Schengen Vizesi Başvuru Şartları Hakkında Merak Edilen 11 Bilgi

Schengen Vizesi Başvuru Şartları Hakkında Merak Edilen 11 Bilgi

Avrupa seyahatine çıkmadan önce, özellikle Schengen bölgelerinden birine seyahate çıkacaksanız mutlaka Schengen vizesi edinmeniz gerekiyor. Günümüzde 26 Avrupa ülkesinin içerisinde bulunduğu bu bölgeye giriş için, Schengen vizesi sürecine dahil olmalısınız. Genellikle bu süreç, pek çok insan için endişe verici olabiliyor. Ancak istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırladıktan ve tüm adımları takip ettikten sonra, bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Schengen vizesi başvuru şartları ve izlemeniz gereken yolları adım adım sizler için listeledik.

1 – Ne Kadar Süre Geçerli Bir Pasaportum Olmalı?

Pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekiyor, bazı ülkelerde bu süre 3 aya inebiliyor. Geçerlilik süresi, seyahatinizin son gününden itibaren olan günü kapsıyor. Mesela dönüş tarihiniz 1 Temmuz ise, pasaportunuzun 1 Kasım tarihine kadar geçerli olması gerekiyor.

2 – Seyahatimden Ne Kadar Süre Önce Vize Başvurusunda Bulunmalıyım?

Schengen ülkelerinin çoğu, vize başvurularını aracı kurumlar ile gerçekleştiriyor. Dolayısıyla konsolosluğa gitmenize gerek kalmıyor. Seyahatinizi planladığınız tarihten itibaren en geç 15 gün, en erken de 60 gün öncesinden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer resmi tatil, bayram gibi dönemlerde seyahatini planlıyorsanız, bu dönemlerde oluşan yoğunluk nedeniyle erken davranmanızı tavsiye ediyoruz. Genel olarak vize başvuruları 3 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Bu maddeyle ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3 – Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, aracı kurumlara ödeyeceğiniz hizmet bedeli ve her ülkede olmayan başka bir takım ücretler söz konusu olabiliyor. 2019 itibariyle Schengen vize ücreti yetişkinler için 70 Euro olarak belirlenmiş durumda. Hizmet bedeli ise 100-150 TL arasında değişiyor.

4 – Vizemi Sorun Yaşamadan Nasıl Alabilirim?

Bunun için öncelikle sizden talep edilen evrakları güncel bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Sonrasında ise başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmanız lazım. Bu iki önemli adımı gerçekleştirdikten sonra rezervasyon belgelerinizi (otel, uçak, vs.) ücreti ödenmiş bir şekilde sunarsanız, vize alma işleminiz kolaylaşacaktır. Tüm bunların yanı sıra, uzun süre sigortalı çalışan olmanız, gayrimenkul ya da araç sahibi olmanız, banka hesabınızda belirli bir birikiminizin olması gibi etkenler de vizenizi sorunsuz bir şekilde almanıza katkı sağlıyor.

5 – Çalışmıyorum, Yine de Schengen Vizesi Alabilir Miyim?

Schengen vizesi almak için illa ki çalışıyor olmanız şartı aranmıyor. Düzenli bir işiniz olmayabilir, hiç çalışmamış ya da emekli de olabilirsiniz. Eğer çalışmıyorsanız, Schengen vizesi almak için birinci dereceden aile bireylerinin masraflarınızı karşılıyor olması gerekiyor. Aile bireyi olmasa da böyle birinin olması lazım. Bu kişiye sponsor deniyor ve sponsorunuzun istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekiyor.

6 – Öğrenciyim, Nasıl Vize Alabilirim?

En kolay vize alabilen grupta olan öğrencilerin; okullarından öğrenci olduğuna dair bir belge, aile veya sponsor belgeleri teslim etmesi ve seyahatin bitiminin ardından Türkiye’yi döneceğini ispat etmesi gerekiyor. Bu şekilde sorunsuz bir şekilde vize alabilirsiniz. Size referans olacak ebeveynin çalışma süresi ve çalıştığı kurum, vize almanızı kolaylaştıracak unsurlar arasında bulunuyor.

7 – Reşit Olmayanlar Nasıl Vize Alabilir?

Yaşınız henüz 18 değil ve yanınızda aile bireyleri olmadan seyahat edeceksiniz. Bu durumda ailenin muvafakatname vermesi gerekiyor. Sadece tek bir ebeveyn ile seyahat edilecekse de aynı durum geçerli. Diğer ebeveynin imzası ve muvafakatnamesi gerekli.

8 – Schengen Vizesi İçin Riskli Profiller Kimler?

Okulunu bitirmiş genç işsizler ile açıklanamayan mal varlığına sahip olan kişiler Schengen vizesi için riskli grupta yer alıyorlar. Genç işsizler, aileleri ile birlikte seyahat edeceklerse işleri biraz daha kolay. Yalnız seyahat edilecekse, reşit olmayan için uygulanan durum söz konusu.

9 – Görüşme Sırasında Neler Soruluyor?

Eğer aracı kurumdan başvurunuzu yapıyorsanız çok fazla soruyla muhatap olmayacaksanız. Fakat bazı durumlarda, özellikle ilk Schengen vizesi başvurunuz ise konsolosluk sizinle görüşme talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda tüm evraklarınızla birlikte 10 dakika önceden konsoloslukta olun. Sorulara net ifadelerle ve tereddüt etmeden cevap verin. Strese girmeyin. Hatta belki bu şekilde daha uzun süreli vize bile alabilirsiniz.

10 – Schengen Vizemi Aldım, Şimdi Ne Yapacağım?

Elbette hemen geçerlilik tarihlerini ve vizenizin çok girişli mi (multiple) yoksa tek girişli mi (single) olduğunu kontrol edin. Multiple; vize geçerlilik tarihi boyunca o ülkeye çok defa giriş-çıkış yapabilirsiniz demek. Singe; vize geçerlilik sürenize bakmaksızın, ülkeden çıktıktan sonra bir daha giriş sağlayamazsınız anlamına geliyor. Vizeniz deforme olmuş, imzası silinmiş ya da damgası belirsiz görünebilir. Bu gibi durumlarda hiçbir şekilde vizenize dokunmayın. Durumu aracı kuruma durumu bildirebilirsiniz.

11 – Reddedilirsem Ne Yapmalıyım?

Böyle bir durumda 15 gün içerisinde itirazda bulunabilirsiniz. Eğer haklı gerekçelerle itiraz ederseniz, olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Vize ve tur bedelinizi de talep edebilirsiniz. Eğer seyahat sigortanız böyle bir teminat içeriyorsa, en azından paranız da yanmamış olur. Çok büyük bir aksilik olmadığı sürece vize başvuruları genellikle olumlu sonuçlanıyor. Sadece strese girmemeniz ve evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz yeterli.

Vizeyle ilgi her türlü işleminiz için https://www.bizvize.com/ adresinden destek alabilirsiniz.