Seyahat İzni Nedir? Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzni Nedir? Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. 20 yaş altı, 65 yaş üstü ve tüm vatandaşlar için yeni sokağa çıkma yasağı saatleri belirlendi. Yeni koronavirüs tedbirlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içerisinde 10.00 ila 13.00 saatleri dışında sokağa çıkamayacak ancak Seyahat İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecek. Peki seyahat izin belgesi nedir, nasıl alınır? e-Devlet seyahat izni belgesi almak hakkındaki içeriğimizi incelemeye başlayabilirsiniz.

65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı

Yapılan açıklamaya göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesi çerçevesinde ancak Seyahat İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecek olup her türlü şehirlerarası toplu ulaşım aracına (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) ilişkin bilet satış sürecinde Seyahat İzin Belgesi'nin alınmış olması şartı aranacak.

65 yaş üstü vatandaşlar ise 10:00-13:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacağı bildirildi. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf olacak.

Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00 a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20.00 den 23 Kasım Pazartesi 05.00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecek.


Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. Bu belge olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat İzin Belgesi ALO 199 Vefa Sosyal destek hattından ya da e-Devlet üzerinden alınabilir. E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e - Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor. 65 yaş üstü vatandaşların bu belgeyi alması gerekiyor.

Hafta Sonu Şehirler Arası Seyahat Yasağı İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Seyahat İzni Alabilir?

Hafta sonu belirlenen saatler aralığında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sürecine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Vatandaşlar kısıtlama saatlerinde bazı zaruri durumlarda seyahat izin belgesi başvurusu ile şehirler arası geçiş yapabilecek.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları yasaklandı. Bu yasaklar çerçevesinde seyahat belgesi alabilecek kişiler ise şöyle:

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen,
  • doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ve 
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlar bu kısıtlamadan muaf olacak.

Seyahat İzni Belgesinde Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

İzin belgesi almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilecek.

  • Başvuru Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
  • Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine "başvurunuz kabul edilmiştir" ya da "başvurunuz ret edilmiştir" şeklinde SMS gönderilecek.
  • Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek.

65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınacak?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, seyahat izin belgesi taleplerini, elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, koronavirüs evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek. 65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi hakkında detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme

Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

Çocuklar İçin Korona Testi Hakkında Merak Edilenler

Yorum (0)
Yorum Bırak