İş Seyahatinizi Doğu Ekspresi ile Birleştirmeniz İçin 5 Neden

İş Seyahatinizi Doğu Ekspresi ile Birleştirmeniz İçin 5 Neden

Doğu Anadolu’nun saklı yerlerini iş seyahati sırasında keşfetmeye ne dersiniz? Dizüstü bilgisayarınızı alıp tren yolculuğu sırasında çalışmak muhteşem olmaz mıydı? Modern dünyada insan alışkanlıkları ve beklentilerinin değişmesi tatil anlayışında yeni trendlerin oluşmasını sağladı. Son yıllarda bu yeni trendler arasında en fazla yükselişe geçen ise bleisure seyahatler. İş ve tatili bir arada sunan iş seyahatleri diğer adıyla bleisure seyahatler, iş hayatını olduğundan daha keyifli ve verimli bir hale getirmek için birebir.

Doğu Ekspresi; hem çalışıp hem de tatil yapılacak seçeneklerden birisi. Türkiye’nin en önemli tren rotalarından birisi olan Doğu Ekspresi ile iş seyahatinizi birleştirmeniz için 5 nedeni sizler için sıraladık.

1-Doğu Anadolu Kadim Tarihiyle Eşsiz Bölge

Doğanın eliyle harikalar diyarına dönüşen Doğu Anadolu’nun köklü bir tarihi geçmişi bulunuyor. Büyüleyici görüntülere maruz kalacağınız Doğu Ekspresinin rotaları Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’ı içeriyor. Tabii bu yerlerde onlarca görülecek tarihi yer mevcut. Örneğin yolculuğunuzun Sivas durağında Ulu Camii’yi, Erzurum’da Aziziye Tablası, Üç Kümbetler gibi tarihi yapıları, Kars’ta ise Ani Harabelerini yakından görebilirsiniz. Asur, Hitit, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan Doğu Anadolu, pek çok kültür ve dinin izlerini taşıyor.


2-Dünyanın En Güzel Manzaraları Eşliğinde Yolculuk Keyfi

Bir düşünün, hem yolculuk edebileceğiniz, hem de yolculuğunuz sırasında rahat yataklarda uyuyabileceğiniz bir iş seyahatini! Aynı zamanda burada çalışabilmeniz için gerekli olan internet, masa, sandalye de olsun. İşte bunların hepsi Doğu ekspresinde mevcut. Şunu da belirtmemizde fayda var; Doğu Ekspresi treni en güzel yerlerden genelde 07:00-07:30 saatleri arasında geçiyor. Sabah erkenden kalkıp güzel manzaraları izleyip ardından çalışmaya başlayabilirsiniz.

3- Yolculuk Sırasında Verimli Çalışmak İçin Birebir: Doğu Ekspresi

Aylarca evde veya ofiste masa başında çalışmış olabilirsiniz. Peki kim iş seyahati sırasında boyunca kendine ait bir tren vagonunda güzel manzaralar izleyip çalışmaya devam istemez ki? Yapılan araştırmalara göre farklı yerlerde çalışmanın verimliliği arttırmanın yanında; çalışanların daha yaratıcı olmasını da sağladığı belirlenmiş. İş seyahatinizi daha verimli ve mutlu geçirecek olmanız iş seyahatlerinde Doğu Ekspresini tercih etmeniz için önemli bir etken olacaktır.


4-Anadolu Lezzetlerinin Birleşimi: Doğu Anadolu Mutfağı

Yöresel lezzetlerin tadına bakmak iş seyahatlerinin olmazsa olmazlarındandır. Turistik Doğu Ekspresinde geliş ve gidiş yönü olmak üzere toplamda 2,5 -3 saat mola verildiği için yöresel lezzetleri deneyimleyebilmeniz mümkün. Bir gün önce Kayseri’de mantı ziyafeti çektikten sonra bir gün sonra Kars’ın o güzel peynirlerinden tatmak… Erzican’ın evelik sarması, Kayseri’nin mantısı, Kars’ın Kars Kazı, Hangel’i, gravyer peyniri ve Erzurum’un Cağ Kebabı darken her durakta nefis lezzetleri deneyimleme fırsatını Doğu Ekspresi’nde bulabilirsiniz.

5- Son Durak Kars’ta Farklı Bir İş Seyahati Deneyimi

Eğer kışın Doğu Ekspresi ile iş seyahati yapacaksanız sizlere birkaç önerimiz olacak. Kars’ta bulunan Çıldır Gölü’nde, Doğu Ekspresi yolculuğunda klasikleşmiş bir aktivite haline gelen atlı kızağa binebilirsiniz. Eğer lezzetli bir göl balığı yemek isterseniz gölde balık tutmanızda mümkün. Buz tutmuş gölde küçük oyuklar açarak balık tutmak son derece eğlenceli olacaktır. Bu arada Kars’ta her yerde peynir dükkanına denk gelebilirsiniz. Meşhur Kars Gravyer peynirini tatmalı ve mutlaka almasınız. Üstelik Kars’ta Türkiye’nin ilk peynir müzesi yer alıyor. Boğatepe’de bulunan müzeye uğramanızda fayda var.

Kars hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz; Kars Gezi Rehberi: Kars’ta Yapılacak Şeyler ve Gidilecek Yerler Nelerdir? adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 


Peki Doğu Ekspresi ile Ne Zaman Yolculuk Yapabilirsiniz?

Doğu Ekspresi her ne kadar kış aylarında yoğun rağbet görse de; Doğu Anadolu her mevsim ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan bir bölgedir. Eğer iş seyahatiniz sırasında eşi benzeri olmayan manzaralara tanıklık etmek isterseniz Turistik Doğu Ekspresi doğru bir tercih olacaktır. Göz alıcı kar manzaralarını görmek için Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında ekspresi tercih edebilirsiniz. İlkbaharın tüm güzelliklerine şahit olabileceğiniz Mayıs ayında ise akarsu ve şelaleleri yakından görmeniz mümkün.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Türkiye’de Keşfetmeniz Gereken Muhteşem Tren Rotaları

Merak Edenler İçin 10 Maddede Doğu Ekspresi Nedir?

Yorum (0)
Yorum Bırak