Turizmde Sosyal Mesafe Kuralları Nerelerde Uygulanacak?

Turizmde Sosyal Mesafe Kuralları Nerelerde Uygulanacak?

Sağlık Bakanlığı salgına karşı korunmada en iyi tedbirin sosyal mesafe ve sık sık el yıkama olduğunu belirtiyor. Özellikle sosyal mesafe sosyal veya uzaklaşma; bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını durdurmak veya yavaşlatmak için alınan önlemleri ifade etmektedir. Bir birey için, kendiniz ve başka bir kişi arasında enfekte olmaktan veya başka birine bulaşmaktan kaçınmak için yeterli mesafeyi (2 metre veya daha fazla) korumak anlamına gelir. Sağlık otoritelerince uyulması tavsiye edilen sosyal mesafe çok etkili ve yeterlidir. 

Peki halkın sağlığını korumaya yönelik adımlar neticesinde turizm ile alakalı yerlerde sosyal mesafe kuralları nasıl ve hangi önlemler alındı? Gelin bu sorunun cevabına hep beraber bakalım: 

Plajlarda Uyulması Gereken Sosyal Mesafe Kuralları

Koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından, "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi" güncellendi. Yeni başlıkların eklendiği rehberde bazı değişiklikler de yapıldı. Bu rehbere göre sosyal mesafe kurallarına uyulması gereken yerler şöyle belirlendi: 

 • COVID-19 açısından riskli olan 65 yaş üzeri, yüksek tansiyon, kalp, şeker vb. hastalığı olan kişiler plaj ve yüzme alanlarını kullanmaları esnasında dikkatli olmaları konusunda uyarılacak.
 • Plaj ve yüzme alanında kişiler arasında en az 1,5 metre olan sosyal mesafeyi sağlamaları konusunda uyarılacak.
 • COVID-19 temas riskini artıracağından plaj ve yüzme alanlarında uzun süre kalınmayacak.
 • Sosyal mesafe kurallarına uyulacak.  Aynı ailedekiler (anne veya babanın yanındaki çocuklar) veya otellerde aynı odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilecek.


 • Plaj alanında kalabalık oluşmasını engellemek için, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiş bir kapasite belirlenmeli ve girişte bu kapasitede kadar misafir kabulünü sağlayan personel bulundurulacak. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye1 kişi olacak şekilde kapasite 162 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI tarafından belirlenmektedir.
 • Şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nin tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Taşımacılığı Sırasında Uyulması Gereken Sosyal Mesafe Kuralları 

Ülkemizde COVID-19 salgınının kontrolünde yeni normal dönem kapsamında karayolu, demiryolu, deniz ve havayolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken bazı önlemler ve sosyal mesafe kuralları şöyle: 

 • Araç içine COVID-19 ile ilgili uyulması gereken kurallar görünür bir şekilde asılacak ve aracı kullananlar ve yolcuların bu kurallara uyması sağlanacak. Terminaller ve araçlarda COVID-19 ile ilgili önlemlere ait anonslar yapılacak.
 • Bilet satış ofislerinde, yazıhanelerde, yönetimde çalışan personellerle eğer mümkünse yüz yüze toplantılar veya etkinlikler sınırlandırılacak, yerlerine telekonferanslar veya çevirim içi etkinlikler konulacak ve yüz yüze toplantılar veya etkinlikler yapılacaksa da daha az sayıda kişinin katılımı sağlanacak.
 • Tüm araçlarda şüpheli COVID-19 vakaları için koltuk ayırılacak. Örneğin; uzun mesafeye gidecek yolcu otobüslerinde en arka sıra, trenlerde orta vagonda arka iki sıra (veya kapalı olan yemek vagonları bu amaçla kullanılabilir) vb.


 • Mola yerleri, istasyonlar, dinlenme tesisleri vb. yerlerdeki tuvaletlere ve araçta bulunan tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılacak. Tuvaletlere tek kullanımlık kâğıt havlu ve tuvalet kağıdı konulacak. Tuvalet ve lavabo girişlerinde el antiseptiği bulundurulacak. Kapı kolları ile temas etmeden önce ve sonra el antiseptiği kullanılacak ve tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulmalı ve devamlılığı sağlanacak.
 • Terminallerde, metro istasyonlarında, peronlarda vb yolcular, aralarında sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek (en az 1 metre aralıklarla) düzenli sıra oluşturulacak. Kalabalık oluşturmamaya özen gösterilecek. Yolcular, araca sıra ile sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre) uyarak binecek ve araç içerisinde sosyal mesafe kurallarına uymaya özen gösterilecek. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olan araca alınmayacak. Tıbbi maske takılarak sağlık kurumuna yönlendirilecek.
 • Tekli koltuk ve koridordan sonra ikili koltuk olan araçlarda tekli koltuğa bir kişi, ikili koltuğa pencere kenarına bir kişi oturması sağlanarak sosyal mesafe korunacak.

Havalimanlarında Uyulması Gereken Sosyal Mesafe Kuralları

SHGM, koronavirüs ile mücadele kapsamında havalimanlarında uyulması gereken kurallar ile ilgili olarak Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesini sosyal medya hesaplarından paylaştı. Genelgeye göre:

 • Havalimanlarını kullanacak olan yolcular sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulunduracaklar. 
 • Bu kurallara uymayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek. 
 • Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat ederken maskesiz araçlara binişlere izin verilmeyecek. Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.

Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi’nin tamamına ulaşabilirsiniz.

Turizm İşletmelerinde Uygulanması Gereken Sosyal Mesafe Kuralları

Turizm Bakanlığının Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci genelgesinde yer alan turizm işletmelerinin uyacağı korona önlemleri ise şöyle:

 • Misafir kabülünde COVID-19 tedbirleri ve uygulamalarına ilişkin yazılı bilgilendirme yapılacak, ayrıca tesis genelinde misafirin ve personelin kolayca görebileceği yerlerde uyulması gereken kurallara ve sosyal mesafelere ilişkin görsel bilgilendirme yapılacak. (Sıra oluşabilecek her yerde sosyal mesafe işaretlemeleri olacak)
 • Asansörlerin sosyal mesafe kurallarına uygun kullanıma ilişkin asansör içi yer işaretlerinde bilgilendirme yapılacak. 
 • Genel kullanım alanları (yemek salonu, çok amaçlı salon, açık alanlar gibi) sosyal mesafe planına uygun düzenlenecek ve sosyal mesafeye ilişkin önlemler alındıktan sonra kapasiteden fazla misafir edilmeyecek.


 • Aynı odada konaklayan veya aynı aileden olan misafirlerin genel mahal kullanımlarında birbirleri ile sosyal mesafe şartı aranmayacak.
 • Tesis içerisinde yer alan çocuklara ayrılmış alanlar hizmete açılmayacak.
 • Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olarak düzenlenecek. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecek. 
 • Açık büfe uygulaması yapılması halinde açık büfenin misafir tarafına misafir erişimini engelleyecek şekilde pleksiglas veya benzeri bariyerler yapılacak, servis ise mutfak personeli tarafından sunulacak. 

Otellerde alınan konavirüs önlemlerinin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Seyahat Acentelerinde Alınacak Sosyal Mesafe Tedbirleri

TÜRSAB, 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle uygulanacak olan normalleşme kararları çerçevesinde; COVID-19 salgınından etkin bir şekilde korunabilmek ve çalışma ortamındaki olası riskleri minimuma indirebilmek amacıyla, seyahat acenteleri ve ofisleri için bir önlem ve tavsiye listesi hazırladı. TÜRSAB'ın Sağlık Bakanlığı uyarılarını dikkate alarak hazırladığı listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 


 • Çalışanların ve misafirlerin sağlığını korumaya yönelik sosyal mesafe kuralını gözeten önlemler ise şöyle sıralandı: 
 • Ofis içine giriş yapılmadan, bina dışında en az 1 metre aralıklarla sosyal mesafe işaretleri yerleştirilecek.
 • Koltukların arasındaki mesafe 60 santimetre olacak ve koltuk kapasitesi azaltılacak şekilde bekleme alanları tekrar düzenlenecek.
 • Bekleme alanlarında misafirler için en az %60 oranında alkol içeren el dezenfektanı bulundurulacak ve korunmaya yönelik tedbirlerin yer aldığı bilgilendirici broşürler yerleştirilecek.
 • Çalışan masaları en az 1 metre (tercihen 2 metre) mesafe bırakılarak tekrar konumlandırılacak.
 • Çalışan koltuk ve sandalyeleri en az 60 cm arayla yerleştirilecek.
Yorum (0)
Yorum Bırak