KKTC’nin Covid-19 ile Mücadele Platformu AdaPass Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KKTC’nin Covid-19 ile Mücadele Platformu AdaPass Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seyahatlerin daha güvenli olması için KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen AdaPass, ada içerisinde kullanılmaya başlanmıştı. KKTC’de kullanılması zorunlu olan bu uygulamada her yerde ve her zaman güvende kalınması amaçlanıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, ilave yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri olarak bu kararı almıştı. AdaPass’ın pilot uygulaması Lefkoşa’da başlamış ve 20 Ağustos’tan beri zorunlu olmuştu.

Böylece KKTC "AdaPass" sistemi ile elektronik ortamda kişilerin test ve aşı durumlarını sorgulayabilecek.

AdaPass Kodu Nasıl Alınır?

KKTC’ye gidecek kişilerin AdaPass kodu alması gerekiyor ve bunun için sitede yer alan formu doldurmaları yeterli. Eğer aşı belgeniz bulunmuyorsa veya ülkeye giriş için AdaPass koduna ihtiyacınız varsa AdaPass kodunuzu almak için bu linke tıklayabilirsiniz. https://adapass.gov.ct.tr/app/kod

AdaPass kodunuz ile belirlenen mekanlara/aktivitelere giriş yapmadan önce aşı belgesi üzerindeki QR kodunuz Adapass sisteminden sorgulanacak. Gerekli aşı belgesi olan ve PCR testleri yeterli kişilerin, Adapass uygulamasıyla mekanlara girmelerine onay verilecek. Bu mekanlar arasında restoran, kafe, market, berber, kuaför, güzellik salonları, bar, sinema-tiyatro salonları, konser-sergi alanları, oteller ve ibadethaneler yer alıyor.

AdaPass kodu, ister mobil ister masaüstü uygulama kullanımı ile kolaylıkla alınabiliyor. AdaPass kodunu KKTC’de okuyan yabancı uyruklu kişiler, KKTC’de oturma ve çalışma izni olanlar ve KKTC vatandaşları alabiliyor.

KKTC’ye giriş için AdaPass yolcu giriş sistemine girerek giriş izni almanız gerekiyor. KKTC’ye giriş yapmak isteyen yolcuların öncelikli olarak bu formu doldurarak adaya giriş için izin almaları gerekiyor. KKTC’ye hava, deniz ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak girecek 18 yaş üstündeki kişilerin, AdaPass internet sitesinden “KKTC Yolcusu Giriş Formu” doldurması zorunlu tutulmakta.

Önemli Not: Siteye giriş yapan KKTC vatandaşlarının “ADAPASS”, TC vatandaşlarının “HEALTHPASS”, AB vatandaşlarının “GREENPASS” Ve UK vatandaşlarının “NHS QR Kodlu Evrak” eklemesi gerekiyor. Bu evraklar ülkeye girişte kontrol edileceği için yolcuların bunları da beraberlerinde getirmesi gerekiyor.

Buna göre, KKTC'ye hava-deniz yolları ile KKTC dışından gelerek kara sınır kapılarından giriş yapacak kişiler, yolculuk öncesi adapass.gov.ct.tr adresinden girerek KKTC Yolcusu Giriş Formu'nu doldurup bu formun çıktısını alacaklar.

Geçtiğimiz günlerde AdaPass almakta sorun yaşayan ve yurt dışında aşılarını tamamlamış olan kişilerin de bundan böyle https://asi.saglik.gov.ct.tr/vaccination/verify adresinden gerekli işlemleri online olarak yapabilecekleri bildirilmişti. Yine bildirilen duyuruya göre internetten başvuru yapamayan kişilerin Sağlık Bakanlığı’na başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilecekleri belirtildi.

İşletmeler ise sistem üzerinde kendilerine ayrılan bölümden işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. AdaPass sorgusu gerçekleştirecek işletmelerin "adapass.gov.ct.tr/company/register" sitesinde uygulama için kayıt yapması gerekiyor. Kayıt olduktan sonra işletmenin e-mail adresi ve kendilerine SMS yolu ile iletilecek şifre ile uygulama kullanıma açılıyor.

KKTC giriş prosedürleri hakkında sürekli güncellenen içeriğimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum (0)
Yorum Bırak