Ofis Ortamını Karavan ile Nasıl Birleştirebilirsiniz?

Ofis Ortamını Karavan ile Nasıl Birleştirebilirsiniz?

Koronavirüs salgını sonrasında çalışanlar sosyal mesafeyi öncelik alarak farklı arayışlara girdi. Kimi uzaktan çalıştığı için villa kiralama, yat kiralama, tekne kiralama gibi seçeneklere; kimi çalışanlar ise kamp ve glamping camping alanlarına yöneldi. Kiralık karavanlar ise yurt dışında ve Türkiye'de ofis ortamının taşınabileceği hem de seyahat etmenin mümkün olduğu bir seçenek halini aldı. Peki ofis ortamı karavan ile nasıl birleştirilebilir? Gelin bu sorunun cevabını bulabileceğiniz içeriğimize beraber bakalım.

Karavan ile Ofisi Birleştirme İhtiyacı Nasıl Ortaya Çıktı?

Daha birkaç sene öncesine kadar uzmanlar, dünya nüfusun büyük bir kısmının gelecekte çevrimiçi çalışacağını öne sürüyordu. Bu öngörü koronavirüs sayesinde büyük oranda gerçek oldu. Bu radikal - ancak şaşırtıcı - konseptin, her defasında farklı yerde çalışma ortamını sağladığı için üretken olmayı sağlaması hiç şaşırtıcı değil.

Artık tasarlanan her yere kurulabilen taşınabilir bir birime dönüştüren mobil ofis karavanı sayesinde uzaktan çalışma her yerde yapılabilir. Karavanlardaki alanı karavanın açık konsept düzenine uyacak şekilde tasarlamak ve dış mekan ortamlarına da aktarmak mümkün. Böylece çalışma dışarda da mümkün olabilir. 

İlgili içerikler:

Uzaktan Çalışanlar İçin 10 Farklı Tatil Önerisi

Koronavirüsün Değiştirdiği 10 Tatil ve Seyahat Alışkanlığı


Karavanda Home Office Çalışmak Zor Olur Mu?

Özellikle karavanınızı ofis olarak kullanırken hareket halindeyken, hareketsizken veya hatta dışarıda alınabilirken kullanılabilmeniz önemlidir. Eğer masa, sandalye gibi bir ofiste çalışırken ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınız karavanınızda yer alırsa karavanda da ofiste çalıştığınız gibi rahatlıkla çalışabilirsiniz. Eğer kış mevsiminde karavanda çalışacaksanız mutlaka bir ısıtıcı temin edip karavan ofisinize öyle gitmelisiniz

Mobil ofis yani bir diğer adıyla da karavan ofis konsepti, geleneksel bir işyeri hissini yeniden yaratmak için oldukça ideal bir seçenek.


Karavanda İnternet Sorunu Yaşar Mıyım?

Dünyanın her bir köşesinde gelişen internet sebebiyle wifi bağlantı noktasına ihtiyaç kalmadı. Bazı firmaların sunduğu taşınabilir internet ile dilediğinizden yerden kolaylıkla internete bağlanabilmeniz mümkün. Operatör firmalarının her yerden kablosuz internete bağlanma imkânı sunduğu mobil modem olarak da bilinen taşınabilir modemlere taşınabilir internet adı veriliyor.

Karavanda Çalışırken Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyabilirsiniz?

Gün içerisinde ofiste çalışırken nelere ihtiyaç duyuyorsanız karavanın hacmine uygun ofis malzemelerine ihtiyacınız olacaktır. Karavanda çalışırken katlanan bir masa, rahat bir sandalye, alanı daraltmayacak büyüklükte olan çay-kahve makinesi, buzdolabı, battaniye, ısıtıcı, su tankı gibi eşyalara ihtiyaç duyabilirsiniz.


Bunların haricinde karavan cüssesi büyük bir araç olduğu için bazen engebeli veya ulaşımı zor arazilerde onu geride bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlarda ihtiyacınız olan uyku tulumu, çadır, fener, elektrik veya ateş kaynağı gibi kamp ekipmanları, karavan dışında bu arazilerde kalmanıza yardımcı olacaktır. Ulaşılması zor koylar, tepeler veya değişik mekanlar için muhakkak bu ekipmanları yanınıza almalısınız.

Hem Çalışıp Hem Gezmek İçin En İyi Rotalar Hangileri?

Özellikle Türkiye'de hem çalışıp hem gezmek için birbirinden güzel rotalar bulunuyor. Örneğin İstanbul'da ikamet ediyorsanız; çalışırken doğa ile bütünleşebileceğiniz yerlerden birisi olan Sapanca, Kıyıköy, Şarköy gibi yerlere karavanınızla gidebilir, akşam saatlerinde ise evinize dönebilirsiniz. Eğer karavanınız da bir yaşam alanınız da mevcutsa ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsanız; Fethiye, Dalyan, Bodrum, Kaz Dağları gibi hem doğal noktalarda çalışabileceğiniz hem de kültürel noktaları keşfedebileceğiniz yerleri tercih edebilirsiniz.


Karavan Kullanmak için Özel Ehliyet Gerekir Mi?

Azami yükleri 3500 kilogramın üstünde olan ve yük taşımalarda kullanılan araçlar mevzuatta kamyon olarak geçer ve B sınıfı ile değil C sınıfı ehliyet ile kullanılabilirler. Motokaravan kullanmak için ekstra bir ehliyet sınıfı edinmeye ihtiyacınız yok zira B sınıfı ehliyet yeterli olacaktır. Çekme karavan ise biraz daha farklı. Çekme karavanın ağırlığı 750 kilogramdan fazla olursa geçerse bu taşıtları araçlarınıza takarak kullanmak için ehliyet sınavını başarıyla geçmeniz ve römorklu araçları kullanabileceğinize ilişkin yeni sınıf bir ehliyet alıp sürücü belgenize işletmeniz gerekiyor.

Eğer karavanlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Karavan Kiralama Hakkında Merak Edilen Her Şey adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Yorum (0)
Yorum Bırak