Türkiye’ye Girişlerde Hangi Seyahat Kuralları Geçerli Olacak? Türkiye, Ülkeye Girişlerde PCR Testi Talep Ediyor Mu?

Türkiye’ye Girişlerde Hangi Seyahat Kuralları Geçerli Olacak? Türkiye, Ülkeye Girişlerde PCR Testi Talep Ediyor Mu?

1 Haziran itibariyle alınan kademeli normalleşme kuralları değişmeye başladı. Yeni alınan kararlara göre Türkiye’ye giriş yapanlara yönelik kurallar da kamuoyuyla paylaşıldı. İçişleri Bakanlığı’nca alınan kararlara göre; çalışan, iş için giden, oturum izni olan veya o ülkenin veya bazı ülkelerin vatandaşlarından Türkiye’ye girişlerde PCR testi talep ediyor. Her ülkeye göre değişiklik gösteren PCR testi ve karantina uygulamaları, akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Peki Türkiye hangi ülkelerden gelenlerden PCR testi istiyor, karantina uygulamasını yeterli bulunuyor? Gelin bu gibi sorularınızın cevaplarını bulacağınız içeriğimize hep beraber göz atalım.

Türkiye’ye Girişlerde Hangi Ülkelerden PCR Testi Talep Edilecek?

İçişleri Bakanlığı’nın almış olduğu karar gereği Türkiye’ye; Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edileceğini ve bu kişilerin valilikçe belirlenen öğrenci yurtlarında 14 gün süreyle karantinaya alınacağını belirtildi.


4 Ülkeden Gelen Yolcular İçin PCR Testi Zorunluluğu Geldi

Kararlar ile ilgili olarak Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek.

İçişleri Bakanlığınca Türkiye’ye kara, hava, deniz sınır kapılarından girişlerle ilgili 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki kararlar alındı ve Türkiye’ye girişlere ilişkin daha önceki uygulamalar da yürürlükten kaldırıldı.

Türkiye’ye Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka'dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenen öğrenci yurtlarında 14 gün süreyle karantinaya alınacak.

Türkiye’ye Girişlerde Hangi Ülkeler PCR Testinden Muaf Olacak?

 • Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Tayland, Güney Kore, Japonya, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna, Estonya’dan gelen yolcular,
 • 0-6 yaş arası yolcular,
 • Macaristan tarafından düzenlenmiş bağışıklık veya aşı sertifikası sahibi olan Macaristan vatandaşları,
 • Sırbistan tarafından düzenlenmiş bağışıklık veya aşı sertifikası sahibi olan Sırbistan vatandaşları, (Tam aşılanmış veya bağışıklık sertifikası sahibi aile ferdiyle seyahat eden 18 yaşından küçük yolcular da muaftır.)
 • Cenaze beraberinde gelecek Türk vatandaşları (Türkiye girişinde PCR testi yapılacak.)
 • Cenazesi olduğunu beyan eden Türk vatandaşları (Türkiye girişinde PCR testi yapılacak.)
 • KKTC’den Türkiye’ye seyahat edecek, hudut geçiş belgesine sahip er ve erbaşlar (PCR test ve karantinadan muaf tutulacak.)
 • Gemici/Denizciadamı,
 • Sadece el bagajı olan misafirler için; online check-in olması şartıyla tüm firmalar,

Resmi otoritelerin kararı üzerine; 15 Mart 2021 tarihinden itibaren yurt dışından Türkiye’ye gelen tüm misafirlerin uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları zorunlu. Seyahatinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için havalimanına gelmeden önce formu doldurmaları doldurmanız önem arz ediyor. 


Türkiye’ye Girişlerde Online Form Doldurmaktan Muaf Olan Yolcular

 • 6 yaşından küçük yolcular,
 • Türkiye’den dış hat transit devamı olan yolcular,
 • Uçuş ekipleri,
 • Dış hat uçuşlarından, iç hat uçuşlarına bağlantısı olan veya iç hat uçuşlarından dış hat uçuşlarına bağlantısı olan 65 yaş üstü yolcular seyahat izin belgesi olmadan devam biletlerini göstermek şartı ile seyahat edebileceklerdir.

Diğer Ülkeler İçin Gerekli Şartlar Neler?

 • İkinci ve üçüncü paragrafta ifade edilen ülkelerin dışındaki ülkelerden Edirne'de bulunan sınır kapılarından ülkemize girişlerde ise; en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacak
 • Bu ülkelerden ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya Türkiye'ye girişten önce azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecek.
 • İkinci paragrafta sayılan ülkelerden gelenler hariç olmak üzere tüm sınır kapılarımızdan ülkemize yapılacak girişlerde kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme temelinde PCR testine tabi tutulabilecek. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. ve gerekirse karantina ve tedavi tedbirleri uygulanacak.


Türkiye’ye Girişlerde Uygulanan Prosedürler Hakkında THY’den Açıklama Geldi

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Covid ile mücadele kapsamında otoritelerimizce, yurt dışından gelecek yolcular için 1 Haziran’dan geçerli olacak yeni kolaylaştırıcı kararlar alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarımızda tüm misafirlerimizin Türkiye’ye gelen uçuşlarının kalkışından en fazla 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Üzerinde PCR veya RNA ibaresi olmayan testler kabul edilmeyecektir. Test sonucu ibraz edemeyen veya test türü belirtilen şartlara uymayan yolcular sefere kabul edilmeyecektir. PCR testleri hem çıktı olarak hem de online olarak kabul edilebilir. Latin alfabesiyle yazılmış PCR testler kabul edilecektir.


Yorum (1)
Zehra dogru
23 Haziran 2021

Merhabalar Belcikada ikamet eden Ben ve kizim (+18), 30/06 Almanya dusseldorf tan izmire ucagimiz var. Ama gece ucakta olacagimiz icin 1 temmuzda inmis olacagiz izmir havalanina. Ben 18/06 da ilk asimi oldum, kizimda 1. Asisini benden daha once oldu.simdi biz pcr testi yaptirmalimiyiz yoksa degilmi? Lıtfen her kafadan bi ses çıkıyor kimse doğru dürüst bilmiyor, bize bu konuda yardımcı olurmusunuz ltfn? Tşk ederim zehra

Yorum Bırak