Merak Edenler İçin 10 Maddede Doğu Ekspresi Nedir?

Merak Edenler İçin 10 Maddede Doğu Ekspresi Nedir?

Son zamanlarda artan popülerliği ile Doğu Ekspresi, neredeyse herkesin merak ettiği bir konu haline geldi. Bilet bulmanın biraz zor olduğu Turistik Doğu Ekspresi hakkında merak edilen bilgileri sizler için derledik.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi, bildiğimiz kompartımanlı bir tren. Ankara’dan Kars’a giden bu trenin 4 ayrı tipte vagonu var. Günümüzde Doğu Ekspresi için; Ankara’dan hareket eden ve Anadolu’nun tüm güzelliklerini gözler önüne sere sere Kars’a ulaşacağınız harika bir tren yolculuğu diyebiliriz.

2020 Doğu Ekspresi Biletleri Ne Kadar?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2020 güncel ücretleri şöyle;

  • Pulman : Tam 58 TL - Genç 49,50 TL - 65 yaş üstü 29 TL
  • Örtülü Kuşetli : 78 TL - Genç ve 60 yaş üstü 69,5 - 65 yaş üstü ve çocuklar için 49 TL
  • Yataklı (İki kişi): 600
  • Yataklı (Tek kişi): 480

İndirimli bilet almak için gidiş dönüş ve genç bilet alarak yüzde 20 indirim kazanabilirsiniz. 'Genç bilet' indiriminden faydalanmak için yaş aralığı 13-26 arası. Öğretmenlere, askerlere, en az 12 kişilik gruplara, nasın kartı olanlara, engellilere, 12-18 yaş arası çocuklara ve TCDD çalışıp emekli olan kişilere, ailesine yüzde 20 indirim 65 yaş üstü kişilere yüzde 50 indirim ve TCDD çalışanına ise ücretsiz seyahat imkanı sunuluyor. 

Doğu Ekspresi Güzergahı Nasıl?

Turistik Doğu Ekspresi Ankara’dan hareket ediyor ve yolculuk rötar olmazsa 24,5 saat sürüyor. Güzergahlar ise sırasıyla şöyle; Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars.


Doğu Ekspresi İle Ne Zaman Gidilir?

Eğer Kars’ı da gezi listenize eklemek isterseniz kış aylarında gitmelisiniz daha doğru bir tercih olacaktır. Doğu ekspresi treninde manzaralar gerçekten efsane oluyor. Ancak amacınız sadece otantik bir tren seyahati yapmaksa her mevsim ekspres ile tur yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresinin Farkı Nedir?

Son yıllarda artan talebi karşılamak için Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi olarak 2 ayrı tren hattı kurulmuş. Bu iki farklı kategoriye ayrılan trenlerin farkı vagonlarından ve yolculuk sürelerinden kaynaklanıyor. Turistik Doğu Ekspresinde yataklı vagon varken, doğu ekspresinde vagonlarda yatak bulunmuyor. Doğu Ekspresi treninde yaklaşık 50 adet durak bulunurken, Turistik Doğu Ekspresinde 29 durak mevcut. Turistik Doğu Ekspresinde geliş ve gidiş yönünde 2,5 -3 saat mola verilirken, Doğu Ekspresinde molalar kısıtlı oluyor.


Doğu Ekspresi’nde Yemek Var Mı?

Doğu Ekspresi’nde bir adet yemekli vagon mevcut ve günü her saati yiyecek temin edebilirsiniz. Hatta kahvaltı ve akşam yemeği menüsü de mevcut. Alkol satışı ise bulunmuyor.

Doğu Ekspresi’ne Giderken Ne Götürülür?

Öncelikle bolca abur cubur, meyve, vs. gibi atıştırmalıklar mutlaka götürün. Bununla birlikte çoğu kişi kendi elektrikli ocağını ve su ısıtıcısını götürüp mükellef sofralar kurabiliyor. Trende internet olmadığını ve telefonun ara sıra çekmediğini de belirtmekte fayda var.


Doğu Ekspresi ile Gezecekler İçin Özel Tavsiyeler

  • Evcil hayvanınız sadece pulman vagonda sizinle beraber seyahat edebiliyor.
  • Erzurum’a yaklaşırken cağ kebabı siparişi verebilirsiniz. Görevliler sizi yönlendirecektir.
  • Genellikle tren en güzel manzaralara sahip yerlerden sabah saatlerinde geçiyor.
  • Gün doğumunda ayakta olmanızda fayda var. Valiz için ayrı bir yer yok, o da sizinle birlikte seyahat ediyor. Çarşaflar ve yastık kılıfları genel olarak temiz. Ancak bu konuda hassassanız, kendinizinki getirmeyi tercih edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Rota Tavsiyesi

Kars’ı mutlaka keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle Ani Harabeleri, Çıldır Gölü ve Kars Kalesi kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bununla birlikte merkezde yer alan ünlü restoranlarda Kars’ın yöresel lezzetlerini mutlaka tatmalısınız. Kars'tan dönerken kaşar peyniri, gravyer peyniri ve bal almayı da ihmal etmeyin.

Yorum (0)
Yorum Bırak