Floransa’da, isterseniz Napoli’de olun, ister büyük bir restoranda ister küçük bir kasabada bir kafede oturun; o pizzayı yerken kaliteyi, tazeliği ve lezzeti deneyimleyeceksiniz.

8. Modanın Merkezi Burada


İtalya seyahatinizin birkaç gününü de ülkenin moda ve alışveriş merkezi olarak bilinen Milano’ya ayırabilirsiniz. Alışveriş tutkunuysanız Milano’da geçireceğiniz süreyi uzatmanızda fayda var.

9. Her Bütçeye Uygun


Coğrafi olarak ince uzun bir alana yayılan bu ülkede, farklı zamanlarda farklı ilgi alanlarına yönelik seyahatler planlanabilir. Ancak bunun için bütçe yönetiminin doğru yapılması da önemli. Turistik merkezlerde hem konaklama hem de günlük harcamalar için daha fazla bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Seyahatinizi Bologna gibi hem uygun fiyatlı uçuşlar bulabileceğiniz hem de diğer şehirlere göre daha az harcama yapacağınız şehirlerden başlatarak, bütçenizi doğru planlayabilirsiniz.

10. Kısa Zamanda Çok Şehir

 

Bir şehirde uzun süre geçirmek istemeyen heyecanlı tatilciler için en doğru seçeneklerden biri de İtalya. Belli bir şehirde tüm vaktinizi geçirmek yerine, kısa tren yolculuklarıyla görmeniz gereken birçok görkemli şehri bir tatile sığdırabilirsiniz. Üstelik bu yolculuklar çok maliyetli de olmuyor.

11. Önemli Bir Geçiş Noktası


Avrupa seyahatinize başka ülkeler ile devam etmek istiyorsanız, İtalya birçok ülkeye ulaşım açısından önemli bir geçiş noktası niteliğinde. Araba kiralama fiyatları bütçenizi sarsmayacak. Ayrıca tren yolculukları ile de ülke değiştirebilirsiniz.

Etiketler: italya-seyahati

Diğer Bloglarımız

Kahveler Hazır Mı?: Bir Göbeklitepe Hikayesi

‌MÖ 10.000 yılına kadar uzanan bir yapıyı gözler önüne seren ‌‌Göbeklitepe, tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak kabul ediliyor. Keşfedildiği tarihten itibaren hem yerli hem de yabancı arkeologların büyük ilgi gösterdiği ‌‌Göbeklitepe, geçm . . .

DEVAMINI OKUYUN

Japonya’yı Baştanbaşa Gezmenin Yolu; Japan Rail Pass

Bildiğimiz Interrail’in Japonya’daki versiyonu olan Japan Rail, trenle tüm Japonya’yı baştanbaşa gezmeyi ifade ediyor. Ülkenin her köşesini kolayca ziyaret edebileceğiniz bu sistem ve şehirlerarası hızlı tren (Shinkansen) sayesinde çok uzun mesafeleri çok . . .

DEVAMINI OKUYUN