İnternette Gezebileceğiniz 6 Yer

İnternette Gezebileceğiniz 6 Yer

Dünya üzerinde online gezebileceğiniz birbirinden güzel yerler var.  Sosyal izolasyonun önem kazandığı şu günlerde kitap okuyarakfilm izleyerek ve hobi uğraşlarıyla zamanımızı değerlendirmeye çalışıyoruz. Fakat evden çıkmadan yeni yerler de keşfedebiliriz.  Nasıl mı? İnternette birbirinden güzel gezebileceğimiz ülkeler, şehirler, yapılar ve doğal güzellikler var. Gelin hep beraber internetten gezebileceğiniz yerleri incelemeye başlayalım.

1- Hindistan

Kendine has eğlence tarzları, gelenekleri, yemek kültürü ve renkli yaşamıyla dünyada adından çokça söz ettiren bir ülke. 1 milyarın üzerinde nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak bilinen Hindistan, yılın neredeyse her günü düzenlenen bol müzikli, eğlenceli festivalleri nedeniyle ‘’festival ülkesi’’ olarak da anılıyor. Hindistan hakkında kısa bilgiler sizler için geliyor. Dünyaca ünlü Bollywood sineması Hindistan’ın geleneksel kültürünü yansıtır. Modern mimariyle inşa edilen Yeni Delhi ülkenin başkentidir. Hindistan’da resmi diller olan Hintçe ve İngilizce dışında 850 farklı dil konuşulmaktadır. Hindistan’ın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında; Delhi, Agra, Jaiour, Varanasi, Mumbai, Goa, Kerala ve Chennai bulunuyor. Online ziyaretiniz sırasında gezi planınıza bu yapıları da ekleyebilirsiniz:


Taj Mahal: Hindistan’ın en sembolik anıtı Taj Mahal, Agra’da bulunuyor. Babürler’in Şahı Cihan’ın çok sevdiği eşi Ercümend Banu-Begüm Mümtaz Mahal için yaptırdığı bu türbe dünyanın en etkileyici yapılarından bir tanesi. 20 bin işçinin 22 senede tamamladığı Taj Mahal, online Hindistan turunuzun ilk ayağı olmalı.

Altın Tapınak: Sihistlerin 4. gurusu Guru Ram Das tarafından 1577 Amritsar'da inşa edilen Altın Tapınak, Sihistlerin (tek tanrılı bir din olan Sihizm’in ve kutsal kitabı Guru Granth Sahib'dir) manevi başkenti olarak kabul ediliyor. "Kutsal Nejtar Havuzu", ismini Altın Tapınak'ın çevresindeki sudan alıyor. Altın Tapınak, dünyanın her yerinden inananları buraya çekiyor. Muhteşem yapı ziyaretçi sayısıyla Taj Mahal'e rakip bir kültürel hazine.

Varanasi: Diğer yerlerden çok farklı olan Varanasi, Hindistan'ın en spiritüel yerlerinden birisi. Hindular için kutsal bir şehir olan Varanasi’de pek çok Hintli ritüellerini şehrin nehrinde gerçekleştirir.


Ajanta ve Ellora Mağaraları: Kuzey Maharashtra'da, Aurangabad yakınlarındaki, Ajanta Ellora mağaralarıdır, Hindistan’ın muhteşem doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Yamaçtaki kayaya oyulmuş bu mağaralar, insanda saygı hissini uyandırıyor. Online turunuzda bu mağaraları yakından incelemelisiniz.

2- Paris

Zamanında Lutetia adında bir Roma şehri olan Paris, Fransa’nın en büyüleyici şehirlerinden bir tanesidir. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Paris’i karış karış Google uygulamaları üzerinden de keşfetmeniz mümkün. İşte Paris’in birbirinden güzel yerleri ve yapıları:

Eyfel Kulesi: Dünyanın en meşhur simgelerinden birisi haline gelen Eyfel Kule’siz Paris gezi rehberi olur mu hiç! Herkesin az çok bildiği Eyfel Kulesi hakkında genel bir bilgi verelim: Bir diğer adıyla Paris Kulesi olarak da bilinen Eyfel, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlandı. İlk önce Barcelona’da 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlanan kule, bu fikrin reddedilmesi nedeniyle, 1887’de başlanarak 1889’de tamamlandı. Buraya tıklayarak Paris turunuza Eyfel Kulesi’nden başlayabilirsiniz.


Louvre Müzesi: Dünyanın en önemli ve en ünlü müzelerinden olan Louvre Müzesi, 35 bini aşkın heykel, resim, Antik Yunan, Mısır ve İslam objeleriyle ziyaretçini ağırlıyor. Mona Lisa gibi Avrupa sanat tarihine yön veren birçok değerli eserin yer aldığı müze, 1200’lerde inşa edilerek, ilk restorasyonu on altıncı yüzyılın ortalarında yapılmış kendisi de sanat eseri olan bir yapı. Müzeler ilginizi çekiyorsa dünyanın en iyi müzelerini inceleyebilir ve evinizden hiç çıkmadan sanata doyabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali: Notre Dame Katedrali, meşhur Sen Nehri’ndeki küçük bir adada yer alıyor. Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi kadar, hatta bazen daha fazla turist alan katedralin üç adet kapısı bulunuyor. Notre Dame’un Kamburu kitabına konu olan gotik üslupla inşa edilen katedrali dünya kültür mirasının en önemli yapılarının arasında bulunuyor.


Montmartre Tepesi: Picasso, Salvador Dali, Vincent Van Gogh ve Renoir gibi birçok önemli ressamın zamanında çalışmalarını sürdüğü bu yer, Paris’in en sanatsal bölgelerinden bir tanesi. Dünyanın en önemli eserlerinin yapıldığı Mortmartre Tepesi, ressamların dışında başka güzel sanatlar dallarıyla da ilgilenen sanatçıların uğrak yeri olmuş.

Şanzalize Caddesi ve Zafer Takı: Paris’te gezilecek ve görülecek yerlerden bir diğeri de Fransanın ve dünyanın en lüks markalarının bulunduğu 2 km uzunluğundaki ünlü Şanzelize Caddesi. Bu meşhur cadde bir ucu Zafer Takı ile taçlandırılmış halde internette sizi bekliyor olacak.

Paris’in bir diğer gezilecek yerleri ise; Concorde Meydanı, Pantheon Anıtı, Paris Opera Binası ve Sacré Coeur Bazilikası.

3- Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden birisi olan Amerika, dünyanın en fazla göç alan ülkeler arasında bulunuyor. Hollywood filmlerinden de kültürüne aşina olduğumuz özgürlükler ülkesinde görülmesi gereken çok yer var. İşte Amerika’da gezilecek en güzel yerlerden birkaçı:

Büyük Kanyon: Çölden orman arazisine kadar çeşitli ekosistemlere ev sahipliği yapan Büyük Kanyon Ulusal Parkı, nesli tükenmekte olan birçok hayvan ve bitki için ekolojik bir sığınak görevi görmektedir. 17 milyon yıl boyunca oluşumu devam eden Büyük Kanyon’da binlerce gizli mağaranın olduğu tahmin ediliyor. Online turunuzda Büyük Kanyon’un derinliklerini keşfedebilirsiniz.


Niagara Şelaleri: Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada arasındaki Niagara Nehri üzerinde bulunan şelale, dünyaca ünlüdür. Niagara Şelalesi, Kanada’nın Ontario eyaletiyle ABD’nin New York eyaleti arasında bulunuyor.

Özgürlük Heykeli: Özgürlük Heykeli, ABD’nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi haline gelmiş. Anıtsal heykel aynı zamanda gözlem kulesi işlevini de görüyor.

Yellowstone Milli Parkı: ABD’nin Wyoming Eyaletinde bulunan dünyanın ilk ulusal parkı olarak korunma altına alınan Yellowstone Milli Parkı’nın içerisinde bulunan 70 bin yıldır püskürmek için bekleyen yanardağı, yüzlerce metre yükseklikte sıcak su fışkıran kaynakları, jeotermallerleriyle tam bir doğa harikası. Boz ayılar, bizonlar, kurtlar ve daha birçok hayvana ev sahipliği yapan dünyanın ilk milli parkı Yellowstone’u görmeye her yıl 18 milyon kişi ziyaret ediyor.

Times Square: New York’un kalbinin attığı dünyanın en büyük meydanlarından birisi olan Times Square, kesinlikle Amerika’da gezilmesi, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Online Amerika gezinize Times Meydanı’nı mutlaka eklemelisiniz.

San Antonio River Walk: Teksas’ta bulunan San Antonio River Walk, muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Barlar, mağazalar, restoranlar, doğa, kamusal sanat eserleriyle River Walk, turistik bir cazibe merkezidir. Amerika’nın doğal güzelliklerini, tarihi yerlerini evinizden keşfetmek için linkine tıklayabilirsiniz.


4- Roma

Heykel ve resim sanatının başkenti ölümsüz şehir Roma, İtalya’da gezilecek yerler denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden birisidir. Bazilikalar, katedraller, kiliseler, saraylar, müzeler, çeşmeler ve tıpkı bir sanat eseri gibi yapılmış evler… Burası, Vatikan gibi dünyanın sayılı sanat eserlerinin bulunduğu, zamanın ötesine geçmiş bir şehir. Gelin bu şehirde internet üzerinden nereleri keşfedebilirsiniz onları incelemeye başlayalım.

Kolezyum: Roma’nın ikonik simgesi haline gelmiş Kolezyum, zamanında dünyanın en büyük arenasıymış. Gladyatörlerin birbirlerine ve hayvanlara karşı savaştığı Kolezyum, MS.80 yılında inşa edilmiştir. Buraya tıklayarak Roma gezinize Kolezyum’dan başlayabilirsiniz.


Santa Maria Maggiore Bazilikası: 4. yüzyılda Meryem Ana’nın kendisine görünmesinden sonra Papa Liberus tarafından yaptırılan Santa Maria Maggiore Bazilikası (Basilica di Santa Maria Maggiore), farklı mimari tarzların bir arada kullanıldığı, altın, mozaik ve mermerlerle süslü, ihtişamlı bir yapı. Bazilikanın ince işçiliği de oldukça etkileyici bir görünüme sahip.

Arco di Costantino (Constantine Takı): 1. yüzyıl yapısı olarak ilk Hristiyan İmparator Konstantin’in zaferini kutlamak amacı ile inşa edilen Arco di Costantino, Roma içerisinde ayakta kalan tek tak olarak biliniyor. Constantinus’un İmparator Maxentius’a karşı kazandığı zafere adanan tak, Kolezyum’a yürüme mesafesinde bulunuyor.

Navona Meydanı: Roma’nın en güzel ve en canlı meydanlarından biri Navona Meydanı, aynı zamanda şehrin merkezi sayılıyor. Buram buram tarih kokan bu meydan barok tarzının bir başyapıtı. İtalyan sanatçı ve mimar Gian Lorenzo Bernini’nin dünyanın dört büyük ırmağı Nil, Rio de la Plata, Ganj ve Tuna’dan ilham alarak tasarladığı şaheser Fontana dei Quattro Fiumi çeşmesi meydanın en göz alıcı yeri olarak biliniyor.


Vatikan: Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan (Vatican City), Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. 930 civarında yerli nüfusa sahip, devlet başkanının papa olduğu, 100 kişilik İsviçreli Muhafızlar tarafından korunan ve 1929’dan bu yana bağımsız olan bu küçük devlette, Vatikan Müzeleri Kompleksi,  Vatikan Bahçeleri ve eski bir papalık kalesi olan ve Vatikan duvarlarının dışında yer alan Sant’Angelo Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

5- İngiltere

‘’Güneş Batmayan Ülke’’ İngiltere, farklı bir coğrafyanın kapılarını aralıyor. Britanya Adası üzerine kurulmuş ve birden fazla medeniyete ev sahipliği yapan ülke, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle de ünlü. İnternetten İngiltere’nin nerelerini gezebilirsiniz gelin beraber inceleyelim.

Stonehenge: İngiltere seyahatinin en ilgi çekici noktalarından birisi hiç şüphesiz UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Stonehenge’dir. Ne zaman ve kimin yaptığına dair bir yazılı kaynak bulunmayan Stonehenge’i İngiltere turunuzun ilk durağı yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Tower Of London (Londra Kalesi): 72 bin metrekarelik alanıyla ziyaretçilerine kapılarını açan bu kale tarihte birçok farklı amaç için devletler tarafından kullanılmıştır. Ayrıca Kral Yolu’na da ev sahipliği yapan Tower Of London yapıtını da ziyaret planınıza ekleyebilirsiniz.

Lake District National Park (Göl Bölgesi Ulusal Parkı): Büyük bir alanı kaplayan bölgede gölün etrafında bulunan dağ bölgesi açıkça mavi ve yeşilin buluştuğu tabloları andırıyor. Bunun gibi seyrine doyulmaz manzaralar Lake District National Park’ta bulunuyor.

Cambridge Üniversitesi: Cambridge şehrinde bulunan üniversite, 1209 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olmasının yanında dünyanın en eski dördüncü, İngiltere'nin ise en büyük eğitim kurumlarından biridir. Cambridge şehrinin tarihini, mimarisini ve doğal güzelliklerini yansıtan okul, Oxford üniversitesinden ayrılan akademisyenler tarafından kurulmasıyla biliniyor. Şehrin geneline yayılan tarihi üniversite binaları, müzeleri, botanik bahçeleri ve kütüphaneleri ile dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri ve turistleri cezbediyor.


6- Mısır

Ortadoğu'nun en büyük ülkelerinden birisi olan Mısır, 7.000 küsur yıllık geçmişe sahiptir. Birçok uygarlığın geçiş noktası olan bu otantik ülkede Dünyanın Yedi Harikalarından birisi olan piramitler bulunuyor. Uygarlık tarihinin en eski yapılarını keşfe dalarken kendinizi bambaşka bir dünyada hissedebilirsiniz. Mısır’da gezilmesi gereken başlıca yerler sizler için geliyor.


Kahire: Mısır’ın en turistik şehirlerinden birisi olan Kahire’de gezilecek çok yer var. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Mısır Eserleri Müzesi, Gize Piramitleri, Hisar, Asma Kilise, Ben Ezra Sinagogu, Han el Halili Çarşısı, Sultan Hasan Camisi, Bayt al Suhaymi bulunuyor. Buraya tıklayarak piramitleri farklı açılardan inceleyebilirsiniz.

Gize Piramitleri: Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitlerinden oluşan Gize Piramitleri, kuşkusuz dünyanın en etkileyici yapılarıdır. Binlerce yıldan beri insanlığın hayranlığını kazanan piramitlerin 2 milyon taştan meydana geldiği söyleniyor. Piramitleri oluşturan taşların her birinin binlerce ton ağırlığında olması, zamanında nasıl bir teknoloji kullanıldığı konusunda hala gizemini koruyor.


Luksor: Bölgeye hayat veren en büyük su kaynağı olan Nil Nehri kıyısında bulunan ve dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak nitelendirilen Luksor şehrinde; onlarca tapınak, anıt ve tarihi eser yer alıyor. Antik bir Mısır şehri olan Thebes Harabeleri’nin üzerine kurulan bu tarihi şehir, Luksor Tapınağı, Krallar ve Kraliçeler Vadisi ve Hatshepsut Tapınaği turistlerin ve tarihseverlerin her zaman gözdesi.

Yorum (0)
Yorum Bırak