Kanada Vize Süreci İle İlgili Bilmeniz Gereken 11 Bilgi

Kanada; eğlence olanaklarının zenginliği, büyüleyici güzelliğe sahip doğası ve konforlu konaklama seçenekleri nedeniyle Kuzey Amerika’da tatil yapmayı hedefleyen gezginleri kendisine kolayca çekiyor. Huzur dolu yaşam tarzının keyfini sürebileceğiniz ülke, aynı zamanda Avrupai özellikler de sergiliyor. Ancak ülkenin sahip olduğu tüm bu olanakların tadını çıkartabilmek için öncelikle Kanada vizesine sahip olmak gerekiyor. Kolayca vize almanın yolu ise aşağıda sıralanan konulara dikkat etmekten geçiyor.

Tatil Amaçlı Seyahatler İçin Hangi Vize Türüne Başvurmak Gerekiyor?

Kanada’ya tatil amacıyla seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka turist vizesine başvurmanız gerekiyor. Süresi en fazla 6 ay olarak belirlenmiş olan bu vize farklı isimlerle de anılıyor. Yani bazı kaynaklarda Kanada ziyaretçi ya da geçici yerleşim vizesi olarak adlandırılıyor. Uygun görülmesi durumunda tek veya çok girişli olarak verilebiliyor.

Vize Başvuru Formu Nereden Alınıyor?


Forma sahip olmak için başvuru merkezleri veya resmi makamlarla iletişim kurma zorunluluğunuz bulunmuyor. Kanada vizesi almak için gerekli en önemli evraklardan birisi olan başvuru formunu, internet üzerinden kolayca edinebilirsiniz.

Kanada Vizesi İçin Başka Hangi Evraklar İsteniyor?

Vize talebinizin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için başvuru formu dışında standart olarak nitelendirilen bazı evraklara da ihtiyaç duyuluyor. Bu evraklar; 6 aylık geçerlilik süresine sahip pasaport, kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve 2 adet biyometrik fotoğraftan oluşuyor. Başvuru dosyanızda ayrıca konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınızı kanıtlar nitelikte belgelerin de bulunması isteniyor.

Vize Başvurusu Nereye Yapılıyor?


Başvuru için ikamet ettiğiniz kente bağlı olarak üç farklı seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz Kanada Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği başvuru merkezi üzerinden işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı doğrultuda Ankara’daki Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu’nu da tercih edebilirsiniz. Bu aşamada zamandan kazanmak için büronun online başvuru sistemini de kullanabilirsiniz.

Başvuru Sırasında Biyometrik Bilgilerin Sunulması İstenebiliyor

31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ziyaretçi vizesi başvurularında, fotoğraf dışında ekstra biyometrik bilgi talep edilebiliyor. Bu süreçte Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin vatandaşı olan başvuru sahibinin parmak izi alınıyor. Alınan tüm biyometrik bilgiler, 10 yıl süre ile saklanıyor.

Kanada Vizesi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanıyor?

Sunulan evraklara bağlı olarak değerlendirme süreci 11 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Ancak daha önceden alınmış bir Amerika Birleşik Devletleri vizeniz varsa 5 iş günü içerisinde başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Türkiye’den başvuru yapan yabancı uyruklu bireyler içinse başvuru süreci daha uzun sürüyor.

Yalnızca İngilizce veya Fransızca Doldurulan Formlar Kabul Ediliyor

Başvuru formu, talep dilekçesi gibi belgelerin yalnızca İngilizce ya da Fransızca olarak hazırlanması gerekiyor. Türkçe doldurulan evraklar ise kesinlikle kabul edilmiyor. Böyle bir sonuç ortaya çıktığında gezginler tatil programlarını ertelemek zorunda kalıyor.

Kanada Vizesi Talebi Reddedildiğinde Ne Yapmak Gerekiyor?

Sunulan evraklardaki bilgilerin gerçeği yansıtmaması durumunda, başvuru kesinlikle reddediliyor. Belgelerin sahte olduğu anlaşıldığında da başvuru sahibine doğrudan olumsuz yanıt veriliyor. Böyle bir durumda bireylere itiraz hakkı tanınmıyor. Eksik veya hatalı doldurulan dokümanların düzeltilerek yeniden başvurulması isteniyor.

Başvuru Sırasında Hangi Kriterlere Dikkat Ediliyor?


Başvuru aşamasında sunulan belgelerin dışında bazı ayrıntılara da dikkat ediliyor. Kanada vizesi alırken sağlıklı ve ülkede geçireceğiniz süre boyunca tüm masraflarınızı karşılayabilecek mali güce sahip olup olmadığınıza bakılıyor. Ayrıca seyahat süreniz bittiğinde ülkenize geri dönmenizi gerektirecek iş ve aile bağlarınız da kontrol ediliyor.

Başvurunuzu Seyahat Tarihinize Göre Ayarlayın

Yetkililer, bazı durumlarda başvuru sahiplerini mülakata davet edebiliyor. Kimi zamansa yoğunluk sebebiyle başvurunun değerlendirmesi maksimum sürede sonuçlanabiliyor. Tatil planlarınızda bu tarz durumlardan dolayı aksamalar yaşamamak adına seyahat tarihinizden en geç 10 gün önce başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Danışmanlık Hizmeti Almak Süreci Kolaylaştırıyor

Kanada vizesi alırken sıkıntı yaşamamak için profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz. Böylece siz mesleki ve ailevi sorumluluklarınıza odaklanırken tüm aşamaların sorunsuz tamamlandığından emin olabilirsiniz. Üstelik sürecin ne durumda olduğunu dilediğiniz an online takip edebilirsiniz.

Vize danışmanlık hizmeti alarak süreci kolaylaştırmak isterseniz H.I.S. Türkiye güvencesi ile faaliyet gösteren Bizvize markasını tercih edebilirsiniz. Başvurunuzu bir tıkla başlatabilir ve sürecin ne durumda olduğu hakkında, günün hangi saati olursa olsun anında bilgi edinebilirsiniz.

Etiketler: kanada-vizesi ,

Diğer Bloglarımız

Schengen Vizesi ile Gidebileceğiniz 11 Ülke

Öncelikle, Avrupa Birliği ülkeleri ile Schengen ülkelerinin birbirinden farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira AB üyeliği ile Schengen üyeliği birbirinden farklı şeyler. Her Avrupa Birliği üyesi ülke Schengen üyesi olamayacağı gibi, Schengen ülkesi ola . . .

DEVAMINI OKUYUN

İş Seyahatlerinizi Keyifli Hale Getirecek 5 Pratik Bilgi

şiniz sürekli olarak seyahat etmenizi gerektiriyorsa, aslında oldukça yorucu bir hayatınız var demektir. Her defasında valiz hazırlamak, valiz boşaltmak, var olan planları değiştirmek ve yerleşik bir düzende olamama hissi insanı bazen yorabiliyor. . . .

DEVAMINI OKUYUN