Korona Sertifikası Nedir, Korona Sertifikası Nasıl Alınır?

Korona Sertifikası Nedir, Korona Sertifikası Nasıl Alınır?

(09.06.2020 tarihinde güncellenmiştir)

*Bu içerik, korona sertifikasına yönelik bilgi amaçlı yazılmıştır. HIS Travel olarak korona sertifikası verme hizmetimiz bulunmamaktadır.

Turizm Bakanlığı, 2020 yaz sezonundan itibaren geçerli olacak Sağlıklı Turizm Sertifikasyon programını başlattı. Korona sertifikası olarak da bilinen sertifika hakkında tüm merak edilenleri Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bakanlığın yayımladığı genelgede turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla, halen faal olan veya faaliyete geçecek olan konaklama tesislerinde uygulanması gereken maddelerine ulaşmak için Normalleşme Sürecinde Otellerde Konaklamalar Nasıl Olacak? içeriğimizi okuyabilirsiniz,

Korona Sertifikası Nedir?

Mayıs ayının sonunda açılması öngörülen işletmelerde uluslararası kabul gören bir sertifikasyon süreci işlemeye başlayacak.  Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen hijyen kurallarına uyan oteller ve tesisler ''korona sertifikası'' alabilecek ve turizm sezonunda bu sertikayı alan oteller hizmet verebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy koronasız oteller sertifikası alan tesislerde açık büfelerin yemeklerin kalkacağı, sahillerdeki şezlong sayılarının azaltılacağı ve tesislerin yarı kapasiteyle çalışacağının da altını çizdi.

Koronasız Oteller

8 Haziran 2020 itibariyle Sağlıklı Turizm Sertifikası Alan Oteller belli oldu. Buraya tıklayarak sağlıklı turizm sertifikası alan otelleri inceleyebilirsiniz.

Korona Sertifikası İçin Hangi Kriterlere Dikkat Ediliyor?

Tesislere Mayıs ayının sonunda verilmesi planlanıyor. Fakat işletmelerin korona sertifikası alabilmesi için Sağlık Bakanlığı birtakım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlardan bazıları ise şöyle:

 • Misafirlerin son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkelerin kaydının tutulması
 • Tesislerin her bir köşesinin koronavirüs için steril hale getirilmesi (ozon ve ULV makineleri ile dezenfeksiyon)
 • Standartlara uygun malzemelerin kullanılması
 • Tesiste çalışanların pandemi eğitimi almış olması
 • Ortak kullanılan alanların sosyal mesafeye uygun olması (periyodik açık ve kapalı alan dezenfeksiyonu)
 • Otel içerisindeki misafirlerin termal kameralarla ateşlerinin ölçülmesi
 • Tesiste sağlık bakanlığınca belirlenen standartlara uygun sağlık ekipmanlarının ve görevlilerinin hazır bulundurulması

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programının Kriterleri Nelerdir?

Türkiye’nin yeni sertifikasyon programı, “Yolcu sağlığı ve güvenliği”, “Çalışan sağlığı ve güvenliği”, “Tesislerde alınan önlemler” ve “Ulaşım araçlarında alınan önlemler” olmak üzere 4 ana başlıktan oluşur. Salgının yayılmasını önlemek üzere konaklama ve yeme-içme tesislerinin alması gereken tedbirleri ve söz konusu süreçte faaliyetlerine ilişkin düzenleme ve önlemlerle ilgili süreçleri kapsar.

Buraya tıklayarak konaklama tesisleri ve yeme & içme tesisleri için pandemi süresince uygulanacak Covid-19 ve hijyen uygulamaları değerlendirme formuna ulaşabilir ve önemleri bu formda belirtilen kriterler doğrultusunda alabilirsiniz.  

Korona Sertifikası Nasıl Alınır?

Korona sertifikası almak için https://www.tga.gov.tr/turkiyenin-guvenli-turizm-programi-hakkinda/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu linkte yer alan iletişim bilgileri ile bulunduğunuz bölgedeki işletmeniz için gerekli olan zorunlulukları yerine getirip başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Otellerde Koronavirüs İçin Yapılması Gerekenler Listesinde Neler Bulunuyor?

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan coronavirus salgınına yönelik yeni önlem ve tedbirler arasında öne çıkan; konaklama sektörünü ve otelleri ilgilendiren başlıkları gelin hep beraber inceleyelim.


Genel Hijyen ve Odaların Temizliği

 • Sık dokunulan yüzeylerin, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilmesi son derece önemli.
 • Bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra sulandırılmış çamaşır suyu ve klor tableti kullanılması ve misafirin kullandığı nevresim, çarşaf, havlu ürünlerinin katlanması sırasında silkeleme işleminin kesinlikle yapılmaması hijyen kurallarının başında geliyor.
 • Aynı zamanda çamaşırların da 90 derecede yıkanması gerektiğinin altı çiziliyor.
 • Listenin en dikkat çeken maddesi ise koronavirüs tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılması ve boş bırakılması.

Ortak Alanların Güvenliği

 • Virüs kalabalık alanlarda daha kolay bulaştığı için ortak alanların da bu yönergeye uyması gerekiyor.
 • Odalardaki ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük temizlik sırasında açık olacak; temizlik sonrasında en az 1 saat havalandırılması ve oda temizliğini yapacak kişinin eldiven giyecek ve temizliği eldivenli olarak yapması ve bir sonraki oda temizliğinden önce yeni eldiven giymesi önemli bir rol oynuyor.
 • Bunun yanı sıra; sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmaması ve oyun parkları ve çocuk kulüplerinde temizlenmesi zor oyuncaklar bulundurulmaması koronavirüs tedbirleri arasında yer alıyor.

Restoran Önemleri

Restoranlarda da bir dizi önlem alınacak.

 • Masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak. 
 • Restoran çalışanlarının el temizliklerine dikkat etmesi ve restoranlarda servisin çalışanlar tarafından yapılması tesislerin korona sertifikası alabilmesi için uyması gereken kurallar arasında bulunuyor.

Özel Kıyafet ve Maske Kullanım Zorunluluğu

Virüs sonrasında sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirlerin alınması planlanıyor. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor.

Uçaklar İçin Düzenleme

Sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelmesi bekleniyor. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar mevcut.


Korona Sertifikası Oteller İçin Neden Gerekli?

Her zaman yenilik ve farklılıklarıyla önce çıkması gereken otel ve tesis turizmde önemli bir yere sahip. Tesislerin öngürüyle aldıkları önemler, temizlik kuralları, misafir güvenliği  ve korona günlerinde misafirlerine sundukları tatil deneyimini paylaşması gerekiyor.  Bu zorlu süreçten kazanımlarıyla adından söz ettirmek isteyen tesisler, dezenfekte edilmiş ortak alanlar ve odalar, güvenli sosyal mesafesinin sağlanması gibi konulara özen gösteriyor. 

Korona Sertifikası Alan Otellere Nasıl Ulaşılır?

Kültür ve turizm bakanlığınca yapılan açıklamalardan sonra oteller de yönergeye uygun olarak hazırlıklara başladı. Sağlık bakanlığı tarafından belirtilen kurallara uygun oteller korona sertifikasını alabilecek. İlgili otellere arama motorlarından ''korona sertifikası alan oteller'' sorgusuyla ulaşabilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak