COVID-19 Döneminde Seyahatlerinizde Risk Yönetimi Yapmak Neden Önemli?

COVID-19 Döneminde Seyahatlerinizde Risk Yönetimi Yapmak Neden Önemli?

Görünüşte zararsız bir virüs gibi görünen COVID-19, pandemiye sebep oldu. Bu nedenle virüsün sebep olduğu salgınının seyahati önemli ölçüde dönüştüreceği ve seyahat riski yönetimini yepyeni bir seviyeye getireceği bir sır değil.  Özellikle iş seyahatini sıklıkla yapan şirketler ve çalışanları, birkaç ay içerisinde “pandemi döneminde seyahat risk yönetimi” kavramıyla tanışmış oldu ve bu durumun neticesinde artık şirketler, iş seyahati risklerini yönetme stratejilerini yeniden değerlendirmeye başladı. Peki aşı uygulaması henüz çok yeniyken COVID-19 döneminde seyahatlerinizde risk yönetimi yapmak şirketler ve çalışanları için neden önemli olmalıdır? Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım.

Bireysel Bazlı Risk Değerlendirmeleri İhtiyacı Ortaya Çıktı

Pandemi döneminde seyahat riskinin her birey için aynı olmadığı hakkında bilgi sahibi olmak, iş seyahatlerinde bilinmesi gerekenlerin en başında yer alıyor. Artık, gidilen destinasyonda karşı karşıya kalınacak riskleri en aza indirgemek için işletmeler, seyahat onayı vermeden önce bireysel risk profillerinin önemi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. İş seyahatine çıkacak kişi için bu bireysel riskler, astım veya diyabet gibi önceden var olan fiziksel koşullara göre değerlendirilebilir, ancak ruh sağlığı ihtiyaçları da mutlaka değerlendirilmelidir. Doğru bir risk yönetimiyle bireysel bazlı risk değerlendirmeleri de bu yüzden önemini arttırmaya devam ediyor. 

A'dan Z'ye Risk Planlamasının Önemi

Seyahat eden çalışanları olan şirketler her zaman acil müdahale planlarına ihtiyaç duymuştur, ancak COVID-19 salgınından sonra senaryo planlamasının çok daha sağlam ve ayrıntılı olması gereklidir. Hava sahasının veya sınırların beklenmedik kapanmalarına ayak uydurmak için acil durum planları yürürlükte olmalıdır ve durumların aniden değiştiği taktirde profesyonel destek her zaman hazır olmalıdır. Bunun yanı sıra pandemi nedeniyle ülkelerin koşullarının aniden değişebileceğinden doğru bilgiye ulaşmak da son derece önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden işletmelerin, mevcut durumu sürekli olarak izlemek için iş seyahati yönetimi araçlarına ihtiyacı olacaktır.

4 Adımda İş Seyahatlerinde Risk Yönetimi Nedir? içeriğimizi okuyarak risk yönetimi detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

İş Seyahatlerinde Her Temas Noktasında Güvenlik 

COVID-19 salgını, yolculuğun tüm tedarik zincirinde iletişim ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Güvenlik riskleri yalnızca seyahat hedefine özgü değildir. Özellikle çalışanların iş seyahati sırasında havayolundan taksiye ve otele ulaşımları konusunda güvende olduklarını bilmeleri oldukça önemlidir. Şirketler, yolculuk sonrası geri bildirimlerin toplanması da dahil olmak üzere, tüm bu temas noktalarının güvenliğini gözden geçirildiğinden emin olmalıdır. Bu durumu ise şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Eğer çalışanın konaklayacağı otel birinci sınıf hijyen standartlarına sahip fakat otel ulaşımında çalışan tehlikeli durumlarla karşılaşıyorasa (kalabalık, sosyal mesafe kurallarına uygun olmayan şartlarda yolculuk gibi) bu iş seyahatinde risk yönetimi doğru bir şekilde planlanmamış demektir. Özellikle pandemi döneminde kararlar çalışanların güvenliği için A’dan Z’ye incelenerek alınmalıdır.


Online İzleme ve İletişim Araçları İhtiyaç Haline Geldi

COVID-19 salgını öncesinde yapılan bir anket, iş amaçlı seyahat edenlerin yarısının işverenlerinin kendilerini desteklemek için tıbbi ve güvenlik yardımına yatırım yaptığını söylerken, ankete katılanların %51'inin bunun ne anlama geldiğinden veya sunduğundan emin olmadığını ortaya çıkarmıştır. İşletmeler, yükümlülüklerine bağlılıklarını göstermeli ve aynı zamanda çalışanlarına gelecekte iş için güvenli seyahat etme konusunda güven aşılamalıdır. Çalışanlar da bu noktada iletişim noktalarının kim olduğunun ve onlara nasıl ulaşabileceklerinin farkında olmalıdır. Onlarla fiziksel olarak birlikte olunamayacağı için, aranızda iletişimin sorunsuz olduğundan ve ihtiyaç duydukları anda yardım sağlanabileceğinden emin olmanız gerekir.

Online İş Seyahati Araçları Neden Önemlidir? adlı içeriğimizi okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Profesyonel Risk Yönetimi ile İş Seyahatleriniz Güvende

Geçmişte, iş seyahatlerini yönetme ve takip etme sorumluluğu genellikle departman başkanlarına veya yöneticilere düşüyordu. Şimdilerde özellikle pandemi sebebiyle iş seyahatlerinde profesyonel bir risk yönetimi hizmeti almak gereklilik haline geldi. Örneğin COVID-19'dan kaynaklanabilecek sorunlara karşı paydaşların sürekli değişen durumları tüm yönüyle kavramaları gerekiyor. Bu yüzden şirketler artık yalnız çeşitli maliyet risklerini göz önünde bulundurmuyor. Riskleri en aza indirgemek isteyen firmalar veya daha küçük ölçekli işletmeler COVID-19 güvenlik risklerinin, seyahat kısıtlamalarının ve sınırların kapatılmasının sürekli değişen ortamını da dikkate almak durumundalar.


Profesyonel Bir Risk Yönetimi Hizmeti İçin: HIS Travel

Doğru seyahat risk yönetimi stratejisini uygulamaya ilk adım atan şirketler, iş seyahatlerinin en kısa sürede güvenli ve emin bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlayarak iş dünyasında avantajlarını da arttıracaktır. İş seyahatleri gelişim gösterdikçe şirketin ve çalışanlarının pandemiye karşı daha donanımlı olmasını sağlamak için iyi yapılandırılmış ve esnek bir iş seyahati politikasına sahip olması gerekmektedir. Artık firmaların çalışanları ve işletmenin ihtiyaçlarını anlamak için adımlar atmanın tam da zamanı.

Örneğin HIS Mobile Messenger hizmeti ile, özel filtreleme sistemiyle 1’den 5’e kadar risk değerlendirmesi analizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Uçuşunuz olsun ya da olmasın tüm anlık risk ve değişiklik durum bilgisini telefonunuza bildirim ya da e-posta adresinize mail olarak alabilirsiniz.

Ayrıca özelleştirilmiş filtre ve raporlama sistemi ile uygulama üzerinden COVID-19 rapor detaylarına anında erişim sağlayabilirsiniz. Dünya genelinde COVID-19 haritasına ulaşabilir ve ülkeleri filtreleyerek anlık durum ve riskleri görebilirsiniz. Risk yönetimi hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak