Seyahat İzni Nedir? Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzni Nedir? Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

(22.05.2020 tarihinde güncellenmiştir)

Otobüs ve uçaklarla şehirlerarası seyahatlere getirilen kısıtlamanın ardından geçişlerin seyahat izin belgesi ile yapılabileceği belirtilmişti. Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan bu karar ile birlikte şehirlerarası seyahatler Valilik iznine bağlanmış ve yolcuların seyahat izin belgesi kontrolleri başlamıştı. Peki, seyahat izin belgesi nedir, seyahat belgesi nereden ve nasıl alınır, uygulamadan özel araçlar muaf mı? Seyahat izni hakkında merak edilen hususlar sizlerle.

Yurt İçi Uçuşlar Gerçekleştiriliyor Mu?

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında durdurulan Türk Hava Yolları seferleri için satışlar yeniden başladı.

Türk Hava Yolları'ndan seyahat acentelerine gönderilen bir mailde 1 Mayıs'tan itibaren tüm iç hat uçuşlarının satışa açıldığı belirtildi. Şirketin internet sitesi üzerinden yapılan aramalarda da 1 Mayıs tarihinden itibaren iç hat ve dış hat uçuşları için bilet satın alınabildiği gözlemlenebiliyor.

İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir gibi bazı seferler içinse 20 Nisan tarihinden itibaren başlayan uçuşlara bilet bulabilmek mümkün.

Türk Hava Yolları, Türkiye'de Covid-19 salgınının yayılmaya başlamasıyla birlikte alınan önlemler kapsamında önce dış hat seferlerini iptal etmiş, iç hat seferlerini ise sınırlandırmıştı. Daha sonra ise tüm iç hat seferlerinin iptal edildiği açıklanmıştı.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. Bu belge olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat izin belgeleriyle ilgili son açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada "Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında." ifadelerine yer verildi. e-devlet'e ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

 • Belirtilen kurallara göre izin belgeleri alabilecek kişilerse şöyle;
 • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen,
 • Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
 • Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler,
 • Diğer sebeplerle başvuru (03.04.2020 tarihli genelgenin 3 F maddesi, askerlik celp ya da terhis.
 • Seyahat İzni Belgesinde Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

 • İzin belgesi almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilecek.
 • Başvuru Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
 • Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine "başvurunuz kabul edilmiştir" ya da "başvurunuz ret edilmiştir" şeklinde SMS gönderilecek.
 • Başvurusu kabul edilen vatandaşlar otogar veya havalanlarında bulunan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama yapabilecek.
 • Özel Araçla Şehir Dışına Çıkmak Yasak Mı?

  Şehirler arası yolculuklarda özel araç kullanan kişiler diğer tüm araçlarda olduğu gibi şehre giriş ve çıkışlarında denetime tabi tutulacak. Zonguldak da dahil olmak üzere 30 büyükşehire giriş ve çıkış yasağı 4 Mayıs 00.00'a kadar uzatıldı.

  65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınacak?

  65 yaş ve üzeri vatandaşlar, seyahat izin belgesi taleplerini, elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, koronavirüs evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek. 65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi hakkında detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

  Özel Araçlar ve İşçi Servisleri Seyahat İzni Uygulamasından Muaf Mı?

  Bakanlık, izne bağlı seyahat uygulamasında özel araçların kapsam dışında olduğunu söyledi. Buna göre vatandaşlar özel araçlarıyla şehirlerarası yolculuklarına devam edebilecek. Ayrıca yetkililer otobüs veya özel araç yoluyla bir şehirden başka bir şehre gelen kişilerin valiliklerce şehir girişlerinde sağlık kontrolüne tabi tutulacağını aktardı. Kişilerden, ne kadar süreyle, ne ihtiyaçla şehir değişikliği yaptığı konularında bilgi alınacak ve gerek görülmesi halinde gelinen kentte, kişiler kendi evinde izolasyona tabi tutulacak.

  İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, fabrika çalışanlarını taşıyan servis araçları, çalışanların ikamet ettikleri yerden başka şehre yolcu taşımaları, şehirler arası seyahat kısıtlamasından muaf tutulacak. İşçi ve çalışan servislerinde de ilgili genelgede belirtildiği üzere, sosyal mesafe kuralı ve en fazla yüzde 50 doluluk oranı kuralına uyulması zorunlu olacak. Bazı şehirlerde şehir içi yolcu taşımacılığının devamı niteliğinde olan ancak il sınırlarını geçmesi gereken minibüs taşımacılığı da seyahat kısıtlamasına tabi olmayacak. Sosyal mesafe ve yüzde 50 doluluk oranı kuralı burada da zorunlu tutulacak.

  TCDD Taşımacılık AŞ de yaptığı açıklama ile yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Yüksek Hızlı Tren (YHT), Anahat ve Bölgesel tren seferlerinin geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.


  IDO Seferleri Geçici Süreyle Durduruldu

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: "İstanbul’da şehirler arası deniz yolu ulaşımında yolcu taşımacılığı yapılan deniz otobüsü, feribot vb. seferlerinin bugün 17:00’den itibaren durdurulması kararlaştırılmıştır."

  31 Kente Araç Giriş - Çıkış Yasağı Getirildi

  İçişleri Bakanlığı, araç giriş-çıkış yasağı getirilen büyük şehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak'ta hangi durumlarda "seyahat kısıtlaması için istisnalar" getirileceği ile ilgili olarak valiliklere ek bir genelge daha gönderdi.

  Buna göre; tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakını ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlar, askerlik hizmetini tamamlayanlar, cezaevlerinden salıverilenler valilik/kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan "Seyahat İzin Kurullarınca" seyahat izin belgesi verilebilecek.

  Kente Araç Giriş - Çıkış Yasaklarında İstisnalar Neler?

  Valiliklere gönderilen genelgede, "Şehir Giriş/ Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması" genelgesinin A/3/f bendi uyarınca seyahat izin belgesi düzenleneceklerin kapsamının belirlemesi ve uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıdaki durumlarının varlığını belgeleyenlerin seyahat belgesi alabileceği belirtilerek, söz konusu istisnalar şu şekilde sayıldı:

  1.Giriş/çıkışlarına kısıtlama/yasaklama getirilen illere;

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,
 • Ölüm nedeni Covid-19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
 • Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan, Kişilerin, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan "Seyahat İzin Kurullarınca" seyahat izin belgesi verilebilecek.

  2- Seyahat İzin Belgesi taleplerinin alınması için;

 • İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,
 • İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,
 • Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru usulleri geçerli olacak.
 • 3- Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecek.

  4-Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacak.

  5-Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için Valilikler tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacak.

  6-Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecek.

  7-Genelgenin A/1/c maddesi kapsamında giriş çıkışı kısıtlanan illere 5 gün önce gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi taleplerini 05.04.2020 (Pazar) sabah 08.00'den 09.04.2020 (perşembe) sabah 08;00'e kadar yapılabilecek.

  8-22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelge kapsamında evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri; ilgi Genelgemiz kapsamında kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları içinde geçerli olacak.

  9-Valilikler ve Kaymakamlıklarca yukarıda belirtilen tedbirlerin kesintisiz uygulanabilmesi için hafta sonu dahil olmak üzere başta çalışma koşulları, yeri, personel görevlendirilmesi olmak üzere gerekli planlama yapılacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

  10-İlgili genelge kapsamında alınan tedbirlerin il ve ilçelerde uygulanmasının takibi, ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesisi amacıyla İçişleri Bakanlığı Merkezi'nde kesintisiz şekilde görev yapacak olan Güvenlik ve Acil Durum Merkezi (GAMER) bünyesinde Seyahat İzin Kurulları Takip ve Koordinasyon Birimi oluşturuldu.