COVID-19 Döneminde Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

COVID-19 Döneminde Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İçinde bulunduğumuz COVID 19 dönemi hepimiz için tehlike arz ediyor. Bu dönemde seyahate çıkmak da pek çok riski beraberinde getirebilir. Türkiye'de tüm uçak yolculukları COVID-19 ihtimali düşünülerek planlanmakta olup, günümüzde en çok tercih edilen yolculuklar arasında hava yolları öne çıkıyor. Havalimanları da yolcuların riskini en aza indirgeyebilmek adına çeşitli önlemler çerçevesinde seyahatleri gerçekleştiriyor. Ucuz Uçak Bileti Ararken Hatırlamanız Gereken 10 İpucu içeriğimizi inceleyerek uçak bileti bulma süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

COVID-19 döneminde uçak bileti almadan önce bilmeniz gerekenler nedir? diye sorduğunuzu tahmin ediyoruz. Sizlere bu yazımızda, koronavirüs sürecinde seyahat planlarken izlemeniz gereken adımları, HES kodları, uçuş önlemleri, havalimanı kısıtlamaları, yurtdışı seferi gerçekleştiren ülkeler şeklinde detaylı olarak anlatacağız. 

Tüm Uçuşlarda HES Kodu Alma Zorunluluğu

Koronavirüs döneminde uçak bileti nasıl bulunur? diye sorduğunuzda, öncelikle yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından HES kodu alma zorunluluğu kılındığını görebilirsiniz.  Biletinizi almadan önce, HES yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı yazıp kimlik kartınızda yer alan seri numarasının son 4 rakamı ve kodun geçerliliğini koruyacağı gün sayısını yazıp 2023’e sms atmanız yeterli olacaktır. Ayrıca Appstore ya da Google Play üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasını indirip giriş yaptıktan sonra da kodunuzu rahatlıkla alabilirsiniz.

E-Devlet aracılığıyla da: e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama sekmesine “HES Kodu” yazıp, listeden “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sonrasında “YENİ HES KODU” kısmına tıklayıp, adımları takip ederek HES kodunuzu almanız mümkün oluyor. 

HES Kodu Nasıl Alınır? konusu hakkında detaylı bilgi edinmek için içeriğimize göz atabilirsiniz. 


Uçuşlardan Önce ve Uçuşlar Sırasında Hangi Önlemler Alınıyor?

Koronavirüs sürecinde uçak bileti nasıl bulunur? diye sormadan önce uçuş önlemlerini okumanız önem arz ediyor. Bilet almadan önce uçaklarda sosyal mesafe kuralı bazına oturma planı yapıldığını bilmelisiniz.

 • Sadece aynı aileden olan kişilere yan yana oturma izni veriliyor.
 • Bağımsız kişilerin ise koltuk sayısına göre olabildiğince uzak mesafelere yerleştirilmesi tercih ediliyor.
 • Ayrıca havayolu firmalarına iletilen genelge kapsamında, uçak kapasitesinin yüzde 3’ünün boş olması isteniyor.
 • Uçağın sağdan en arka sırası olarak belirlenen bu bölge izolasyon alanı olarak kabul ediliyor.
 • Buna ek olarak uçağa alım yapılırken de, yolcuların 1 metre aralıklarla beklemesi gerekirken, uçuş bekleme sırasında ve uçak içerisinde de maske kullanımı zorunlu tutuluyor. 2 saatten kısa uçuşlarda yiyecek servisi öngörülmezken, uzun uçuşlardaki ikramlar kapalı paketlerle yapılıyor.
 • Aynı zamanda koltuk ceplerinde de katalog, dergi ve menü gibi materyaller bulunmuyor. Tuvalet durumlarında yolcuların koridor ve kapı önlerinde sıra beklemesine izin verilmediğini, beklemeyi sadece oturduğunuz yerden sağlayabileceğinizi de eklemek istiyoruz. 
 • İniş sırasında uçaklar köprülü izolasyonlara park edilirken, uçak ve terminal arasında da mümkün olduğunca az yolcu taşınmasına önem veriliyor. Bunun yanında Türkiye’ye iniş gerçekleştiren tüm yolcuların geliş uçuşlarında yolcu bilgi formu doldurmaları zorunlu tutuluyor. Uçaktan inen her yolcu muayeneye tabi tutularak, semptom gösteren yolculara test uygulanıyor. Test sonucu pozitif çıkan yolcuların tedavisi ise Türkiye’de yapılıyor.


Havalimanı Kısıtlamalarının Güncel Durumları Nedir?

Koronavirüs sürecinde uçak yolculuğu gerçekleştirmek istiyorsanız, havalimanı kısıtlamaları hakkında bilgi sahibi olmak size fayda sağlayabilir.

 • Öncelikle havalimanlarında termal kamera ve temassız ısı ölçerler aracılığıyla ateş ölçümü yapılıyor.
 • Yüksek ateşteki yolcuların girişine kesinlikle izin verilmiyor.
 • Ayrıca bilet alırken kullandığınız HES kodunu check-in işlemlerinde de göstermeniz gerekiyor.
 • Kodla alakalı uyumsuzluğu bulunan veya riskli görülen yolcular uçuşa kabul edilmiyor. Aynı zamanda check-in sırasında daha önceden yanınıza alabildiğiniz bagajlara da sınırlama getirildiğini bilmelisiniz.
 • El çantası, evrak çantası, dizüstü bilgisayar ve bebek çantasından sadece birini almanıza müsaade ediliyor.
 • Buna ek olarak tüm kontrol noktalarının öncesi ve sonrasında, elinizi rahatlıkla dezenfekte edebileceğiniz el antiseptiği yerleştirildiğini göreceksiniz.
 • Havalimanlarındaki kafe, restoran ve dinlenme alanı ve mağazalarda belirli tedbir ve kısıtlamalar kapsamında hizmet sağlıyor.
 • Uçak içi temizliği ve dezenfeksiyonlar da ilgili hava yollarının sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Son olarak daha önce hastalığı geçirmiş olup herhangi bir risk taşımadığını kanıtlayan yolculara da uçuş izni sağlanabiliyor. 

Yurtdışı Uçuşlara Açılan Ülkeler Hangileri?

Yurtdışı uçuşlarda uygun uçak bileti arayışına girmeden önce uçuşlara açık ülkeleri incelemeniz gerekiyor. 15 Haziran itibariyle yurt dışı uçuşlara açılan ülkeler; İngiltere, Fransa, Belçika, İsviçre, Avusturya, Almanya, Danimarka olarak açıklanmıştır.  Ancak İngiltere haricinde bu ülkelerin, ülke vatandaşı veya oturum iznine sahip olma, transit uçuşlar, C ya da D tipi vize zorunluluğu, iş amaçlı seyahat sağlama gibi birbirinden farklı keskin kuralları bulunuyor. Bu ülkeler için uçak bileti nasıl bulunur? demeden önce kuralları detaylarıyla incelemeniz ve eksiklikleri de yerine getirmeniz önem arz ediyor.  Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Turistik Ziyarete Açılan Ülkeler

Arnavutluk, Maldivler, Pakistan, Kırgızistan, Kosova, Fas, KKTC, Irak, İngiltere, Sırbistan, Mısır, Kazakistan ve İran’a güncel olarak turistik seyahatler düzenlenmeye devam etmekle birlikte kurallar yukarıda sıralanan ülkelere göre daha sınırlı tutuluyor. Pegasus ve Türk Hava Yolları gibi uçuş firmaları bu ülkelere sefer düzenlemeye devam ediyor. Bunun dışında Pegasus Hava Yollarının güncel yurt dışı sefer listeleri arasında İtalya, Yunanistan, Ukrayna, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de sıralanıyor. Türk Hava Yolları ise uçuşlarını kademeli olarak gerçekleştiriyor. 

 • Arnavutluk:  Arnavutluk’a koronavirüs sürecinde uçak yolculuğu yapacaksanız, ülkeye varışta sağlık kontrolüne tabi tutulacağınızı bilmeniz gerekiyor. 
 • Maldivler: Maldivler için uygun uçak bileti arayışına girdiğinizde, 72 saat önce alınmış negatif Covid-19 testini ibraz etmeniz gerekiyor. Ayrıca raporun İngilizce olma zorunluluğu bulunuyor. 
 • Pakistan: Pakistan’a gitmek için resmi vize kurallarının geçerli olması yeterli görülüyor. Sadece Uluslararası Yolcu Sağlık Beyan Formu tüm yolcular tarafından doldurulması ve varışta ibraz edilmesi isteniyor. 
 • Kırgızistan: Kırgızistan’a da Pakistan gibi vize kuralları bazında rahatlıkla giriş sağlanabiliyor. 
 • Kosova: Kosova’ya seyahat etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı turistler için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Resmi vize kurallarını yerine getirmeniz yeterli. 
 • Fas: Fas vatandaşları dahil olmak üzere tüm yolcuların son 48 saat içerisinde negatif sonuç aldıkları PCR ve antijen test yaptırmaları talep ediliyor. 
 • KKTC: KKTC’ye gidecek tüm yolcuların son 5 gün içerisinde numune verilmiş negatif PCR testi yaptırmaları isteniyor. Ayrıca testlerin çıktı alınarak ibraz edilmesi gerekiyor. Testlerde hem İngilizce hem de Türkçe dil olması zorunluluğu bulunuyor. 
 • Irak: Seyahat edecek bütün yolcuların 14 gün süreyle ev karantinasına tabi tutulması önem arz ediyor. Ayrıca ülke vatandaşları dâhilinde tüm konukların son 72 saat içinde negatif sonuçlanan PCR testi yaptırmaları gerekiyor. 
 • İngiltere: İngiltere yolcuları için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Resmi vize kurallarıyla birlikte ülkeye giriş sağlayacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatları kapsamında evlerinde 14 gün sürelik karantina uygulamasına girmeleri öngörülüyor. 
 • Sırbistan: Sırbistan’da resmi vize kuraları çerçevesinde yolcu kabul eden ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye giren kişilere sadece pasaport kontrolünde, Sırpça ve İngilizce dillerinde bulaşıcı hastalığın yayılmasını ya da yok edilmesini önlemeye yönelik gerekli tedbirler hakkında yazılı bilgi veriliyor. 
 • Mısır: Ülke vatandaşları dahilinde bütün misafirlerden son 72 saat içerisinde negatif sonuçlanmış PCR testi talep ediliyor. Ayrıca testlerin Arapça ve İngilizce dillerinde alınması gerekiyor. 
 • Kazakistan: Ülkeye giriş sağlayan tüm yolculara ateş ölçümü yapılıyor. Ayrıca son 5 gün içerisinde alınmış negatif sonuçlu PCR testi uçuştan önce ibraz ediliyor. 
 • İran: Ülke vatandaşları haricinde, İran’a seyahat gerçekleştiren tüm konukların son 96 saat içerisinde İngilizce alınmış negatif PCR testi olma zorunluluğu bulunuyor. 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Covid Testi Nasıl ve Nerede Yapılır? Covid Testi Geçerli Olan Hastaneler Listesi

PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme

Yorum (0)
Yorum Bırak