Seyahat İzni Nedir? Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzni Nedir? Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Açıklamaya göre seyahat izin belgesinin zorunlu olduğunun açıklanmasının ardından vatandaşlar konu ile ilgili araştırmalarını hızlandırdılar. 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihler aralığında toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilerin seyahat izin belgesi alınması gerekiyor. Seyahat izin belgesi almak isterseniz e-Devlet ekranı üzerinden, Alo 199 iletişim hattını arayarak bu belgeyi alabilirsiniz. Seyahat izin belgesi alma ekranına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Şehirler Arası Seyahat Yasağı Ne Zaman Başlayacak?

Dün yayımlanan genelgede, şehirlerarası seyahat kısıtlaması şu şekilde sıralandı;

"Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir.


Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. Bu belge olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat İzin Belgesi ALO 199 Vefa Sosyal destek hattından ya da e-Devlet üzerinden alınabilir. E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e - Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor. 65 yaş üstü vatandaşların bu belgeyi alması gerekiyor.

Hafta Sonu Şehirler Arası Seyahat Yasağı İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Seyahat İzni Alabilir?

Son açıklanan tedbirlere göre 17 Mayıs tarihine kadar sokağa çıkmak yasak. Bu uygulamadan önce hafta sonu belirlenen saatler aralığında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sürecine ilişkin yeni bir gelişme yaşanmıştı. Vatandaşlar kısıtlama saatlerinde bazı zaruri durumlarda seyahat izin belgesi başvurusu ile şehirler arası geçiş yapabiliyordu.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları yasaklandı. Bu yasaklar çerçevesinde seyahat belgesi alabilecek kişiler ise şöyle:

  • Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak.
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacak.
  • Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacak.

Seyahat İzni Belgesinde Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

İzin belgesi almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilecek.

  • Başvuru Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
  • Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine "başvurunuz kabul edilmiştir" ya da "başvurunuz ret edilmiştir" şeklinde SMS gönderilecek.
  • Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek.

65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınacak?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, seyahat izin belgesi taleplerini, elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, koronavirüs evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek. 65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi hakkında detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Seyahatlerde HES Kodu Zorunluluğu Bulunuyor

Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların araçlara kabulü öncesinde HES kodu sorgulaması muhakkak yapılacak ve tanılı/temaslı gibi sakıncalı bir durumun olmaması halinde araca alınacak. Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecek ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacaktır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme

Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

Çocuklar İçin Korona Testi Hakkında Merak Edilenler

Yorum (0)
Yorum Bırak