Conrad Istanbul Bosphorus ve Hilton Istanbul Bosphorus'un Yeni Yol Haritasını Gökçe Fenalan ile Konuştuk

Conrad Istanbul Bosphorus ve Hilton Istanbul Bosphorus'un Yeni Yol Haritasını Gökçe Fenalan ile Konuştuk

3897 otel, 642.000 oda ve 91 ülkede faaliyet göstermesinin yanı sıra pandemi döneminde yaptığı yeniliklerle adından söz ettiren Hilton; İstanbul’da yer alan Conrad Istanbul Bosphorus ve Hilton Istanbul Bosphorus otelleriyle de turizm sektörü adına örnek teşkil edecek uygulamalara imza attı. Conrad Istanbul Bosphorus & Hilton Istanbul Bosphorus otellerinde İstanbul Bölge Satış Direktörü görevini başarıyla sürdüren Gökçe Fenalan ile keyifli bir röportaj röportaj gerçekleştirdik.

HIS Travel: Okurlarımız, paydaşlarımız, turizm profesyonellerimiz ve gezginlerimiz için sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Gökçe Fenalan: Ankara doğumluyum. 2003 yılında Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Kariyerime Hillside Su ve Hillside Beach Club’da adım attım. 2 yıl sonra İstanbul’da bulunan Swissotel’de çalışmaya başladım. Daha sonra sırasıyla The Marmara, Divan, Dedeman ve Hyatt Cluster otellerinde satış ve pazarlama alanlarında görev aldım. 2018 yılından bu yana Hilton İstanbul Bosphorus ve Conrad İstanbul Bosphorus otellerinin Satış Direktörlüğü görevini üstleniyorum. Turizm sektöründe yaklaşık 13 yıllık bir deneyime sahibim.

HIS Travel: Hem Hilton İstanbul Bosphorus hem de Conrad İstanbul Bosphorus tatil severler ve iş insanları tarafından en çok tercih edilen konaklama tercihlerinin başında geliyor. COVID-19 pandemisiyle geçen 2020 yılı için konaklama sektörü açısından genel bir değerlendirme alabilir miyiz? Nasıl bir yol haritası izlediniz, ne gibi dönüşümler yaşadınız?

Gökçe Fenelan: 2020 yılı, pandeminin ortaya çıkışıyla birlikte pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Bu sektörlerden biri de turizm oldu. Ülkeler sınırlarını kapattı; seyahatlere kısıtlamalar getirildi. Yeni döneme kısa sürede adapte olan sektörün önemli zincir markalarından Hilton, Haziran ayından itibaren dünya üzerindeki tüm otellerinde Hilton CleanStay programını uygulamaya koydu. Alanında bir ilk olan program, Mayo Clinic danışmanlığında ve Lysol, Dettol gibi markaların üreticisi Reckitt Benckiser ile hayata geçirildi. Biz de Hilton’un İstanbul’daki en önemli otellerinden Hilton İstanbul Bosphorus ve Conrad İstanbul Bosphorus olarak bu yeni programı otelimizin her alanında uygulamaya koyduk.

"Misafirlerimizin konakladığı odaların temizliği için ekstra hijyen sağlayan ve Hilton CleanStay’in bir parçası olan bir dizi önlem aldık. "

HIS Travel: Pandemi sürecinde misafirlerin sağlık, hijyen ve güvenliği için hangi önlemleri hayata geçirdiniz?

Gökçe Fenalan: Bazı hizmetlerimiz ve olanaklarımız koronavirüs nedeniyle askıya alınmış olsa da Hilton markasının bir iştiraki olan otellerimizde kendimize özgü misafirperverliğimizi göstermenin ve konuklarımızla bağlantı kurmanın anlamlı yollarını bulmaya devam ettik.

Odalarımızda misafirlerimizin dışarı ile temasını minimuma indirecek hizmetler sunduk. 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal hakkı, erken check in geç check out gibi ayrıcalıklar tandık.

Ekip üyelerimize hem genel sağlık, hem de kişisel sağlıkları konusunda ve konuk alanlarının temizlenmesine yönelik yeni iş standartları ile ilgili ileri düzeyde eğitimler verdik. Bu eğitimin bir parçası olarak, yeniden düşünmemiz gereken bir alan da, misafirperverlik göstergesi davranışları oldu. Gülümseme ve el sıkışma gibi temaslı selamlaşmalar geleneksel olarak misafirperverliğin bir parçasıydı. Ancak yeni dönemde konukları karşılamak için en iyi temassız uluslararası kültürel uygulamaları sunmanın alternatif yollarını belirledik.


Misafirlerimizin konakladığı odaların temizliği için ekstra hijyen sağlayan ve Hilton CleanStay’in bir parçası olan bir dizi önlem aldık. Uygulanan bu özel sistemde, öncelikle özel olarak tasarlanmış yıkama ünitelerinde dezenfekte edilen bez ve moplar uygun miktarda temizlik kimyasalı emdirilerek hazır hale getiriliyor. Uluslararası renk standartlarına uygun farklı renklerdeki bezler, özel taşıma kutularında istiflenerek odalara taşınıyor. Bu temizlik yöntemi ile hem aynı oda içinde, hem de bir odadan diğerine çapraz bulaşma riskinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Her bir bez, 8 ayrı yüzeyi silebilecek şekilde, katlanarak kullanılıyor.

Misafir odalarında, ışık anahtarları ve kapı kolları dahil, en çok dokunulan 10 alana ekstra dezenfeksiyon uygulanıyor. Temizlikten sonra bezler ve paspaslar kirli sepetine atılıyor ve bir sonraki konuk odası için yeni bir temizlik seti açılıyor. Son olarak odaların hijyen seviyesi analiz ediliyor ve genel temizlik kontrolleri tamamlanıp oda mühürleniyor. Bu yöntem sayesinde Hilton, ekip üyelerine sadece ergonomik bir çalışma ortamı sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda %50’ye kadar su tasarrufu sağlıyor. Oda temizliğinde kullanılan bezler, tekrar özel kimyasallarla yıkayarak bir sonraki güne hazır hale getiriliyor.

Bloknot, misafir rehberi gibi kağıt malzemeler de artık odalarda bulundurulmuyor. Ortak alanların (lobiler, asansörler, kapı kolları, umumi tuvaletler vs.) temizlenme sıklığını arttırdık. Ekip üyelerimiz de belirli aralıklarla hijyen ve güvenlik protokolleri hakkında eğitim almaya devam ediyor.


"Hilton’un yeni dönemde gerçekleşecek etkinlikler için geliştirdiği Hilton CleanStay özelliklerini taşıyan Hilton EventReady programı da, hem Hilton İstanbul Bosphorus hem de Conrad İstanbul Bosphorus otellerimizde Ağustos ayında uygulamaya kondu."

HIS Travel: Hilton İstanbul Bosphorus ve Conrad İstanbul Bosphorus muhteşem hizmet kalitesinin yanı sıra bünyesinde gerçekleştirilen etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Çok yönlü bir sektörün çok yönlü bir temsilcisi olarak kurumsal organizasyonlar hakkındaki yeniliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Gökçe Fenalan: Kurumsal etkinliklerde en önemli yeniliklerimizi konuklarımızın kendilerini güvende hissedebilmeleri için hijyen ve servis alanlarında gerçekleştirdik. Hilton’un yeni dönemde gerçekleşecek etkinlikler için geliştirdiği Hilton CleanStay özelliklerini taşıyan Hilton EventReady programı da, hem Hilton İstanbul Bosphorus hem de Conrad İstanbul Bosphorus otellerimizde Ağustos ayında uygulamaya kondu. Kapsamlı müşteri araştırması ve geri bildirimleriyle şekillendirilen program sayesinde misafirlere, temizlik, esnek, güvenli ve sosyal sorumluluk taşıyan çözümler sunan Hilton EventReady, etkinlik planlayıcıları ve katılımcıları için konforlu bir ortam hazırlıyor.

Toplantı salonlarında, yoğun teması muhtemel 10 temizlik alanı derin dezenfeksiyondan geçiriliyor. Dezenfektasyon sonrası ilk kez misafirlerin kullanımına açılan mühürlü toplantı odaları, kapasiteye uygun misafir kabulü, çay ve kahve ikramının ve açık büfe servisinin personel tarafından yapılması, yemeklerin kapalı olarak servis edilmesi, çatal bıçak gibi servis ekipmanlarının paketli olarak sunulması, menülerde QR kod uygulaması gibi pek çok önlemi içeren program, konukların kendilerini güven içinde hissedebilecekleri yeni bir etkinlik deneyimi sunuyor.


HIS Travel: Yenilikçi bir öngörüyle hibrit etkinlik salonları formatını hayata geçirdiniz. Conrad Istanbul Bosphorus ve Hilton Istanbul Bosphorus’ta misafirlerinizi sanal dünyayı beraber deneyimlemeye davet ediyorsunuz. Bu konseptin detaylarını biraz daha öğrenebilir miyiz?

Gökçe Fenalan: Hibrit toplantılarda misafirlerimiz; etkinlik ya da lansmanları için canlı veya kaydedilen yayınlar ile son teknoloji donanım gerektiren tüm ihtiyaçlarını Hilton CleanStay ve Hilton EventReady güvencesiyle karşılayabiliyor.

Conrad Istanbul Bosphorus stüdyosu Watchout sistemi ile yönetilen LED ekranlara sahip. 440 m²’lik Junior Balo salonunun içerisinde 12x4 metrelik bir sahne üzerinde 12x3 metrelik bir curve kurulu olarak bulunuyor.

Hilton İstanbul Bosphorus’un stüdyosu ise Hilton Konferans Merkezi’nin alt katında son teknoloji ürünlerle kurulmuş, “Tracking Camera” özelliği ile sanal dünyalar içerisinde 3D obje ve kişi aktarımı yapabilmenin keyfini ve kolaylığını deneyimleme şansı veriyor.

Her iki stüdyonun içerisinde toplantı, lansman hatta konser organizasyonlarınızı planlayabileceğiniz ses, ışık, truss, görüntü ve çeviriciler için simultane sistem ile tüm teknik altyapı ve yüksek hızda internet mevcut. Profesyonel ekibimiz misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarına çözüm üretebilecek uzmanlığa sahip.


HIS Travel: Pandemiyle beraber "uzaktan çalışma" giderek popüler bir hale geldi. Uzaktan çalışmak isteyen misafirlerinizi bu süreçte ve sonrasında ne gibi ayrıcalıklar bekliyor?

Gökçe Fenalan: Ofis çalışmalarını ya da iş toplantılarını, Conrad İstanbul Bosphorus’un teraslı süitlerde, büyüleyici Boğaz manzarasına karşı gerçekleştirmek isteyenler misafirler, tercihine göre saatlik ya da yarım günlük kullanım seçenekleri sunan özel paketlerden faydalanabiliyor.

Hilton İstanbul Bosphorus ise iş toplantılarınızı ya da ofis çalışmalarınızı açık havada keyfe dönüştürebileceğiniz yemyeşil bahçeleri ve bahçe terasına sahip odaları ile fark yaratıyor.

Yorum (0)
Yorum Bırak