Turizmin Yeni Gözdesi: İzole Tatil

Turizmin Yeni Gözdesi: İzole Tatil

HIS Travel İç Turizm Müdürü Can Mergen, AA muhabirine, yeni normalleşme sürecinde tatillerin "sağlık" unsuru önceliğe alınarak yapılmaya başlandığını söyledi. Normalleşme süreciyle birlikte seyahatlere ilişkin farklı taleplerin geldiğini belirten Mergen, "F.I.T denilen münferit seyahatin popülerliği arttı. Buna göre deneyim içerikli münferit tur paketleri öne çıktı. Genele hitap eden ürün pazarlamasından ziyade müşteri segmenti odaklı ürünlerin sunumuna odaklanmak da öne çıkan değişimlerden oldu.

Seyahatseverler yeni deneyimler elde edebileceği ama bunu yaparken günümüz şartlarının getirdiği 'önce sağlık' kuralını da göz ardı etmeden tatil organizasyonları talep ediyor. Daha küçük gruplarla, izole, doğa ve denizle iç içe tatiller revaçta." dedi.

Teknelere ve Villalara Talep Arttı

Mergen, bu dönemde sağlıklı turizm sertifikasının ayırt edici bir talep oluşturduğuna işaret ederek, otellerin yayınladığı hijyen manifestoları ve belli standartlar çerçevesinde yapılan belgelendirme süreçlerinin tatilcilerin yakından takip ettiği detaylar arasında yer aldığını bildirdi. Bu dönemde tekne ve villa tatillerine yönelik yoğun talep aldıklarını ifade eden Mergen, "Özellikle tekne kiralamak ve yelkenli deneyimi yaşamak son zamanlarda artan taleplerden. Daha izole bir tatil alternatifi yaratması ve deniz tatilini doyasıya yaşatması sebebiyle tekne tatili popülerliğini daha da artıracak gibi duruyor." diye konuştu.


Mergen, tatilcilerin popüler rotasının Ege Bölgesi olduğuna dikkati çekerek, Akdeniz Bölgesi'nde de butik hizmet alınabilecek, Kaş, Adrasan, Olimpos gibi bölgelere talebin arttığını dile getirdi. Çalıştıkları partnerlerinden sağlık ve hijyen açısından yaptıkları uygulamaları yazılı talep ettiklerini vurgulayan Mergen, "Onlardan gelen bildirimleri kurduğumuz ekiple sürekli teyit ediyoruz. Her bir konaklama tesisine kendimiz gidecekmişiz gibi, ulaşım araçlarına kendimiz ya da ailelerimiz binecekmiş gibi kontrollerimizi üst düzeyde yapmaya devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.