Japon Turistin Gözü Kulağı Yeniden Türkiye'de

Japon Turistin Gözü Kulağı Yeniden Türkiye'de

Japonlar, Türkiye’yi yeniden tatil ajandalarına dahil ediyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı çalışmalar sonuç vermiş gibi gözüküyor. 2020 yılında, Türkiye’ye gelecek olan turist sayısında önemli bir artış yaşanması bekleniyor.

Japon tur operatörü HIS Travel'ın Türkiye ofisinde görevli Japon Inbound Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı Merve Özkök, Türkiye ile Japonya arasındaki turizm potansiyeline dair önemli açıklamalar yaptı.

Dünyanın önde gelen Japon tur operatörü HIS'in 73 ülkede, 550’den fazla ofisi ve 17.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

Japonya’da uzunca bir süre yaşayıp kültürünü de tanıma fırsatını yakaladığını belirten Merve Özkök, Kültür ve Turizm Bakanlığının Japonya turizminin gelişmesine yönelik çalışmalarının sonuç verdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:


''Bakanlığın Girişimleri Sonuç Verdi''

“Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy 2018 yılının son çeyreğinden bu yana, Japonya’ya turizmi geliştirme adına bir dizi seyahatler yaptı. Japonya’da Kültür-Turizm-Eğitim-Spor Bakanlıklarındaki mevkidaşları ile sıcak temaslarda bulunup, Türk Hava Yolları’na Osaka ve Tokyo Havalimanlarında daha fazla uçuş slotlarının tahsis edilmesi için görüşmelerde bulundu. Ayrıca JATA (Japon Seyahat Acenteleri Birliği) ve gazetecilerle bir araya gelirken, Japon Havayolları yetkilileri ile de fikir alışverişinde bulundu. Japonya’da 2019 Türk Kültür yılı ilan edilmesi ile açılışın yapılması için yeniden Japonya’ya gelerek, Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa’ya açılışta Türk kahvesi, baklava ikramlarında bulunarak bizzat açılışı gerçekleştirdi. Bunların hepsi ülkemiz adına son derece olumlu çalışmalar olarak Japon seyahat piyasasına yansıdı.”

Topkapı Sarayı Sergisi İlgi Gördü

HIS Travel Türkiye Türkiye Japon Inbound Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı Merve Özkök, açıklamasının devamında Japonların Türkiye’ye ilgi göstermelerinin nedenlerine değindi. Özkök’e göre, ''Gezen Topkapı Sarayı Sergisi'' nedeniyle, Japonya’da birçok fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı. Türkiye’nin bu tarz haberlerle anılması turizm algısında da pozitif bir etki yarattı. Merve Özkök’ün izlenimi, bu sergiden önce ”Muhteşem Yüzyıl” dizisinin Japonya’da yayınlanmaya başlamasının da söz konusu ilgiye destekleyici katkı sunduğu yönünde.


Deneyimsel pazarlama ve kültür-sanat çalışmalarının Japonya’da son derece geçerli olduğunu ifade eden Özkök sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatrı Var

“Japonya’da geçtiğimiz yıllarda Türk Kahvesi günleri organize ederdik. Bu tarz etkinlikler kesinlikle Japonya’da faydalı oluyor. İnsanlar tattıkları, gördükleri, yaşadıkları şeyleri daha kolay hafızaya alıyor. Japonya’da yaşadığım dönemde, kendi ofislerimizde direkt müşterilere özel Türkiye tanıtım etkinlikleri yapıyorduk. (Türk Büyükelçiliği, Yunus Emre Kültür Derneği ve Türk Havayolları’nın katkıları ile) Bu etkinliklerde Türk kültürü tanıtımları, Türk Kahvesi, Dondurma gibi ikramlarda bulunarak, soru cevaplara karşılık sürpriz hediyeler verip, misafirlerin 5 duyusuna hitap etmeyi planlıyorduk. Bu tarz etkinliklerin geliştirilerek devam ettirilmesi olumlu olacaktır. Japonlar’da Ongaeshi diye bir kelime var bunu Türkçe’ye “minnet duygusu ” olarak çevirebiliriz belki. Bir çayın, bir kahvenin gerçekten de bu ülkede kırk yıl hatırı var. Kendilerine yapılan ikramı ve jesti asla unutmayan bir millet olduklarından bu tarz tanıtım etkinliklerinin arttırılması ülke turizmimize Japon turistler bazında hızla ivme kazandıracaktır.”


Japon Turizmine Katkı Sunacak Öneriler

Merve Özkök, Japonya ile Türkiye arasındaki turizme katkı sunabileceğini düşündüğü önerilerini şöyle sıraladı:

“Japonya’daki TV kanallarının Türkiye’ye gelip yayın yapmaları, ünlü sanatçıların getirilmesi çok etkili bir yöntem olabilir. Şirketimizin yılda iki defa Japonya’da büyük seyahat satış festivali var. En büyüğü Hatsuyume dediğimiz “İlk Rüya Kampanyası”. Bu yeni yıl döneminde yapılan en ucuz ürünlerin sınırlı sayılarla satıldığı bir festival. İkincisi de “Super Summer Sale” diye tabir edilen “Yaz Kampanyası”. Bu dönemlerde en büyük güç gazete ilanları. Online olarak web sitelerimizde de tur operatörü olarak duyuru yapıyoruz ama Japonya’da hala gazete ilanı ile satış, en etkili yöntem. Özellikle bu dönemlerde kullanılan gazete reklamlarının geri dönüşü çok fazla. Bir diğer unsur da, Japonya’da hemen her seyahat sever bir seyahat bloğu yazar. Özellikle çok takip edilen seyahat bloglarına bir Türkiye tanıtım gezisi ve/veya seeding dediğimiz Türkiye’yi tanıtıcı deneyimsel veya kültür-sanat ağırlıklı metinler yazılabilir. Bu metinlerin tanıtımların yapılmasının da etkili olacağını düşünüyorum.”


Dünden Bugüne Japon Turizmi

HIS Travel, 2012 yılında 20.000 Japon turisti ağırlamıştı. 2014-2017 yılları arasında Türkiye’de yaşanan ve her şeyi olduğu gibi, turizmi de olumsuz etkileyen talihsiz olaylar nedeniyle, yaklaşık 3 yıl Japonya’dan Türkiye’ye turizm faaliyetleri durmuştu. Japonya’nın en büyük firmaları Türkiye Planlaması departmanlarını kapatmaya karar vermişlerdi. Türk Hava Yolları da uçaklarını günde 3 uçaktan, 1 uçağa düşürmüştü. Japon Kültür Yılı ilan edilmesi ve yaratılan güvenlikli ortamın da etkisiyle Japon turist gözünü yeniden Türkiye’ye çevirdi. THY 2020 yılında Osaka seferlerine başlayacağını ilan etti ve bu Japon turizm camiasında olumlu karşılandı. 2020 itibarıyla Japonya’da Türkiye’ye gelen turist sayısında önemli artışlar yaşanması bekleniyor.