Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklara 11 Tavsiye

Seyahat etmeyi seviyorsunuz ancak henüz yurt dışına çıkmadınız ve kendinizde de bu cesareti göremiyorsunuz. Nitekim bu yazıyı okuyorsanız eğer, işin en zor kısmını halletmişsiniz demektir; karar verme aşamasını yani. İlk kez yurt dışına çıkıyor olmanızdan dolayı biraz gergin hissedebilirsiniz fakat buna hiç gerek yok. Sizinle paylaştığımız bu tavsiyeler işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Vakit Kaybetmeden Pasaportunuzu Çıkarın

Pasaportunuz olmadan yurt dışına çıkamazsınız. Şu an için sadece Kıbrıs, Ukrayna ve Gürcistan’a gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Onun dışında diğer tüm ülkeler için pasaport sahibi olmalısınız. Tavsiyemiz sürekli uğraşmamak adına 10 yıllık pasaport çıkartmanız. 

Nereye Gideceğinize Karar Verin

Nereye gideceğinize karar veremiyorsanız, ilk etapta tercihinizi vizesiz ülkelerden yana kullanmanız yönünde olacak. Hatta vizesiz Avrupa ülkeleri demek doğru olur. Yurt dışına ilk kez çıkacağınız için Uzak Doğu tarafları vizesiz olsa dahi oldukça uzun uçuş süreleri bulunuyor. Henüz bu kadar uçuş tecrübeniz de olmadığından ve vize işlemleri de biraz yorucu olduğundan vizesiz Avrupa ülkelerini tercih edebilirsiniz.

Otel Rezervasyonu İçin Güvenilir Bir Siteyi Tercih Edin

Ucuz diye bilmediğiniz otel rezervasyon sitelerini tercih etmeyin. Global anlamda da bilinen ve size hiçbir şekilde sorun çıkartmayacak rezervasyon sitelerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu noktada seçeceğiniz otelin gideceğiniz şehrin merkezinde ya da yakınında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Hatta rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka haritadan otelin konumunu teyit edin deriz.GSM Hattınızı Gitmeden Önce Yurt Dışına Açtırın

Siz bu işlemi yapmadığınız sürece hattınız yurt dışına kapalı oluyor. Hangi operatörden hizmet alıyorsanız, gitmeden önce hattınızı yurt dışı aramalarına açtırmanız gerekiyor. Elbette bunu yapmama seçeneğiniz de var. Sadece Wi-Fi’ın olduğu yerlerde ücretsiz WhatsApp uygulaması ile de Türkiye’yle iletişiminizi sağlayabilirsiniz. Bunun için tatiliniz boyunca telefonunuzu uçak modunda kullanmanız gerekiyor sadece. 

Priz Uyumuna Dikkat Edin

Farklı ülkelerde farklı voltajlı elektrik sistemleri ve priz girişleri yer alıyor. Mesela biz C ve F tipi priz kullanıyoruz. Çoğu Avrupa ülkesinde de bu tip prizler kullanılıyor. Amerika’da A ve B, İngiltere’de ise G tipi priz kullanılıyor. Tercihinizi bir Avrupa ülkesinden yana kullanacağınızı düşünürsek sizin bunun için bir önlem almanıza gerek yok ancak ne olur ne olmaz yanınızda bir adaptör ya da dönüştürücü götürmenizi tavsiye ediyoruz.


Hava Durumunu Mutlaka Kontrol Edin

Gideceğiniz yere bağlı olarak Türkiye’deki mevsim şartlarını düşünmeyin. Bazı ülkelerin soğuğu çok soğuk, sıcağı da çok sıcak olabiliyor. Bu nedenle valizinizi hazırlamadan önce orada bulunacağınız tarih aralıklarında havanın nasıl olacağını mutlaka kontrol edin. Aksi takdirde büyük bir mağduriyet yaşayabilirsiniz ki ilk yurt dışı seyahatinizde bunu istemezsiniz.

Valiz Kurallarını İyi Öğrenin

Tamam, ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz her şeyi yanına aldınız. Fakat bunun bir de dönüşü var. Yurt dışından dönerken yanınızda oraya özgü yiyecek-içecekler, bir takım hediyeler, vs. olabilir. Valizinizi hazırlarken bunu hesaba katmayı unutmayın. Kullanacağınız havayolu firmasının bagaj kurallarını da mutlaka öğrenin. Ona göre hazırlıklı gitmiş olursunuz.

Döviz İşlemlerini Türkiye’de Halledin

Yani eğer gideceğiniz ülkede Euro ya da Dolar geçiyorsa Türkiye’den halletmeniz en sağlıklısı. Başka bir para birimi ise de yine yanınızda Euro ya da Dolar mutlaka bulunmalı. Yani anlayacağınız TL değişimini Türkiye’den yapmanızı tavsiye ediyoruz. Zira her bozdurma işleminde komisyon ödüyorsunuz bu nedenle en ideali bu yöntem.


Mutlaka Online Check-In Yapın

Bagajınız var ya da yok, mutlaka online check-in yapın. Bu size fazlasıyla zaman kazandıracaktır. Ayrıca olası geç kalma durumunda sadece valizinizi alıp direkt kapıya gitme şansınız da doğar. Bununla birlikte uzun kuyruklar beklemenize gerek kalmaz. 

Uçuşunuzdan En Az 2 Saat Önce Havalimanında Olun 

Bagajınız var ise sıra bekleyecek ve bir de üzerine pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Bunun gibi uzun işlemler dolayısıyla işinizi garantiye almak için havalimanına erken gelmekte fayda var. Ayrıca bir sürü güvenlik önleminden de geçiyorsunuz. Özellikle yurt dışı uçuşlarda bu süreye kesinlikle dikkat edilmeli.

Harç Pulu Almayı Unutmayın

Yurt dışına çıkan herkesten, pasaport kontrolünden önce harç pulu talep ediliyor. Şu an için yurt dışı çıkış harcı pulu fiyatı 50 TL. Pulu, havalimanlarında bulunan veznelerden satın alabilirsiniz. Çoğu zaman unutulan bir detay ama harç pulu olmadan pasaport kontrolünden geçemiyorsunuz. Eğer tam bu sırada pul almadığınızı fark ederseniz panik olmayın. Sıradan çıkıp, harç pulunu alıp geri kontrol sırasına girebilirsiniz.

Etiketler: yurt-disi , seyahat

Diğer Bloglarımız

Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklara 11 Tavsiye

Seyahat etmeyi seviyorsunuz ancak henüz yurt dışına çıkmadınız ve kendinizde de bu cesareti göremiyorsunuz. Nitekim bu yazıyı okuyorsanız eğer, işin en zor kısmını halletmişsiniz demektir; karar verme aşamasını yani. İlk kez yurt dışına çıkıyor olmanızdan . . .

DEVAMINI OKUYUN

Uçakta Rahatlıkla Çalışabilmek İçin İpuçları

Birçok gezgin için uçağın kalktığı an tatillerinin gerçekten başladığı zamandır. Film izlemek, kitap okumak, kısa bir şekerleme yapmak rahatlatıcıdır. İş amaçlı seyahat edenler için havada geçirilen zamanın büyük bir kısmı çalışmaya ayrılır. . . .

DEVAMINI OKUYUN