Kış Tatilinden Keyif Almanızı Sağlayacak 9 Aktivite

Kış Tatilinden Keyif Almanızı Sağlayacak 9 Aktivite

Sıcak yaz günlerinin ardından mevsim kendini soğuk kış günlerine bıraktı bile. Günlük akışınıza kış tatili ya da hafta sonu kaçamağı ile ara vermek isterseniz ülkemizde kış tatili için harika kayak merkezleri bulunuyor. Bembeyaz kar örtüsünün keyfini çıkartmak ve harika bir kış tatili yapmak için size önereceğimiz eğleneli birçok aktivite için içeriğimizi incelemenizi öneririz.

1- Kış Tatili Denilince Akla İlk Onun Adı Gelir, Kayak Yapmak

Kış tatili denildiğinde akla ilk gelen tatil konsepti elbette güzel bir tesiste kayak tatili yapmak olur. Kış tatil için ayırdığınız vakit ister kısa ister uzun olsun keyifle değerlendirebileceğiniz kayak aktivitesi size neşe katmasının yanı sıra günlük koşturmaların neden olduğu yoğunluğunuzu da atlatmanızı sağlayacak. Kayak turizmi için oldukça şanslı olan ülkemizde sayısı elliyi geçen tesise sahibiz. Türkiye’nin hemen her bölgesinde bulunan bu kayak merkezleri sahip olduğu olanaklar ve doğal güzellikleriyle her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor. Kayak yapmayı henüz bilmiyor ya da kendinizi acemi görüyorsanız kayak merkezlerinde birebir ders alarak kayak yapmaya başlayabilirsiniz. Kayak yapmak çok daha bana göre değil ama atmosferini çok seviyorum derseniz de buna göre bir tesise gidip teleferik binip eşsiz manzarayı keyifle izleyebilirsiniz.

İlgili içerik: Hangisi Size Göre? Kış Sporları ile Tanışma Vakti


2- Kızakla Kayarken Çocuklar Gibi Şenlenin

Kayak yapmayı bilmiyor hatta öğrenmek dahi istemiyorsanız dağda kış tatiline çıktığınız zaman en eğlenceli aktiviteyi öneriyoruz size, kızakla kaymak! Klasik ama bir o kadar da keyif dolu bir aktivite olan kızak oldukça kolay. Üstelik her yaş grubundan herkesi dağda neşeyle kızak kayarken görebilirsiniz. Kış tatilinin en keyifli aktivitelerinden olan kızağı mutlaka denemenizi öneririz.

3- Kardan Heykellerle Sanatçı Ruhunuz Açığa Çıksın

Çıkacağınız bir kış tatilinde sanatçı ruhunuzu keşfetmeye ne dersiniz? Deneme çalışmalarınızı kardan adam ile başlatabilirsiniz. Etrafınızda çokça küçük yaştan seyirci ve hayranınızın toplanacağından emin olduğumuz bu aktivite oldukça keyifli bir anı haline dönüşecektir. Bu alana gerçekten ilginiz varsa ve kendinizi geliştirmek isterseniz Rusya, Çin ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkede her yıl buzdan heykel yarışmalarının düzenlendiğini de hatırlatmak isteriz.


4- Kar Motosikleti ile Adrenalin Seviyeniz Tavan Yapsın

Kar tatiline biraz adrenalin katmak isterseniz size önereceğimiz ilk etkinliklerden birisi kar motosikleti olacaktır. Kayak ile biraz benzerliği bulunan kar motosikletinde tekerlerin yerine paletlerin yerleştirilmiş olduğunu düşünebilirsiniz. Ekstrem spor tutkunlarının favorilerinden olan bu aktivite adrenalin seviyenizi oldukça yukarı taşıyacak.

5- Soğuğa Karşı Yerel Lezzetlerle Gardınızı Yükseltin

Uzun bir dağ yürüyüşü, eğlence dolu kızak ya da saatlerce kayak keyfi yaptıktan sonra gittiğiniz lokasyonun yerel lezzetleri ile kendinize lezzet dolu bir ziyafet çekebilirsiniz. Unutmayın, her tatil yeni bir kültürü de yanında getirir, yerel lezzetler de bu kültürün bir parçası. Kar tatillerinin klasik menüsü olan sucuk ekmekten vazgeçmem diyorsanız da açık havanın favori lezzeti açlığınıza karşı leziz bir alternatif olacaktır.


6- SPA Merkezlerinde Rahatlığın Keyfini Çıkarın

Otelin dışındaki her türlü kar aktivitesi dikkatinizi çekmiyor, manzaranın keyfini pencerenin diğer tarafından çıkartmayı seviyorsanız konakladığınız tesisin size sunduğu spa ile keyfinize keyif katabilirsiniz. Mevsim değişikliğinden etkilenen cildiniz ve yorgunluktan sızlayan kaslarınıza spa keyfi oldukça iyi gelecektir. Hatta gideceğiniz tesise karar vermeden önce spa özelliklerini iyice araştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kış Tatili İçin Termal Oteller Neden Her Zaman İyi Bir Fikirdir?

7- Yamaç Paraşütü ile Ezberlerinizi Bozun

Yamaç paraşütü yaz aylarıyla özdeşleşen bir etkinlik olsa da aslında kış mevsiminde de yapıldığını biliyor musunuz? Ayaklarınızın yerden kesildiğini ve paraşütle bembeyaz örtüyle kaplı dağların üzerinde süzüldüğünüzü şöyle bir düşünün… Oldukça soluk kesici, masalsı ve adrenalin dolu değil mi? Kış aylarında yamaç paraşütünün hangi koşullarda yapılacağına değinecek olursak yağış ve rüzgarın elverişli durumda olmasının temel nokta olduğunu söyleyebiliriz. Rüzgarın hızı saatte 30km ve üzerine ulaştığında yamaç paraşütünü engelleyecek seviyede demektir. Ayrıca kalkış pistinin yüksekliği de yine karın durumuna göre belirleniyor. Türkiye’de yılın hemen her dönemi nerede yamaç paraşütü yapılır diye soracak olursanız da yanıtımız Fethiye Ölüdeniz olur. Ancak farklı noktalarda da hava koşullarına göre yamaç paraşütü yapılabiliyor.

8- Yürüyüşün Mevsimi Olmaz

Kış tatilinde yapılacak en sakin aktivitelerin başında yürüyüş geliyor. Diğer kar sporları ve eğlenceleri ilginizi çekmiyor ya da ara vermek istiyorsanız bulunduğunuz bölgeyi daha da yakından tanımak ve mevsimin size sunduğu doğal güzelliklere şahit olmak için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yürüyüşe çıkmadan önce mutlaka ısınma hareketlerini tamamlamanızı öneririz. Bulunduğunuz konuma göre uygun ayakkabı, giysi ve gerekli olan ekipmanları da hazırlamalısınız. Yürüyüş parkurunuz hakkında ayrıntılı bilgi ve yönlendirmeyi otelinizden de alabilirsiniz.


9– Bembeyaz Manzarayı Fotoğraflayın

Kış tatilinin en belirgin teması kardır. Beyaz örtüyle bezenmiş doğa, şehir ya da köy fotoğraf çekmeyi sevenler için harika manzaralar sunar. Fotoğrafçılık ile profesyonel seviyede ilgilenmiyorsanız bile önünüzde uzanan eşsiz manzarayı cep telefonu kamerasıyla da kareleyebilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak