Kasım Ara Tatilinde Çocuğunuzun Ufkunu Geliştirecek Yerler

Kasım Ara Tatilinde Çocuğunuzun Ufkunu Geliştirecek Yerler

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek uygulamayla okullar 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında ara tatil yapacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasındaysa ikinci ara tatil uygulanacak. Sert kış koşullarının tam olarak başlamadığı Kasım ara tatili çocuğunuzla birlikte eğitici ve eğlenceli seyahatler planlamanıza olanak veriyor. İşte, Kasım ara tatilinde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz şehirler...

Parklar ve Müzeler Şehri Eskişehir

Türkiye’nin çağdaş yüzü Eskişehir; parkları, müzeleri, gezilecek yerleriyle sadece yetişkin ziyaretçiler için değil, çocuklar için de pek çok ilgi çekici noktayı barındırıyor. Ünlülerin gerçeğini aratmayan müthiş heykellerinin sergilendiği Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi, Porsuk Çayı’nda gondol gezisi, Lületaşı Sanat Merkezi, Devrim Arabası Müzesi’ni çocuğunuzla gezebilirsiniz.  Eskişehir’de çocukların çok sevdiği bir diğer adres, Sazova Parkı. Şehir merkezine yakın konumda bulunan bu büyük parkta Hayvanat Bahçesi, Sualtı Dünyası, Bilim Merkezi, Esminyatürk, Korsan Gemisi, Sazova Park Göleti ve Masal Şatosu gibi çocuklara adeta masallardan çıkmış bir gün yaşatacak aktivite alanları var. Bilim Merkezi’nde çocuğunuzla birlikte uzay temalı filmler izleyebilirsiniz.


Geçmiş ve Gelecek Bursa'da Buluşuyor

Türkiye’nin en köklü tarihe sahip şehirlerinden biri olan ve Osmanlı’ya uzun yıllar başkentlik eden Bursa, çocuklar için pek çok cazibe noktası içeriyor. Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ve Karagöz Müzesi çocukların en çok ilgisini çekecek yerler arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Koza Han, Irgandı Köprüsü, Hanlar Bölgesi ve Kapalıçarşı, Bursa Kent Müzesi gibi yerleri gezerek çocuğunuza tarih bilinci de aşılayabilirsiniz. 


Her Yanı Doğa Harikası Bolu

Büyük şehirler yerine çocuğunuzla doğa ile baş başa bir tatil yapmak istiyor, “Çocuğum doğayı tanısın.” diyorsanız Bolu listenizin üst sıralarında olabilir. Abant, Yedigöller, Akkaya Travertenleri, Gölcük Tabiat Parkı gibi doğa koruma alanları ve doğa sporları imkanlarıyla Bolu, doğa tatili sevenler için Türkiye’de en iyi seçenekler arasında yer alıyor. 15 binin üzerinde arkeolojik ve etnografik eserin sergilendiği Bolu Müzesi'nin yanı sıra Göynük ve Mudurnu ilçelerinin tarihi evleri de miniklerin bölge tarihini ve kültürünü tanımaları için gezilebilecek noktalar arasında bulunuyor. İstanbul ya da Ankara’ya çok uzak olmayan konumuyla Bolu, aileleri bekliyor.


Gurur Veren Başkent Ankara

Her çocuk Anıtkabir’i en az bir kez görmeli. Bu yüzden başkent Ankara Kasım ara tatili seyahat planlarınızda yer alabilir.  Anıtkabir'in yanı sıra Eski Meclis, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi çocukların tarihi tanıması için önemli noktalar arasında bulunuyor. Ankara Rahmi M. Koç Müzesi ve şehirde modern sanatın en popüler adresi CerModern de gezilecek yerler listenize dahil olmalı. Ankara’da miniklerin ilgisini çekecek tek şey müzeler değil elbette. Kasım ara tatili süresince Kentpark AVM Macera Adası, Aqua Vega Akvaryum, Cepa Jokerland başkentte çocukların ilgisini çekebilecek eğlence parkları ve aktivite tesisleri arasında öne çıkıyor.


Antalya Kasım'da Bir Başka Güzel

Antalya güneş, deniz, kum, tarih, doğa ve kültürü birlikte sunuyor. Dünyanın en büyük tünel akvaryumu olma özelliğine sahip Antalya Aquarium’da binlerce balık türünü tanıyabilir, Aquarium içindeki Kar Dünyası ve Buz Müzesi’nde sıra dışı ve eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Kumdan dev heykellerin olduğu Sandland'te doyasıya eğlenebilirsiniz. Antalya'da ailelerin keyifle katılabileceği bir diğer aktivite Türkiye'nin ilk turistik denizaltısı Nemo. Antalya Kaleiçi Yat Limanı'ndan dalan Nemo ile çocuklarınızla birlikte unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Antalya Arkeoloji Müzesi, lunapark sevenler için Aktur Park, her şeyin ters yüz olduğu Ters Ev, Antalya Hayvanat Bahçesi, su parkları, plajlar şehirde çocuğunuzla keşfedebileceğiniz diğer yerler arasında bulunuyor.


Hadi bu kasım ara tatilinde çocuğunuzla birlikte unutulmaz bir yolculuğa çıkın. Hayal gücünü geliştiren, yeni kültürler öğreten, benzersiz deneyimlerin çok şey katacağı bu tatilde hem birlikte eğlenin hem de birlikte öğrenin.