Türkiye’deki Expatların Görmesi Gereken Yerler; Kapadokya

Ülkemizde yaşayan bir expatsanız, Türkiye’nin sahip olduğu güzellikleri mutlaka keşfetmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bu güzelliklerden biri de Kapadokya. Ünü ülke sınırlarını aşmış, hatta ülkemizi dünyaya tanıtan en özel coğrafyalardan biri olan Kapadokya, çoğunluğu Nevşehir olmak üzere Kayseri ve Aksaray il sınırları içerisinde yer alıyor.

 

Her bir karış toprağın sizi şaşkınlığa uğratacak güzellikte olduğu bu muazzam ve mistik yer; Hasan Dağı, Güllüdağ ve Erciyes volkanları ile rüzgarın etkisi ile meydana gelmiş. Burada adeta bir zaman yolculuğuna çıkacağınızı belirtmemiz gerek. Zira meşhur peribacaları, açık hava müzeleri ve yeraltı şehirleri ile oldukça görkemli bir yer Kapadokya.

 

Türkiye’de yaşayan expatlar için, sadece 3 günde keşfedebileceğiniz detaylı bir Kapadokya gezi rehberi hazırladık.

 

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?


Bize kalırsa Kapadokya keşfi için en uygun zaman dilimi bahar ayları. Yani nisan, mayıs, eylül ve ekim en uygun aylar Kapadokya’yı ziyaret etmek için. Kış aylarında bir hayli soğuk oluyor ama Kapadokya’nın karlar altındaki hali de gerçekten büyüleyici manzaralar sunuyor.  Ben Kapadokya’yı karlar altında görmek istiyorum diyorsanız yanınıza mutlaka kalın kıyafetler ve nemlendirici kremler almanızı tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte yaz aylarında da gerçekten bunaltıcı bir hava hakim olduğundan biz pek tavsiye etmiyoruz. Hangi mevsim gidecek olursanız mutlaka rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

 

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Ulaşım için İstanbul’u baz alıyoruz. Tavsiyemiz havayolunu tercih etmeniz yönünde olacak zira keşfetmek için 3 gününüz olduğunu varsayıyoruz. Havalimanı için iki seçeneğiniz mevcut; Kayseri Erkilet Havalimanı ve Nevşehir Kapadokya Havalimanı. Her ikisine de uçuşlar İstanbul’dan 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Havalimanlarından Kapadokya’ya ulaşım ise yaklaşık 40-45 dakika civarında oluyor. Kapadokya’yı rahatlıkla keşfedilmeniz için havalimanından araç kiralamanızı öneriyoruz.

 

Kapadokya’da Nerede Kalınır?


Spesifik bir otel tavsiyesinde bulunmayacağız ama bölge önerilerinde bulunabiliriz elbette. Kapadokya’da konaklama için en çok tercih edilen bölgeler genellikle Uçhisar ve Ürgüp oluyor. Buradaki otellere bakabilirsiniz. Ayrıca Kapadokya otantik mağara otelleri ile de ünlü bir yer. Dolayısıyla tercihinizi sıradan bir otelden yana kullanmak yerine, Kapadokya’nın ruhunu yaşatan bu tarz otelleri tercih edebilirsiniz. Eğer yeterli bütçeniz varsa, biraz da manzarası olsa fena olmaz. Zira sabah saatlerinde gökyüzüne süzülen balonları seyretmek ayrı bir keyifli oluyor. Balon konusuna geleceğiz.

 

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

 

3 gününüz olduğu için biraz yoğun bir programınız olacak ancak emin olun buna değecek. Böyle dağınık dağınık görülmesi gereken yerleri yazmaktansa, sırasıyla nereleri gezebileceğiniz hakkında bilgilendirmelerde bulunmak daha mantıklı geldi. Göreme, Avanos  ve Ürgüp’ten oluşan bir gezi planınız mevcut. Göreme’de iki seçeneğiniz var Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri. İkisini birden aynı gün göremezsiniz. Bizce Kaymaklı’yı tercih etmelisiniz. Çünkü burası Derinkuyu’ya göre daha geniş ve daha rahat yürünebilir alanlara sahip.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Yerin altına kurulmuş devasa bir şehir düşünün düşman saldırılarından korunmak için. Dolayısıyla aşırı etkileyici bir mekanda olduğunuzu bilmenizi isteriz. Yeraltı şehrinin içerisinde mezar odaları, şarap mahzenleri, oturma odaları, tapınaklar ve yemekhaneler bulunuyor.

Göreme Açıkhava Müzesi: Kapadokya’nın en etkileyici mekanlarından biri olan Göreme Açıkhava Müzesi’nde insan eli ve doğanın birleşimiyle oluşmuş çok sayıda yapı var. Göreme Açıkhava Müzesi, kayaların içine oyulmuş 18’den fazla kiliseye ev sahipliği yapıyor. Bu kiliselerden en ünlüleri ise Tokalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise. Diğer kiliselere giriş ücretsiz ancak Karanlık Kilise için 10 TL giriş ücreti isteniyor.

Dervent Vadisi: Ürgüp’te yer alan vadi, “Üç Güzeller” olarak anılan peribacalarının bulunduğu bölge. Ayrıca deve şeklindeki bir adet peribacasına da ev sahipliği yapıyor. Asmalı Konak dizisinin çekildiği konağı da görebilirsiniz.

Ihlara Vadisi: Güzelyurt ilçesinde yer alan Ihlara Vadisi, oldukça görkemli ve önemli bir kanyon. 18 km uzunluğunda olan kanyon, oldukça ilgi çekici bir doğaya sahip. Burası neredeyse yarım gününüzü, hatta tam gününüzü alabilir ancak Kapadokya dendi mi, akla gelen ilk yerlerden biri Ihlara Vadisi.

Uçhisar Kalesi: Dönmeden mutlaka Uçhisar Kalesi’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz. 160 basamak ile çıkılan kale, akıllara durgunluk veren bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Anlayacağınız manzarayı görünce yorgunluk filan kalmıyor.

Kapadokya’da Yapılacak Şeyler


Kapadokya’da yapılacak sayısız aktivite mevcut ancak biz 3 günlük bir seyahatte neler yapılabilir onlara bir bakacağız.

Balon Turu: Geldik balon mevzuuna. Kapadokya’da yapılacak şeyler dendiği zaman ilk akla gelen aktivite balon turu oluyor. Ancak yükseklik korkunuz varsa, uzaktan gökyüzüne süzülen balonları izlemek bile keyifli. Kapadokya’da yaklaşık 30 farklı balon şirketi mevcut ve fiyatlar 80-100 Euro arasında değişiyor.

Avanos’ta Çömlek Yapımı: Kapadokya’nın meşhur çanak çömleklerinin nasıl yapıldığına şahit olmak, hatta kendiniz de yapmak için Avanos’taki atölyeleri ziyaret edebilirsiniz. Kendi çanağınızı yapmanız için 10 TL ödemeniz gerekiyor sadece.

Ürgüp’te Şarap Tadımı: Malum, Kapadokya şarapları oldukça meşhur. Ürgüp’te de çok sayıda şarap tadımı yapabileceğiniz yer mevcut. Sıcak ve soğuk şaraplardan dilediğinizi içerek keyif yapabilirsiniz.

Kapadokya Mutfağı: İç Anadolu Bölgesi’nin bağrında olduğunuzu hatırlatmak isteriz, dolayısıyla Kapadokya’nın eşsiz bir mutfağı bulunuyor. Özel olarak restoran tavsiyesinde bulunmayacağız ancak Testi kebabı ve mantı mutlaka denemeniz gereken Kapadokya lezzetleri arasında bulunuyor.

Expatların mutlaka tatması gereken 8 Geleneksel Tat konulu yazımızı okumak için tıklayın.

Etiketler: kapadokya , expat , goreme-acikhava-muzesi , dervent-vadisi , kaymakli-yeralti-sehri , uchisar-kalesi , balon-turu

Diğer Bloglarımız

Japonya’dan Yemeden Dönmemeniz Gereken 8 Lezzet

Japon kültürü ile yemek kültürünü ayrı tutmamak gerekiyor. Zira herhangi bir Japonya şehrine gittiğinizde görecekseniz ki özellikle sokak lezzetleri dediğimiz olgunun farklı bir anlamı var orada. Yöresel yemekleri, sokak lezzetleri derken Japonya aslında . . .

DEVAMINI OKUYUN

Tek Tek Gezmek Gerek: İstanbul'daki Saraylar

Bizans İmparatorluğundan Osmanlı İmparatorluğuna kadar pek çok önemli devre şahitlik etmiş olan İstanbul, hem tarihi hem de mimari olarak çok sayıda zenginliğe sahip. İstanbul’u İstanbul yapan en önemli detaylardan olan tarihi saraylar da şehri gezmek ist . . .

DEVAMINI OKUYUN