Yeni Kimliklerle Giriş Yapılabilen 7 Rota ve Ülkeye Giriş Detayları

Vize alma süreci hem maliyetli hem de meşakkatli bir süreç olduğu için özellikle ani yapılan tatil planlarında kimlikle giriş yapılabilen ülkeler büyük önem taşıyor. Türk vatandaşlarının ülkelere kimlikle giriş yapabilmesi için yeni kimliğe sahip olmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Çünkü Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sağlayan ülkelerden bazıları son dönemde yalnızca yeni kimlikleri kabul ediyor. Eğer siz de seyahat etmeyi seviyor ve tercihinizi vizesiz giriş imkanı sunan ülkelerden yana kullanıyorsanız keyifle yolculuk edebileceğiniz farklı destinasyonlar için bir an önce kimliğinizi yenisiyle değiştirmelisiniz.

Hayalinizdeki seyahati gerçekleştirmek için kimlikle giriş yapılabilen ülkeler konusunda pek çok keyifli alternatifiniz bulunuyor. Yeni kimlikleriniz ile kolayca giriş yapabileceğiniz ülkeler ve farklı rotalar detaylı olarak karşınızda!

1) Lefkoşa - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti


Venedik Sütunu, Büyük Han ve Bedesten gibi çok özel turistik noktaları bulunan ve yarısı KKTC'de, diğer yarısı ise Kıbrıs Rum Kesimi'nde bulunan Lefkoşa harika bir tatil yapmak için kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasında ilk sırada geliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne eski tip nüfus cüzdanı ya da yeni tip kimlik kartı ile kolayca giriş yapılabiliyor. Yani Lefkoşa'ya gitmek istiyorsanız ve henüz nüfus cüzdanınızı yenilemediyseniz yenileme tarihini biraz daha ertelemenizde bir mahsur yok. Ancak Kıbrıs'a kimlikle seyahat ettiğinizde 30 gün, pasaportla seyahat ettiğinizde ise 90 gün vizesiz konaklama imkanınız olduğunu da unutmamalısınız.

2) Girne - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti


Limanıyla ünlü Girne, popüler yeme-içme ve eğlence mekanlarıyla kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasında en eğlenceli yerlerden bir tanesi. Tıpkı Lefkoşa'da olduğu gibi Girne'ye de hem eski nüfus cüzdanıyla hem de yeni kimliklerle kolayca giriş yapılabiliyor. Ancak kimlikle seyahat etmeniz halinde Lefkoşa'da da olduğu gibi pasaportla seyahat etmenize oranla izin verilen süre biraz daha kısalıyor. Yine de şehirde aylarca kalmayı düşünmüyor ve birkaç haftalık bir tatil yapmayı planlıyorsanız Girne'ye gitmek için bavullarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

3) Tiflis - Gürcistan


Kapı komşusu olan ve hem tarihi hem de turistik mekanlarıyla göz dolduran Gürcistan, kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasında en çok heyecan uyandıranlardan bir tanesi! Ülkenin en önemli şehirlerinden, Doğu ve Batı kültürünün büyüleyici şekilde harmanlandığı Tiflis, hem yeni hem de eski kimlikle kolayca gidebileceğiniz rotalar arasında. 

4) Batum - GürcistanEski ve yeni kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasında en çok merak uyandıran destinasyonlardan bir tanesi de hiç kuşku yok ki Batum. Karadeniz'in güzide şehirlerinden Batum, sadece ülkemizden değil dünyanın pek çok ülkesinden turistlerin ilgisini bir hayli çekiyor. Güzel ve upuzun sahilinde deniz turizminin tadını çıkarırken yemyeşil parklarında keyifli ve huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz.

5) Odessa - Ukrayna

Kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasında bulunan Ukrayna, yalnızca yeni kimlikleri ve pasaportları kabul ediyor. Bu nedenle eski tip nüfus cüzdanı ile Ukrayna'ya ve ülkenin en turistik şehirlerinden biri olan Odessa'ya giriş yapmanız mümkün değil. Odessa'da deniz tatili yapıp eğlenceli gece hayatının keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. 

6) Kiev - Ukrayna


Gece hayatıyla olduğu kadar tarihiyle de oldukça ilgi gören Kiev, kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasında öne çıkan destinasyonlardan bir tanesi. Eğer yeni kimliğe sahipseniz ya da bir pasaportunuz varsa Kiev'in muhteşem gece hayatını ve eşsiz tarihini doyasıya yaşayabilirsiniz. Ancak kimlikle seyahat ettiğinizde 90 günlük kalış hakkınız olduğunu da unutmamalısınız.

7) Kişinev - Moldova


Uygun fiyatlı bir yurt dışı seyahati arayanların, kimlikle giriş yapabilecekleri ülkeler arasında bir diğer rota ise Moldova. Başkent Kişinev'e giderek hem tarihi doyasıya hissedebilir hem de farklı bir kültürü yakından tanımanın hazzını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Yurt Dışına Kimlikle Nasıl Çıkılır?

Yurt dışına kimlikle seyahat etmek istiyorsanız Türkiye'den çıkarken giriş-çıkış formu doldurmalısınız. Bu forma kimlik bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra yurt dışı çıkış harç pulu ücretini de ödeyerek kimlikle giriş yapılabilen ülkeler arasından bir tanesine kolayca seyahat edebilirsiniz.

Ülkeden çıkarken doldurduğunuz formu seyahat edeceğiniz ülkenin girişinde ülke polisine göstermeli, giriş damgası vurdurmalı ve dönene kadar bu belgeyi yanınızda saklamalısınız. Ayrıca kimlikle seyahat edeceğiniz zaman vizesiz seyahat imkanı sunan bu ülkeler daha kısa süreli konaklama olanağı sunabiliyor. Bu nedenle seyahat planınızı yapmadan önce size tanınan konaklama süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Seyahatiniz ile ilgili detaylı danışmanlık hizmeti almak için BizVize ile iletişime geçebilirsiniz. 

Etiketler: yeni-kimlikle-giris-yapilabilen-ulkeler

Diğer Bloglarımız

Japan Rail Pass Almak İçin 5 Neden

Japonya seyahatinizi gerçekleştirmeye karar verdikten ve gidişle ilgili tüm süreçleri tamamladıktan sonra işiniz henüz bitmiş sayılmıyor. Japonya’daki ulaşımınızı sağlamak için de doğru bir planlama yapmalısınız. Bilindiği üzere Japonya çok pahalı bir ülk . . .

DEVAMINI OKUYUN

Japan Rail Pass ile Görebileceğiniz 8 Heyecan Verici Yer

Daha önce Japan Rail Pass’in ne olduğundan ve nasıl edinebileceğinizden bahsetmiştik. Avrupa’daki Interrail sisteminin Japonya’daki versiyonu olan Japan Rail Pass ile Japonya’yı baştan başta trenle keşfedebiliyorsunuz. Geziniz sırasında sizi heyecan veric . . .

DEVAMINI OKUYUN