Sağlıklı Tatil İçin Otellerde Dikkat Edeceğiniz 11 Şey

Sağlıklı Tatil İçin Otellerde Dikkat Edeceğiniz 11 Şey

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kendimizi doğanın kucağına atmak, masmavi sularda yüzmek, yeşilliklerin içinde kaybolmak, yeni yerler keşfetmek için hepimiz can atıyoruz. Bunun için tatil planlarını yapmaya başladık belki ama bu yıl şimdiye kadar yaptığımız tatillerden daha farklı bir tatil deneyimi yaşayacağımıza eminiz. Çünkü 2019 Aralık ayından beri tüm dünyayı etkisi alan Covid-19 salgın hastalığı gündelik hayatımızdan iş hayatımıza, günübirlik tatillerden konaklamalı tatil planlarına kadar her adımımızı gözden geçirmemize neden oluyor. 

Sağlıklı Tatil İçin Otellerde Dikkat Edeceğiniz 11 Şey

Covid-19 pandemisinin en çok etkilediği sektörlerden biri olan turizm sektöründe ‘yeni normal’ ile birlikte bir dönüşüm yaşanıyor. Uzmanların salgınla mücadele için üzerinde durduğu en önemli tedbirler olan sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye el yıkama, sosyal mesafeye dikkat etme, kalabalık ortamlarda maske kullanımı, her ortamda hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmek gündelik hayatımızın normali haline geldi. Bu kurallara en çok diğer insanların da olduğu ortamlarda dikkat etmek en önemlisi. Diğer insanlarla bir arada vakit geçirmek zorunda olduğumuz durumlardan biri de tatil sürecidir. Temas halinde olmaktan kaçmanın çok mümkün olmadığı ama kurallara uymamız durumunda sevdiklerimizle tatilimizi yapabileceğimiz tatil biçimlerinden biri otel konaklamalı tatil en çok tercih edilen tatillerden biri.


Otellerde Dikkat Edilecek Hususlar

Ülkemizde en çok  tercih edilen tatil tiplerinden biri olan otel konaklamalı tatillerde sağlıklı bir tatil deneyimi için otel işletmelerine büyük sorumluluk düşüyor. Tüm dünyada kırmızı alarm veren salgın sebebiyle oteller de  geniş çaplı önlemler almak için kolları sıvadı.  Bundan birkaç ay önce açık büfe kahvaltısı olmayan bir otelde yaz tatili yapmak çoğu tatilcinin tercihleri arasında yer almıyorken tedbir kapsamındaki yeni prosedürlere göre açık büfe kahvaltının artık olmadığını öğrenmek pek çok tatilci için üzücü bir haber oldu. Bilim Kurulunun sektörel bazda yayınladığı rehberde, konaklama tesisisin her bir birimine yönelik temizlik/hijyen uygulamaları ve süreçlerini içeren “Tesis İçi Salgın Tedbir Planı” hazırlandı. Bu plan kapsamında mutfaklar, havuzlar, restoranlar, misafir odaları, sauna, hamam, SPA merkezi, spor alanları, çocuk oyun alanları, plajlar gibi tesis alanlarında temizlik/hijyen uygulamaları ve süreçleri, misafir /personelde hasta, septomlu veya şüpheli durumların görülmesi, acil durumlarda ulaşılacak kişi ve kurumlar, hastalık belirtisi gösteren misafire personelin yaklaşımı gibi konular detaylı olarak belirlendi. Bu durumların yaşanmaması ve olası durumlarda nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili geniş kapsamlı çalışma turizm ve sağlık bakanlıkları tarafından otellere bildirildi ve geniş çaplı denetimlere başladı. Buna göre otellerde Covid-19 salgın tedbirleri kapsamında uyulması gereken kurallardan bazıları;

 • Bu kuralların yazılı olduğu uyarı tabelaları tesiste hem personeller hem de misafirlerin kolayca görebileceği yerlerde asılarak bilgilendirmeler her an göz önünde bulundurulmuş olacak.
 • Tedbirler kapsamında otellerde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında sosyal mesafe kuralları geliyor.  Buna göre tüm genel alanlar en az 1,5 metre sosyal mesafe planına uygun olarak yeniden düzenlenecek.
 • Jimnastik ve spor salonu gibi alanların kullanımı rezervasyon sistemiyle yapılacak.
 • Misafir girişlerinde düzenli olarak ateş ölçümü yapılacak.
 • Lobilerde oturma alanları azaltılacak.
 • Tuvaletler ve kapı kolları sürekli olarak dezenfekte edilecek, mümkünse otomatik kapı kullanımı yapılacak.

Salgın tedbirleri kapsamında otellerde uygulanacak kuralları detaylı olarak bu yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Normalleşme Sürecinde Otellerde Konaklamalar Nasıl Olacak?

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Turizmde Sosyal Mesafe Kuralları Nerelerde Uygulanacak?


Sağlıklı bir tatil için Sağlıklı Turizm Sertifikasına sahip otellerden bazılarını bu yazımızda bulabilirsiniz:

Sağlıklı Turizm Sertifikası Alan Oteller

Peki misafirler otel konaklamalı tatillerde salgına yönelik olarak nasıl tedbirler almalı, nelere dikkat etmeliler?

Sağlıklı Tatil İçin Otellerde Dikkat Etmeniz Gereken 11 Şey

 1. Sosyal mesafe kurallarına uyun. Otelde sıra oluşabilecek her yerde, plajlarda, restoranlarda, kapalı alanlarda, açık havada vb alanlarda diğer misafirler ve personellerde  sosyal mesafenizi koruyun.
 2. Kalabalık ve sosyal alanlarda maske kullanımına özen gösterin.
 3. Katlar arasında çok gerekli olmadıkça asansörü kullanmayın. Kullandığınız durumlarda asansör içi yer işareti ve yönlendirmelere dikkat edin.
 4. Tesiste çeşitli alanlara konulmuş olan el dezenfektanlarını sık sık kullanın.
 5. Plaj ve havuzlarda ihtiyacınız olacak havlu, terlik gibi ürünleri kişisel eşyanız olarak yanınızda bulundurun. Böylece hijyeni sağlanmış olsa da ortak kullanıma açık olan  havlu, terlik, bone gibi ürünleri kullanmak zorunda kalmazsınız.
 6. Otelin varsa spor salonunu rezervasyonla kullanıma açık olabilecektir. Rezervasyonunuzu yapmadan bu alanların kullanımından kaçının.
 7. Odanızı her daim havalandırmaya özen gösterin ve çok ihtiyaç duymuyorsanız klima kullanmayın.
 8. Kullanılmış maske ve eldivenlerinizi bu tür atıklara özel olarak konulmuş atık kutularına atın.
 9. Her gün düzenli olarak ateşinizi ölçün ve herhangi bir şüphe veya belirti fark ettiğinizde derhal otelde ilgili birime bildirin ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
 10. Kişisel eşyalarınızın dezenfeksiyonuna dikkat edin.
 11. Ödemelerinizi mümkün olduğunca temassız özellikli kartlarla yapın.

Sevdiklerinizle tatilinizi içiniz rahat olarak geçirmeniz için tatil süreci boyunca dikkat etmeniz gereken kurallarla ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Tatile Çıkacakların Dikkat Etmesi Gereken Sağlık Önerileri

Seyahatteyken Sosyal Mesafe Kurallarını Unutmamanızı Sağlayacak İpuçları

Temassız Tatil: ''Yeni Normal'' Sürecinde Tatil Yapmak

Yorum (0)
Yorum Bırak