PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme

PCR Testi Nedir? Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Uygulamasına Dair Bilgilendirme

COVID-19 ile birlikte sağlık konuları her zamankinden çok daha önem kazandı. Özellikle seyahat edenler için bazı COVID-19 prosedürlerinin çerçevesi de belli olmaya başladı. Yurt dışı seyahatlerde COVID-19 test sürecinin ne şekilde ilerlediğini merak eden tüm seyahat edecekler için PCR testi nasıl yapılır konusu da ayrı bir önem taşıyor. PCR testi nedir ve nasıl yapılır sorularına bu yazımızda cevap verirken yurt dışına gidecek yolcular için de COVID-19 testini nasıl yaptırabilirim sorusuna da açıklama getirmiş olacağız. 

COVID-19 test süreçlerine dair detaylı 'COVID-19 Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?' yazımıza göz atabilirsiniz. Tüm COVID-19 testi ve PCR testi içerikleri siz sayın misafirlerimizin, yolcularımızın ve tüm seyahat edeceklerin bilgilenmesi içindir.  

PCR Testi Nedir?

PCR testi olarak bilinen sağlık testi, bir yöntemin adı olarak tanımlanıyor. PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi adını alan bu testin bilinirliği COVID-19 sürecinde artmış durumda. PCR, tam olarak vücudumuzda herhangi bir virüs ya da bakterinin sayısını az da olsa yakalanmasını sağlayan ileri tanı yöntemidir. Her ne kadar adımı COVID-19 ile duymuş olsak da PCR uzun yıllardan bu yana tıp dünyasında kullanılıyor. Özellikle yurt dışına çıkacak ve gideceği ülke tarafından PCR testi istenen kişiler için PCR testi kısaca bu amaçla kullanılıyor. 


Yurt Dışına Çıkacaklar İçin PCR Testi Uygulaması

Eğer yurt dışına çıkacak ve gideceğiniz ülkeden PCR testi yaptırmış olmanız talep ediliyorsa il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde ve belirlenen kişilerce alınacak olan PCR numuneleri, Bakanlıkça yetkilendirilmiş COVID-19 laboratuvarları arasından il sağlık müdürlüğünce belirlenerek tetkikleri yapılıyor.  Aslında PCR testi hiçbir şikayeti olmayan kişilere yapılmamakta. Fakat yeni seyahat kuralları gereği yurt dışına çıkışlarda bu testi yaptırmak gerekiyor. Başta Almanya olmak üzere birçok ülke PCR testini ülkeye girişler için şart koşuyor. Sağlık Bakanlığı'nca yurt dışına gidecek kişilerin PCR testi yaptırması bu doğrultuda mümkün oluyor. Aşağıdaki kısa talimatları izleyerek PCR testi aşamalarını kontrol edebilirsiniz;

 • Vatandaş yabancı ayrımı olmaksızın, yurt dışına çıkışlarını belgeleyen bilet, davetiye, öğrenim belgesi ya da dilekçe gibi evraklarla il sağlık müdürlüğünce belirlenecek yerlere başvurunuzu yapın.
 • Başvurunuz sırasında 110 Türk Lirası tetkik bedeli ödemesini, belirlenen hesap numarasına yatırın. Yatırmış olduğunuza dair belgeyi de ibraz edin. Halk Sağlık Genel Müdürlüğü, Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41 IBAN nolu hesaptır. Hesap bilgilerini Sağlık Bakanlığı'nın sitesinden de kontrol edebilirsiniz.)
 • Görevli olarak yurt dışına çıkması gereken bir kamu görevlisi iseniz, görev belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde ücret ödemeyeceksiniz.

PCR testinizin sonucu PDF olarak E-Nabız sistemine yüklenecektir. E-Nabız sistemine kayıtlı olmayan kişiler ise il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerden sonuçlarını öğrenebilirler.

PCR Testi Kimlere Uygulanır?

Çocuk ya da yaşlı fark etmeksizin her yaş grubuna PCR testi uygulanır. Yaş sınırlaması olmayan PCR testinin pozitif olması virüsün tespit edildiği anlamına gelir. 


PCR Testi Nasıl Yapılır?

Eğer PCR testi yaptıracaksanız uygulamanın aşamalarını merak ediyor olmanız normal. PCR testi, pamuklu ve ince bir çubuk yardımıyla burun ve boğazdan alınan sürüntü örneği ile yapılıyor. Hastalığın seyrine göre testin uygulamasının değişkenlik göstermesi de ihtimaller arasında yer alıyor. Öksürükten çıkan balgam örneği gibi farklı yöntemler de kullanılabiliyor. 

PCR Testi Kaç Günde Sonuçlanıyor?

PCR testlerinde iki tür uygulama yer alıyor. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani ve hızlı sonuç veren PCR'dir. Gerçek zamanlı PCR sonucunuz 1-3 saat içinde çıkabiliyor. Hızlı sonuçlu PCR ise 15 dakikadan 1,5 saate kadar zaman aralığına sahip oluyor.

PCR Testi Otellerde Yapılıyor Mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın otellerde ve konaklama tesislerinde alınacak COVID-19 tedbirlerine gelen son güncellemesi ile birlikte oteller sağlık kuruluşları ile anlaşacak ve bu otellerde sağlık görevlileri bulunacak. Sağlık görevlilerin talebi doğrultusunda turistlere PCR testi uygulanacak.

PCR Testi Havaalanlarında Yapılıyor Mu?

Yurt dışına seyahat edecek yolcular  için hem İstanbul Havalimanı hem de Sabiha Gökçen Havalimanı'nda PCR testi yaptırmak mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı içinde gelen yolcu katında Acıbadem klinik yanında PCR testi yaptırabilirsiniz. Türkiye'den yurt dışına seyahat edecek olan yolcuların test sonuçları terminal içindeki laboratuvarda incelenerek en geç 5 saat içinde kendilerine bildiriliyor. 

İstanbul Havalimanı'nda ise dış hatlar terminalinde iki ayrı noktada toplam 5 bin metrekarelik alanda gelen ve giden yolcular PCR testi uygulaması yapılmakta. PCR testinin sonuçları Türkçe ve İngilizce olarak mail üzerinden gönderiliyor ya da çıktı olarak veriliyor. 

PCR Testi ile Antikor Testi Aynı Şey Mi?

Antikor testi daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğimizi ya da virüse karşı bağışıklığımızın olup olmadığını tanımlamayı amaçlar. Bu yüzden antikor testi hasta olup olmadığımıza dair bilgi vermez. PCR testi, virüsün genetik bilgisini ve bir kimseyi enfekte edip etmediğini belirtir. Hastalığın antikoru oluşmamışken PCR yöntemi sonuç verir. Antikor testi ise COVID-19’a yol açan SARS CoV- 2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu total IgG tipi antikorları ölçer. Koldan kan alınarak yapılan ve hastalığa karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığımızı gösteren bir testtir. 

İstanbul’dan Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Yapacak Kurumlar 

Yurt dışına çıkacak turistler veya misafirler (vatandaş-yabancı ayrımı olmaksızın), yurt dışı çıkışlarını belgeleyen (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe gibi) belgelerle İstanbul’dan Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Yapacak Kurumlar'dan PCR Testi yaptırabilecek. Kamuya ait laboratuvarlar Bakanlığın uygun gördüğü şekilde Kamu hastane hesabına yatırılan dekont ile özel ve üniversite laboratuvarları ise kendi hesabına yatırılan ücret dekontu ile işlem başlatacaklardır.

 • Acıbadem Hastaneleri
 • Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastaneleri
 • Biruni Üniversitesi Hastanesi
 • Florence Nightingale Hastaneleri
 • Koç Üniversitesi Hastanesi
 • Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 • Medipol Hastaneleri
 • S.B. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi
 • Sbü Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 • Sultangazi Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi
 • Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Özel Medicana Internatinational Hastaneleri
 • Özel Memorial Hastaneleri
 • Özel Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastaneleri
 • Ümraniye Eğitim Ve Araştirma Hastanesi
 • Üsküdar Üniversitesi Özel Np Beyin Hastanesi
 • İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştirma Hastanesi
 • İstanbul Sbü Hamidiye Şişli Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tip Fakültesi Hastanesi
 • İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tip Fakültesi Hastanesi
 • İstinye Üniversitesi Hastanesi

Hangi Ülkeler PCR Testi İstiyor? PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi içeriğimize tıklayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

HIS Travel PCR Testi Uygulaması Başladı!

PCR testi yaptırmak için bizimle aşağıdaki telefon ya da mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Mail: pcr@his.com.tr

Telefon: 0850 241 89 96 

HIS PCR Testi Ücreti Nedir?

 • Anlaşmalı Hastanelerde Covid Değerlendirme Paketi: 340 TL + KDV
 • Yerinde Örnek Alımı (HIS Travel Ofis) Covid Değerlendirme Paketi: 380 TL + KDV

HIS PCR Testi Ne Zaman Sonuçlanıyor?

İstanbul ve Ankara’da yapılan PCR testleri 24 saat içinde sonuçlanmaktadır.

HIS Travel PCR Testini Sadece T.C Vatandaşları Mı Yaptırabilir?

Hayır, HIS Travel PCR Testi hizmetimizden başka ülkelerin vatandaşları, T.C vatandaşları, yurt dışından gelen ya da yurtdışına gidecek tüm misafirler faydalanabilir.

Yorum (0)
Yorum Bırak