Kış Tatili İçin Termal Oteller Neden Her Zaman İyi Bir Fikirdir?

Kış Tatili İçin Termal Oteller Neden Her Zaman İyi Bir Fikirdir?

Tatil anlayışınız herhangi bir mevsimle kısıtlı değilse, kendinizi yenilemek istediğiniz her an küçük kaçamaklar yapıyorsanız tam da mevsimine uygun harika bir tatil önerimiz var, termal oteller!

Termal Otel Nedir?

Kaplıca ve termal oteller birçok kişinin aklında genellikle belirli bir yaş seviyesinin üzerindeki kişilerin tercih ettiği, e biraz da sıkıcı tatiller olarak düşünülüyordu. Oysa geçen birkaç yılda termal otellere karşı bildiklerimiz ve algımız tamamen değişti. Termal oteller hem fiziki hem de ruhsal olarak bizleri tazelendirecek hatta bazı hastalıklara karşı şifa olacak güce sahip. Haydi gelin tam kapsamlı termal tatil hakkında konuşalım.

Doğanın bir mucizesi olan termal sular, sıcak ya da soğuk oluyor. Sıcak sular genellikle banyo ya da havuz kürü olarak değerlendiriliyor. Termal otel de bu şifalı sıcak suların kullanıldığı tesis anlamına geliyor. Soğuk sular ise maden suyu olarak şişeleniyor.

Yer altında element ve mineral bakımından oldukça zengin olan suların yeryüzüne çıktığı noktada bu sulardan faydalanabilmek için termal oteller kuruluyor. Sağlık turizminin bir uzantısı olan termal otellerde bulunan bu nitelikli termal sular hem fiziken ve ruhen rahatlamak hem de çeşitli rahatsızlıklara karşı tedavi yönteminde kullanılıyor.

İlgili içerik: Kışın Termal Keyfi Yapabileceğiniz Yerler


Termal Otele Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizde sağlık turizminin en yaygın olduğu dönem genellikle bahar aylarını kapsıyor. Ancak siz kış mevsiminde kayak tatili bana göre değil diyorsanız bu mevsimde tatil hakkınızı termal otele ayırabilirsiniz. Diğer yandan herhangi bir rahatsızlığınız için termal otele gitmeyi düşünüyorsanız işte burada mevsimler devreye giriyor. Diyabet, romatizma ve nevralji gibi rahatsızlıklar için en uygun mevsim yaz; sindirim sistemi, karaciğer ve sinir hastalıkları içinse bahar ayları olarak gösteriliyor.

Termal Otellerde Ne Yapılır?

Termal oteller birçok soruna karşı tedavi edici yöntemler arasında gösterilse de elbette böyle bir tesise gitmeniz için sağlık probleminizin olması gerekmiyor. Termal otellerde dönemin tüm yorgunluğundan sıyrılabileceğiniz birçok hizmet bulunuyor. Bunlar arasında Türk hamamı, cilt bakımı, masaj ve spa gösterilebilir. Tüm bu uygulamalarla yenilendiğinizi hissedeceğinize eminiz.

Termal Suların Faydaları Nelerdir?

Birçok rahatsızlığın tedavi aşamasında uzmanlar tarafından da önerilen kaplıcalar için şifa kaynağı desek doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Ancak her termal kaynak her hastalığa iyi gelmiyor. Termal tesise rahatsızlığınızın tedavisi için gidiyorsanız bunu öncesinde araştırmanızı öneririz. Kaplıcalardan genel olarak ortopedik rahatsızlıklardan romatizmal ağrılara, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarından solunum sistemi rahatsızlıklarına, metabolizma rahatsızlıklarından sindirim sistemi rahatsızlarına, nörolojik rahatsızlıklardan idrar yolları ve böbrek hastalıklarına kadar birçok problemin tedavisinde yararlanılıyor.

Termal Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dinlenmek ya da tedavi amaçlı hangi nedenle termal otele gidecek olursanız olsun öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta suyun Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması olmalı. Tesiste bulunan banyo ve havuzların hijyenik koşulları tam sağlamış olması gerekiyor. Bu iki önceliği sağladıktan sonra kendi beklentilerinize göre bir termal otel seçiminde bulunabilirsiniz. Birçok termal otelde özel termal banyo odaları, termal suya sahip hamamlar, açık ve kapalı termal havuzlar, jakuziler, masaj ve sauna hizmetleri bulunuyor. Termal otellerinde çoğunda sağlık ekibinin bulunduğunu da ekleyelim, tesis tercih kriterlerinize bunu da ekleyebilirsiniz.

Türkiye’de Termal Tatil İçin Nereye Gidilir?

Dünyada sağlık turizminin lokomotif ülkelerinden birisi olan Türkiye, termal kaynaklar açısından çok zengin kaynaklara sahip. Birçok farklı bölge ve şehirlerde bulunan termal tesislerde tatil önceliğinize, beklentilerinize ve bütçenize uygun bir destinasyon seçebilirsiniz. Ülkemizde termal tatil için gidebileceğiniz yerler arasında Balıkesir, Sakarya, Muğla, Yalova, Ankara, Rize, Antakya, Kütahya, Kayseri, Afyon, Bolu ve Denizli illeri yer alıyor. Doğayla iç içe termal tatili sunan tesisleri de tercih edebilirsiniz.


Termal Otel Tatilinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Termal otel tatilinizi planlamadan önce gitmeyi düşündüğünüz destinasyondaki kaynak sularının özelliklerini ve hangi hastalıkların tedavisine yardımcı olduğunu araştırmalısınız. Diğer yandan iklim koşullarını unutmamalı ve tesis özelliklerini incelemelisiniz. Sıcak termal havuzlara girerken oldukça yavaş hareket etmenizi ve suyun içinde yüzmeden olabildiğince hareketsiz kalmanızı öneririz. Ayrıca termal sularda sabun ya da diğer hijyenik ürünleri kullanımının tedavi edici özelliğin tesirini azalttığı bilinenler arasında.

Termal Otel Kimler İçin Sakıncalı?

Termal tesislerde yapacağınız keyifli bir tatil size bolca huzur ve eğlence getirecektir. Yalnızca dinlenmek ve yenilenmek için de termal tatil yapabilirsiniz. Ancak bazı hastalıkları ve özel durumları olan kişilerin kaplıca ve termal otel gibi noktalara gitmesi sakıncalı olarak görülüyor. Hamileliğin ilk 3 ayında kesinlikle kaplıca önerilmiyor ilerleyen süreçte de mutlaka doktorun onayını almak gerekiyor. Kaplıcaya gitmesi sakıncalı olarak görülen rahatsızlıklar arasında ise yüksek tansiyon, ağır kalp, ağır kansızlık, epilepsi hastalıkları ile açık yaraları bulunan ve aşırı kilo problemi bulunan kişiler yer alıyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak