Sağlıklı Turizm Belgesi Alan Otelleri Nasıl Bulurum?

Sağlıklı Turizm Belgesi Alan Otelleri Nasıl Bulurum?

Vatandaşların risksiz bir tatil geçirmeleri için T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan ’Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’ ile pandemi boyunca oteller, restoranlar ve kafelerde sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına yönelik turist ve müşterilerin güvenli tatil ve hizmet almaları amaçlanıyor. Sağlıklı Turizm Belgesi Alan Otelleri Nasıl Bulurum? sorusu ise tatil severlerin en çok merak ettiği konular arasında bulunuyor.

Güvenli turizm belgesi alan otelleri; seyahat acentelerinin web sitelerinden ve Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi web sitesinden bulabilirsiniz. Eğer otel detaylarını resmi kaynaklardan incelemek isterseniz;

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli Konaklama Tesisleri ve Belediye Belgeli Konaklama Tesisleri linklerine tıklayabilirsiniz. 

Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan 'Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı' ile koronavirüs sürecinde oteller, restoranlar ve kafelerde sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına yönelik turist ve müşterilerin güvenli tatil ve hizmet almaları amaçlanıyor. Sağlıklı Turizm Belgesi, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı yedi yetkili firma ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, yapılan başvurular üzerine yapılan denetimler sonucunda veriliyor.


Sağlıklı Turizm Sertifikası Alan Otellerde Konaklamalar Nasıl Olacak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme sürecine ilişkin bir genelge yayımladı. Buna göre 2020 sezonunda tatiller sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecek. Genelgede yer alan bilgilere göre; misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerde, varsa kronik rahatsızlıklarına ve Covid-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenecek.

Buna göre genelgeye göre, turizm işletmeleri, faaliyetleri sırasında ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilen tedbirlere tam olarak uyulacak.

Bu tedbirlere göre;

 • Protokol düzenli aralıklarla değerlendirilecek.
 • Uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek. 
 • Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanacak.

Normalleşme Sürecinde Otellerde Konaklamalar Nasıl Olacak? Içeriğimize tıklayarak konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Neler İçeriyor?

Türkiye’nin başlattığı sertifikasyon programı 4 ana başlıktan oluşuyor. Bu başlıklar ise bakanlık tarafından şöyle belirlenmiş:

 • Yolcu sağlığı ve güvenliği
 • Çalışan sağlığı ve güvenliği
 • Tesislerde alınan önlemler
 • Ulaşım araçlarında alınan önlemler

Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey linkine tıklayarak Güvenli turizm sertifikası hakkında merak ettiğiniz her şeye linkten ulaşım sağlayabilirsiniz.


Sağlıklı Turizm Belgesi Alan Otellerde Temazssız Tatil

Sağlıklı turizm belgesi alan otellerde temassız tatil yapmak mümkün hale geliyor.Sosyal mesafeli önlemleri destekleyen, hijyenik ortamlarda ve bunları tatilin her anında sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde planlandığı tatil süreci olan temazssız tatil kavramı, virüsün yayılmasını azaltmak amacıyla temas noktaları temassız hale getirmeyi amaçlıyor. Bu önlemler doğrultusunda havaalanlarında, otobüslerde, otellerde, restoranlarda, müze ve ören yerlerinde, plajlarda sosyal mesafe ve hijyen kuralları yeniden şekilleniyor. 

Temassız Tatil: ''Yeni Normal'' Sürecinde Tatil Yapmak linkine tıklayarak temassız tatil hakkındaki detaylara ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Otelde Konaklayacakların Dikkat Etmesi Gereken Sağlık Önerileri Nelerdir?

Bir otel tatilindeyken kendimiz ve çevremizdekiler için bazı kurallara uymak büyük önem taşıyor. Normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde Sağlık Bakanlığı hep üç şey üzerinde duruyor: Sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen. Uzman görüşlerinden derlediğimiz tatile çıkacakların dikkat etmesi gereken sağlık önerileri ise şöyle belirtilmiş:

 • Maske kullanımı 
 • Sosyal mesafe kurallarına uyulması
 • En az 30 saniye el yıkama
 • Ortak eşyaların kullanımına dikkat edilmesi vb.

Tatile Çıkacakların Dikkat Etmesi Gereken Sağlık Önerileri hakkındaki detaylı içeriğimize linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak