Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Göreme

Uzaktan Çalışanlar İçin Hem Ofis Hem Tatil: Göreme

Pandemi dolayısıyla mart ayından bu yana pek çok kişi işlerini evden yürütüyor. Uzaktan çalışma dediğimiz kavram da hayatımızda önemli bir yere oturuyor. Ancak işlerinizi sadece evinizden yürütme zorunluluğunuzda bulunmuyor. Laptopunuzu alıp bulunduğunuz ortamı değiştirme imkânına sahipsiniz. Böylece ofis ortamınızı taşıyarak, kendinize tatil yapma ve mola verme fırsatı tanıyabilirsiniz. Biz de bu yazımızda, uzaktan çalışanlar için hem ofis hem de tatil seçeneği sunan Göreme’yi anlatacağız.  Biz de bu yazımızda, uzaktan çalışanlar için hem ofis hem de tatil seçeneği sunan Göreme’yi anlatacağız. Kapadokya bölgesinde konumlanan Göreme’de, mesai saatleriniz diliminde işlerinizi yapıp, kalan zamanlarda da dinlenip çevreyi keşfedebilirsiniz. Dilerseniz gelin başlayalım.

Göreme Hakkında

Göreme gezilecek yerler bakımından çok sayıda kilise, kiler, mahzen, mezar odaları, kayalarla oyulan evler, görkemli gösterileriyle öne çıkan peribacalarına ev sahipliği yapıyor. Üstelik müze alanındaki manastırlarda 7.yüzyıldan 12.yüzyıla kadar gelen kilise mimarisi de bölgeyi öne çıkaran özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca Göreme’nin 7. Ve 13. Yüzyıllarda, baskıdan kaçan Hristiyanların yerleşmesi sonucu Hristiyanlığın önemli merkezi haline geldiği biliniyor. Buna ek olarak bölgede çömlekçilik ve halı-kilim dokumacılığı da ününü ve varlığını halen koruyor.


Göreme Nerede? 

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Göreme, Nevşehir’in bir ilçesidir. Göreme coğrafi olarak Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgeni ortasında etrafı vadilerle çevrili bir bölgede konumlanıyor. İlçenin kuzey kesiminde Kızılırmak uzanırken, doğusunda Yeşilhisar, güneyinde Melendiz ve Hasan dağları, batıda Aksaray Kuzeybatıda ise Kırşehir ile sınırları çiziliyor. 

Göreme'ye Nasıl Gidilir?

Göreme’ye, İstanbul’dan kara yoluyla Bolu- güzergâhı üzerinden yaklaşık 6-7 saatte rahatlıkla gidilebiliyor. Şahsi aracınızla gitmeyi tercih ederseniz, yolunuz daha kısa sürecektir. Otobüs kullanacaksanız Göreme Otobüs Terminali’ne iniş yaptıktan sonra taksi ya da toplu taşıma araçlarıyla otelinize gidebilirsiniz. Ancak karayolu size uzun geliyorsa, havayolu alternatiflerini değerlendirmeniz de mümkün. Merkeze 30 km. uzaklıkta yer alan Nevşehir Kapadokya Havalimanı inişli uçak bileti alabilirsiniz. Fakat havalimanından Göreme 40 dakika sürüyor. Buradan Göreme’ye gitmek için araç kiralayabilir ya da şehir içi ulaşım araçlarından otobüs veya dolmuşları kullanabilirsiniz.


Göreme’de Konaklama İmkanları Nelerdir?

Göreme, konaklama imkânları bakımından son derece geniş seçeneklere sahip. Çalışırken doğayı nefesinizde hissedebileceğiniz oteller mevcut. Göreme otelleri, kayaların içine oyulmuş otel odalarıyla sizlere eşsiz bir konaklama deneyimi sunuyor. Günümüzde otel işlevi gören eski evlerle birlikte, yeni inşa edilen oteller de bölgenin dokusuna kusursuzca uyum sağlıyor. Aynı zamanda bölgelerdeki butik otellerde gezginlerin ilgisini çekiyor. Otellerin çoğunluğu çok yüksek katlı olmamasının yanında, çok eski zamanlarda volkanik tüflerin oluşturduğu doğa manzarasına ev sahipliği yapıyor. Sezondan sezona farklılık gösteren Göreme otel fiyatları bakımından da bu sezon her bütçeye uygun seçenekleriyle şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin seyahat rotaları arasında yer buluyor.


Göreme’de Gezilecek Yerler ve Göreme’de Yapılacak Şeyler

Göreme, Kapadokya bölgesinde konumlanmasından dolayı çok sayıda gezilip görülecek yerle beraber çeşitli doğal güzellikleri bünyesinde bulunduruyor. O halde Göreme’de gezilecek yerlere ve yapılacak şeyleri incelemeye ne dersiniz?

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Göreme Açık Hava Müzesi oluyor. Göreme’ye 2 km. uzaklıkta konumlanan Göreme Açık Hava Müzesi, 6 Aralık 1985’ten bu yana Unesco Dünya Mirası olarak görülüyor. Burası aynı zamanda Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olma özelliği taşıyor. Müzeye girdiğiniz anda yaşadığınız dönemin değiştiğini fark ediyorsunuz. M.S. 4. Yüzyıldan başlayıp, M.S. 13 yüzyıla kadar uzanan zamanda adeta yolculuk yapıyorsunuz. Bizans kilise mimarisini, sanat tarihinin en yüksek noktasını ve o dönemki yaşanmışlıklardan günümüze ulaşan her şeyi inceleyebiliyorsunuz. Müze içerisinde gezebileceğiniz yerler; 11.yüzyıla ait Kızlar ve Erkekler Manastırı, aynı yüzyılda inşa edilen Elmalı Kilise, Aziz Basil Şapeli, yapımı yarım bırakılmış Yılanlı Kilise, Aziz Katherine Şapeli, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise şeklinde sıralanıyor.


Göreme Vadileri Arasında Gezintiye Çıkmaya Ne Dersiniz?

İçinde bulunduğumuz karantina sürecinde gezmek için daha çok açık alanlar tercih ediliyor. Göreme’de enfes doğa manzaralı vadileriyle, yoğun çalışma temposu sonrası kendinizi dinlemeniz adına size oldukça çeşitli seçenekler sunuyor. O halde Göreme’deki ünlü vadileri incelemeye ne dersiniz?

Güvercinlik Vadisi

Uzunluğu 4 km. olan Güvercinlik Vadisi Uçhisar ve Göreme arasında konumlanıyor. Aynı zamanda Kapadokya bölgesinde en çok turist çeken ve en uzun vadilerden biri olma özelliği taşıyor. Vadinin iki girişi Uçhisar’dayken, bir girişi de Göreme’de bulunuyor. Ortasından vasıl deresinin aktığı vadi, ismini insanların kayalara oyduğu güvercinlik yuvalarından alıyor. Buranın panaromik manzarası eşliğinde kuş seslerini dinleyebilir, doğayla bütünleşebilir ve zihninizi boşaltabilirsiniz.


Güllüdere Vadisi

Güllüdere vadisi gün ışığının oyunuyla renk değiştiren peribacaları sayesinde ün salıyor. Göreme ile Çavuşin köyü arasında kalan vadide yürürken ağaçlardan sarkan meyveleri toplayabilir, tarihe tanıklık eden kiliselerle birlikte kesiş hücrelerini gezebilirsiniz. Vadi Güllüdere 1 ve Güllüdere 2 olarak iki ayrı kola ayrılıyor. Güllüdere 1’de Yovakim-Anna Kilisesi yer alırken, Güllüdere 2’de de Ayvalı, Haçlı ve Üç Haçlı Kilise bulunuyor.


Aşk Vadisi

Âşıklar Vadisi aynı zamanda Âşıklar Tepesi diye anılıyor. Aşka dair pek çok şeyi andıran vadide, peribacalarının silindir gövdeleri, değişik renkleri ve şapkalarıyla kafanızda farklı betimlemelere yol açıyor. 4900 metrelik geniş bir parka ev sahipliği yapan bu vadide, yeşile doymamanız da neredeyse imkânsız.


Göreme’de Neler Yapılabilir?

  • Göreme’de neler yapılabilir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. O halde işin dışında kalan zamanlarınızda Göreme’de yapabileceğiniz aktiviteleri şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Yaşadığınız şehre Göreme’ye ait bir şeyler götürmeden dönmek istemesiniz diye düşünüyoruz. Göreme merkezde yer alan mağazalardan ya da çarşıdan alışveriş yapabilir buraya özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.
  • Göreme merkezi yürüyüş yapmak içinde son derece ideal bir rotaya sahip. Mesainiz bittiğinde ya da hafta sonları burada yürüyüşe çıkabilir, sokaklarında da fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Göreme’ye kadar gelip balon turuna katılmamak olmaz diyorsanız, sabahın erken saatlerinde balonla uçabilir ve Göreme’yi tüm hatlarıyla tepeden izleme fırsatına erişebilirsiniz.
  • Göreme’de bölgenin yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok restoran mevcut. Bu restoranlarda özellikle et ve tandır yemeklerini denemenizi öneriyoruz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kapadokya Turları İle Görebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Kapadokya’nın Birbirinden Gizemli Yeraltı Şehirleri

İş Seyahatlerinizde Neden Kapadokya’yı Görmelisiniz?

Kapadokya Turları İle Görebileceğiniz 10 Muhteşem Yer

Adım Adım Kapadokya Balon Turu Deneyimi

Yorum (0)
Yorum Bırak