Şirket Verimliliğini Bleisure Seyahatle Nasıl Arttırabilirsiniz?

Şirket Verimliliğini Bleisure Seyahatle Nasıl Arttırabilirsiniz?

Son 10 yılın yükselen seyahat trendleri arasında yer alan bleisure akımı, hem çalışanların hem de iş yerlerinin verimliliğini artıran başlıca faktör arasında yer alıyor. Çalışanların hem gerekli şirket işlerini gerçekleştirdiği hem de kendilerine vakit ayırabildiği bleisure tipi seyahatler, her geçen gün daha fazla şirketin ve çalışanın öncelikli tercihleri arasına giriyor. Peki bleisure nedir, ne gibi faydalar sağlar, biliyor musunuz? İşte bleisure hakkında merak edilen tüm noktalar...

Bleisure Seyahat Nedir?

Bleisure kavramı, 2009 senesinden bu yana kullanılıyor ve hem işle hem de kişisel zamanla geçirilen seyahatleri açıklıyor. Bleisure kavramı, esasen iki farklı kelimeden oluşuyor. "İş" anlamına gelen "business" ve "boş vakit" anlamına gelen "leisure" kelimelerinin birleşiminden doğan bleisure, isminden de anlaşılabileceği üzere çalışanların iş seyahatlerinde kendilerine de vakit ayırabilmeleri ve işle eğlenceyi aynı potada eritebilmeleri amacını taşıyor. Bu nedenle özellikle genç kuşak çalışanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bleisure, her geçen gün daha da popülerleşen akımlar arasında ilk sıralarda bulunuyor.


Özellikle şehirler arası ve ülkeler arası seyahatlerde başvurulan bleisure, çalışanların farklı kültürlerle tanışmalarına da olanak tanıyor. Bu sayede çalışanların yeni vizyonlar geliştirmelerine ve farklı bakış açıları edinmelerine olanak tanıyan bleisure tipi seyahatler, ayrıca motivasyon artırıcı özellikleriyle de şirketlerin verimliliklerini yükseltiyor. Bleisure tarzı seyahatler sayesinde çalıştıkları şirkete daha çok bağlanan ve sadakat duyan çalışanlar, meslektaşlarına göre yaptıkları işten daha fazla keyif aldıkları için şirket verimliliğini de artırıyor.

Bleisure Seyahatin Çalışanlara Faydaları Neler?

Bleisure seyahat, çalışanların sıklıkla kendilerine vakit ayırabilmelerine yardımcı oluyor. Bu sayede yoğun iş hayatının en çok şikayet edilen problemlerinden biri olan vakitsizlik ve kendini ihmal etme problemleri, kendiliğinden ortadan kalkıyor. Bleisure seyahatler sayesinde eğlenceli etkinliklere sık sık vakit ayırabilen çalışanlar, daha mutlu ve enerjik bir profil çiziyor ve bu mutluluk da iş verimlerine doğrudan yansıyor. İş seyahatinin eğlenceli bir hale gelmesi, çalışanların işle kişisel zamanı tek bir kavram gibi algılamasına olanak tanırken şirket için daha istekli bir şekilde çalışmaları da mümkün hale geliyor.


Genç kuşağın iş yaşamına dahil olmasıyla birlikte daha da yaygınlaşan bleisure, gençliğin dinamizmini ve yüksek enerjisini iş hayatına çekmenin de etkili yolları arasında bulunuyor. Pek çok şirket, bleisure tarzı iş seyahatlerini çalışanlarına ödül olarak sunarken bu sayede çalışan motivasyonu da yükseliyor. Konferans, fuar, müşteri görüşmesi gibi farklı gerekçelerle gerçekleştirilen bleisure seyahatleri, her seferinde yeni ve benzersiz bir deneyim sunmaları sayesinde şirketteki pek çok çalışan için son derece cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor ve bu avantaja ulaşmak için daha yüksek performans gösteren şirket çalışanları, toplam verimliliğin de kolayca artmasına yardımcı oluyor.


Bleisure Seyahat Hangi Alanlarda Tercih Ediliyor?

Son derece yenilikçi bir seyahat akımı olan bleisure, iş hayatının pek çok kolunda kolayca uygulanabiliyor. Belirli kalıpları ve dar tanımları bulunmayan bu yeni trend, doğası gereği en çok iş seyahatine sıklıkla çıkan meslek kollarında ön plana çıkıyor. Bu nedenle de teknoloji, bilişim, ticaret, sağlık, satış ve pazarlama gibi iş kollarında çalışanlar, bleisure tipi yolculukları en çok tercih edenler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Bleisure seyahatleri, işle özel yaşamı iç içe geçirmeleri sayesinde mesleki yoğunluğu çok fazla olan çalışanlar tarafından tercih edilebiliyor. Özellikle freelance çalışanlar için de ideal bir seyahat tipi olan bleisure, gidilen yerde hem mesleki hem de kişisel etkinliklere katıldığınız sürece yüksek bir verimlilik sağlıyor. Eğer siz de kariyerinizi daha da renklendirmek ve şirketinizde çalışanların performanslarını yükseltmek isterseniz hemen HIS Travel'ın size özel hazırladığı bleisure seyahat seçeneklerine göz atabilirsiniz. Geleceğin en popüler trendini bugünden yakalayabilir ve seyahat ile iş yaşamını aynı potada eritmenin keyfine varabilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak